All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Bir Mucit ve Bir Müteahhit

İnşaatta güvenliğin çehresini değiştirmek için nasıl bir araya geldi?

Vinç operasyonlarında güvenliğin arttırılması endüstri için değişmez bir hedeftir. Kablosuz bir yük kontrol sisteminin geliştirilmesi, personelin asılı bir yüke yakın olması gerekliliğinin ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu göstermektedir.

Önde gelen küresel inşaat şirketi Multiplex, Roborigger ile ilk kez 2017 yılında, mühendislik şirketi TENSA Equipment, vinç güvenliğini artırmayı vaat eden kablosuz bir yük kontrol cihazı prototipiyle karşılarına geldiğinde ilgilenmeye başladı.

İnsanların yüklerin yakınında olmaması durumunda yaralanamayacakları prensibiyle çalışan Roborigger, yükü uzaktan kontrol edip yönlendirerek işaretçilerin slogan kullanma veya asılı bir yüke yakın olma ihtiyacını  ortadan kaldırabileceklerini gösterdi.

Multiplex CEO'su John Flecker'e göre bu, Multiplex'e hitap eden bir fikirdi ve güvenlik açısından oyunun kurallarını değiştirecek potansiyelini hızla gördüler.

John Flecker konuyu şu sözleriyle açıklıyor: "Kapsamlı stratejimiz, tasarım açısından daha güvenli olmak ve kritik risklere odaklanmaktır ve Roborigger, çalışanların yüksek riskli bir faaliyetin yakınında olma ihtiyacını ortadan kaldırarak mükemmel bir şekilde uyum sağlamaktadır".

Roborigger Genel Müdürü Derick Markwell, Multiplex ile işbirliğinin Roborigger'ın gelişiminin temeli olduğunu açıklıyor.

“Perth'e döndüğümüzde, Roborigger'ımızın küçük bir prototipini yaptık ve onu Multiplex'e götürdük. İtiraf etmeliyim ki, onlara o aşamada oldukça ortalama bir konsept gösterdik. 'Devam edin, çalışır hale getirin zira bunun için bir pazar olduğunu düşünüyoruz, Bunu kullanabiliriz" dediler.

"Böylece, bir girişimde daha bulunduk,  bir tane imal ederek  sunumunu yaptık. Multiplex çok etkilendi ve resmen geliştirme ortağı oldu. "

Ortaklığın, yenilikçi Roborigger teknolojisinin başarıyla denendiğinin ve piyasaya sürüldüğünün görmesinin ardından, Roborigger Pty Ltd ayrı bir şirket haline geldi ve Roborigger ürünü artık ülke çapında bir dizi şantiyede kullanılıyor.

Vinç güvenliği için yeni bir standart

Bir asansörün altında veya yakınında durmak hala yaygın bir durumdur ve bazı durumlarda inşaat sektöründe kaçınılmaz endüstri uygulaması olup her yıl bir takım riskler ile bir dizi güvenlik olayına neden olmaktadır.

Özellikle bir yükün bir yapının derinliklerine indirilmesi gibi zor manevra operasyonlarını gerçekleştirirken, yükün yakınına konumlandırılan ve onu manuel olarak pozisyona yönlendiren çok sayıda işçinin görülmesi yaygın olup, genellikle ek işaretçilerin ve özel erişim sistemlerinin sağlanmasını gerektirmektedir.

Roborigger yeni bir yaklaşım benimseyerek, yükü bir el kumandası kullanarak kablosuz olarak döndürmek ve kontrol etmek için atalet ve jiroskopik kuvvetleri kullanmaktadır.

Ayrıca, lojistik bilgileri ve verimlilik verilerini izlemek için Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini kullanarak vinç işlemlerinin şeffaf bir görünümünü sunmaktadır.

Roborigger, orijinal olarak, rüzgar türbinlerini rüzgarın 12 deniz milinden daha büyük olduğu zamanlarda şu anda kurulumunu yapamadıkları Kuzey Denizi'nde açıklarındaki rüzgar türbinleri kurma görevi için geliştirmiştir. Perth'e döndüklerinde, global kule vinç pazarının ilk bakılması gereken pazar olduğunu fark ettiler.

 "Sektörden daha fazla kişiyle konuştukça, güvenliğin temel endişe olduğunu anladık" diyen Markwell şöyle devam etti: "Sonuç olarak, Roborigger, yükü sabit tutan bir cihazdan, yükleri uzaktan döndürüp yönlendirebilen ve belirli bir konumda tutabilen bir cihaza   çevrildi."

Gelişimin anahtarı istişare

Roborigger-Multiplex ortaklığının temel unsurlarından biri, saha çalışanlarıyla etkileşim ve istişaredir. İşaretçilerin (Roborigger'ın nihai kullanıcıları) gerçek inşaat kaldırma operasyonlarında Roborigger'ı kullanması ve denemesi için makul bir süre ve fırsat sağlamak için 12 aylık bir deneme dönemi tasarlandı.

Bu, başlangıçta yerel vinç yüklenicisi FG Cranes'ın şantiyelerinde gerçekleştirildi ve Roborigger ile ilgili kullanılabilirlik, performans ve olası zorluklar hakkında veri toplama, çalışma sahası gözlemi ve geri bildirim toplanmasına izin verdi. Süreçte, kontrol ve yönlendirme yönteminde önemli değişiklikler yapıldı ve çok daha basit bir kullanıcı arayüzü geliştirildi.

Multiplex Bölgesel  Müdürü Darren Ridley, katılım sürecinin her iki taraf için de kritik olduğunu söyledi.

Bu durumu "Roborigger ekibinin, iş operasyonlarımız ve en önemlisi son kullanıcı (işaretçiler) için güvenlik avantajları ve işlevselliği olan Roborigger birimleri oluşturmaya odaklanmasına imkan verirken ve aynı zamanda cihazın öğrenilmesi ve kullanılmasının kolay olmasını ve sahada konuşlandırılan son kullanıcılar tarafından bir kez kabul edilmesini sağladı" sözleriyle açıklayan Ridley şu şekilde devam etti:

"Sonuç olarak, şantiyelerimizdeki işaretçilerin geri bildirimleri gerçekten olumlu oldu. Ayrıca, başlangıçta beklemediğimiz güvenlik avantajları hakkında da geri bildirimler alıyoruz. Örneğin işaretçiler, askıya alınmış yükleri sloganlar aracılığıyla fiziksel olarak manipüle etmek zorunda kalmadan Roborigger'ın "manuel işlemin" çoğunu yapması nedeniyle iş günü boyunca yaşanan yorgunluk ve fiziksel stres seviyesinde gözle görülür bir iyileşme olduğunu bildirmiştir.

Roborigger'ın sahaya götürülmesi

Her iki tarafın da prototipin sahada test edilmeye hazır olduğundan emin olmasının ardından deneme süreci Roborigger'ın 2019 yılında New Museum for WA şantiyesindeki ilk ticari kullanımına kadar uzatıldı. O zamandan beri cihaz, Sydney's Quay Quarter Tower ve 388 George Street dahil olmak üzere Multiplex'in en karmaşık projelerinden bazılarında kullanılmaktadır. İkinci proje, Sidney'in en yoğun kavşaklarından birinde bulunmaktadır ve Roborigger, dar bir inşaat bölgesinde inşaat yaparken trafikle ilgili riski önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmuştur.

Aynı zamanda, şu anda güney yarımkürenin en yüksek konutları olan Melbourne'daki Avustralya 108'deki ikonik yıldız yağmuru özelliğinin yapımına yardımcı olmak için de kullanılmaktadır.

Yıldız yağmurunun inşası, her birinin ağırlığı sekiz tona kadar çıkabilen altın dış cephe panellerinin cadde seviyesinden 210 metre yüksekte montajını gerektirmiş olup, yük dönüş kontrol sistemi, 88. kata kaldırma esnasında uzun ve ağır panelleri sabitleyerek kaldırma operasyonları esnasında kaldırma görevlilerinin emniyetli bir mesafeden yönlendirme yapmasına izin vermiştir.

Ridley konuyla ilgili "Bu zorlu ve karmaşık bir görevdi, ancak Roborigger, Melbourne ekibimizin kurulum güvenliğini ve verimli bir şekilde sağlamasına yardımcı oldu" şeklinde konuştu.

Sahada kullanım, Roborigger ile yalnızca kaldırma operasyonunu daha güvenli hale getirmekle kalmayıp aynı zamanda azaltılmış döngü süreleri ve artan çalışma penceresi sayesinde verimli hale getirerek cihazın verimlilik faydalarını da öne çıkardı.

Ridley şöyle devam etti: "Rüzgarlı koşullarda, daha geniş yüzey alanlı ve rüzgardan etkilenen yükleri içeren kaldırma operasyonları için çalışma penceresini artıran Roborigger sayesinde fayda sağladık. Bu, potansiyel olarak rüzgar hızları arttığında operasyonlara daha uzun süre devam etmemize izin veriyor, ancak yine de vincin güvenli çalışma sınırları içindeyiz.”

Daha geniş bir endüstri etkisi

Denemeler tamamlanmasıyla Roborigger'in artık ticari üretimde olduğundan sektörde şimdiden bir etki yaratmaktadır. Cihaz kısa süre önce Batı Avustralya Maden, Endüstri Düzenleme ve Güvenlik (DMIRS) tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Riski için En İyi Çözüm olarak kabul edildi ve WA Innovator of the Year 2019'da üç ödül kazandı.

Markwell, Roborigger'ın güvenli vinçli kaldırma operasyonları için de facto standart olmayı hedeflediğini ve ekibin artık yerel ve denizaşırı inşaat ve kaynak endüstrilerinde daha fazla müşteri elde etmek için çalıştığını söylüyor.

Avustralya'da öncü Roborigger kullanımının liderliğini üstlenen Multiplex'e ek olarak, Roborigger artık Roborigger ünitelerini Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki önde gelen inşaat şirketlerine yıl sonuna kadar teslim etmeye yönelik anlaşmalar da yapmıştır.

Ridley, Roborigger'ın ülke çapında Multiplex projelerinde kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, yüklenicinin sektör genelinde güvenliği artırmak için daha geniş bir alım görmeyi umduğunu söylüyor ve şu şekilde devam ediyor:

"Bu yüzden öğrendiklerimizi diğer müteahhitlerle paylaşıyoruz, böylece onlar ve tüm sektör gerçek bir inşaat ortamında Roborigger hakkındaki bilgi ve deneyimlerimizden yararlanabilir"

"Nihai umudumuz, asılı yüklerin altında veya yakınında duran işçilerin müdahil olduğu inşaat olaylarının Roborigger kullanımıyla tamamen ortadan kaldırıldığını görmektir."

Okunma 140 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…