All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Daha Akıllı Yükleme Rampaları Oluşturma

Otomasyon, robotik ve yapay zeka tedarik zinciri yönetiminin her alanına sızmaya devam ederken, depo rampaları d teknolojik bir görünüm kazanmaktadır.

Güvenilir, sağlam ve bir acil durum yardımına sahip bir tedarik zinciri, bir depoyu veya dağıtım merkezini bir anahtar hareketiyle "sıfırdan" bir "kahramana" dönüştürebilir.

Depolar ve dağıtım merkezleri, paketleme istasyonlarından toplama ekipmanlarına ve malzeme taşıma ekipmanlarına kadar her şeyin bu yeniliklerin etkisini hissetmesiyle son birkaç yıldır yeni teknolojilerin merkezi olmuştur. Konu dışında bırakılmaması gereken yükleme rampalarının da iyileştirme zamanı gelmişti ve bu şekilde yeni donanım, yazılım ve araçlar sayesinde daha akıllı ve daha güvenli hale geliyorlar.

"Hiç şüphe yok ki şirketler, rampaların önemini ve rampanın çalışma süresi ile arıza süresi arasındaki farkı anladı" diyen Rite-Hite'ın müşteri ilişkileri ve satış destek direktörü Walt Swietlik şu şekilde ekliyor: "Herkes, her şeyin çalışmasını gerektiren "ısmarlama mantıkla" çalışıyor, bu kadar. Arıza veya kesintiye yer yok."

Swietlik, şirketlerin bu talepleri yönetmelerine yardımcı olmak için Rite-Hite'ın akıllı rampa konseptini yaklaşık bir yıl önce tanıttığını söylüyor. Teknoloji özünde, treylerin yükleme rampasına yanaştığı andan o rampadan ayrıldığı ana kadar etkinliği izlemektedir. Arada geçen zamanda, treylerin rampada geçirdiği süreyi, treylerin aktif olarak yüklenmesi veya boşaltılması için ne kadar zaman harcandığını ve ne kadar kesinti yaşandığını takip etmektedir.

Swietlik, küresel salgında tedarik zincirlerinin ve ulaşım ağlarının kapasitelerinin sınırlarında çalışmasıyla, şirketlerin bu metriklere 2020 yılında daha fazla değer verdiğini söylüyor. "Özellikle son altı ayda, birçok müşteri bu fırsatlar hakkında daha fazla bilgi edinmeye istekli olduklarını belirtti" diyen Swietlik, bunun "sadece yeni binalar için değil, aynı zamanda mevcut tesisleri için de bu geçerli" olduğunu söylüyor.

Kendini savunma

OSHA'nın, depolarda meydana gelen yaralanmalarının yaklaşık %25'inin yükleme rampasında meydana geldiğini gösteren raporu, tüm dağıtım merkezi ve ikmal operatörleri açısından işçi güvenliğinin bir endişe konusu olmaya devam ettiğini ortaya koymaktadır. Listeye sosyal mesafe, temassız işlemler ve salgınla ilgili sağlık sorunları gibi yeni zorluklar eklendiğinde, bu güvenlik endişeleri 2020'de daha da şiddetlenmiştir.

Systems LLC'nin başkanı Mike Pilgrim, uçtan uca rampa yönetim sistemlerinin, faaliyetlerinin bu alanının verimli olduğu kadar güvenli olduğunu bilmelerinin şirketlerin daha rahat etmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Pilgrim konuyla ilgili olarak "Bu sistemlerin, eskiden ayrı ayrı monte edilen ve "birbirine bağlı" olmaları gerekmeyen araç kısıtlamaları, yükleme rampaları, yanaşma kapıları, ışıklar ve diğer bileşenleri içermekte olduğunu, Artık Nesnelerin İnterneti (IoT) ve diğer bağlantı platformları sayesinde "rampa körüğü etrafındaki bileşen karmaşasının bir ana kontrol panelinde toplandığını" söylüyor.

Pilgrim şu şekilde devam ediyor "Bu eğilim, ikmal sürecini kolaylaştırmak ve süreçleri otomatikleştirmeye, verimi iyileştirmeye ve daha güvenli bir iş yeri oluşturmaya yardımcı olan teknolojiyi dağıtmak amaçlı daha geniş kapsamlı dalgayla uyumludur.

"Rampa alanının içindeki 15 metrede bulunan her türlü üretkenlik aracı, depo yönetim sistemi (WMS) ve ayrıca dış faaliyetler için açık depo yönetim sistemleri (YMS) mevcuttur." "Bununla birlikte, yükleme rampasındaki ve kapının 15 metre içerisindeki geçiş alan resmen kendi kendine korunmaya bırakıldı."

Not verme

Bazı şirketler rampalarını yönetmek için Excel elektronik tablolarına, panolara ve sözlü iletişimlere bel bağlamaya devam ederken, diğerleri operasyonlarının bu alanını kolaylaştırmak için akıllı kontroller, Bulut teknolojisi ve veriler kullanıyor. Systems LLC, bu ihtiyaçları karşılamak adına şirketlerin yükleme rampası işlemlerini yönetmede kullanabilecekleri Wi-Fi özellikli akıllı denetleyicileri piyasaya sundu.

Pilgrim "Yükleme rampası alanında bulunan verileri Buluta taşımanın arkasındaki katalizörünün bu olduğunu" ve "şirketlerin zaman dilimlerini, bağımsız iskeleleri ve tüm tesisleri birbiriyle karşılaştırabildiğini" söylüyor.

Bu içgörülerle ellerini güçlendiren depo operatörleri, yeni temel performans göstergeleri (KPI'ler) oluşturabilmekte, tetikleyebilmekte, performansı artırarak ve güvenliği artırabilmektedir. Bunları ve diğer ölçütleri ön plana çıkaran rampa yönetim sistemleri, çalışanların hangi rampada hangi kamyonun olduğunu, ne kadar süredir orada olduğunu ve bu süre zarfında neler olduğunu kolayca belirlemelerine yardımcı olmaktadır. Bu da şirketlerin gecikme ücretlerini en aza indirmesine ve sürücülerin yola daha hızlı çıkmasına yardımcı oluyor ki- hizmet saatleri (HoS) kurallarına uymak zorunda olanlar için bu büyük bir artıdır.

Satıcılar da rampa ekipmanlarını mevcut malzeme taşıma ekipmanlarıyla entegre etmeye yönelik yeni yollarla karşımıza çıkmaktadır. Örneğin Southworth Products Corp.'un Paket Boşaltıcıları, çeşitli konteynerleri konveyörlere ve otomatik sıralama sistemlerine yüklemek için kullanılabilir. Yerleşik PLC kontrolleri ile bu boşaltıcılar, mevcut konveyör/tasnif sistemleriyle basitleştirilmiş bir entegrasyon sağlamaktadır. İsteğe bağlı bir titreşimli ölçüm/topaklanma önleyici aksesuar, tüm öğelerin sisteme operatör müdahalesine gerek kalmadan beslenmesini sağlamaktadır.

Kaç kamyon yüklüyoruz?

Bilgi Çağı, ihtiyaç duyan şirketlere birçok veriyi sunmaktadır, ancak 4Front Engineered Solutions'ın ABD dağıtım direktörü Rich Schlesinger, rampa ile ilgili bilgi ihtiyaçlarının şirkete ve sektöre göre değişebileceğini söylüyor. Şu anda en büyük "talep" gören bilgilerin şunları içerdiğini söylüyor: Kaç kamyon yüklüyoruz? Kamyonları ne kadar çabuk yüklüyoruz? Ve bu ölçütleri nasıl geliştirebiliriz?

"Geçmişte, nakliye ve operasyon müdürü, belirli bir günün raporuna dayanarak kabaca kaç kamyon yüklediklerini biliyordu" diyen Schlesinger şu şekilde devam ediyor: Başka bir deyişle, toplam 20 kamyonun dağıtım merkezine giriş çıkışını yaptıklarını biliyorlardı, ancak bunun ne zaman gerçekleştiğini veya bu işlemlerin ne kadar verimli olduğunu bilmiyorlardı.

Aynı yöneticiler, HMI arayüzlerini (basmalı butonlar yerine) içeren 4Front Engineered Solutions kontrol panellerini kullanarak, treylerin etkinliği varış süreleri, rampada ne kadar süreyle kaldıkları ve rampadan ne zaman serbest bırakıldıkları gibi farklı veri noktalarına göre ayrıştırabilmektedir.

4Front Engineered Solutions gibi şirketler, işlem yapılabilir verileri rampa amirlerinin ve yöneticilerinin ellerine teslim ederek, büyük ölçüde kendi cihazlarına bırakılmış bir depo alanına yeni bir ışık tutmaya yardımcı oluyor. İşgücü sıkıntısı ve daha az öngörülebilir nakiye sürelerini bugünkü rampa teknolojisi adaptasyonunun iki anahtarı olarak gören Schlesinger, "Dağıtım merkezlerinde ve üretim tesislerinde çok sayıda bağlantı, verimlilik, otomasyon ve robotik gördüklerini, ancak yükleme ramplarının büyük ölçüde bu konunun dışında bırakıldığını" söylüyor.

Genel olarak teknolojinin benimsenmesi, daha akıllı, daha verimli rampa operasyonlarına yönelik ilgiyi daha fazla arttırıyor.  "Herkesin evlerinde termostatlardan kapı zillerini çalan birinin video görüntüsüne kadar her şey hakkında sürekli bilgi almaya alışkın" olduğunu söyleyen Schlesinger, "Diğer her şeyin aydınlatıldığı yerde rampalar uzun süredir kör nokta oldu" şeklinde ekleme yapıyor.

"Yeni normal" de faaliyet gösterme

Temassız işlemlerin ve etkileşimlerin tercih edildiği bir dünyada Schlesinger, 4Front Engineered Solutions'ın 4SIGHT Connect platformunun, sürücülerin binaya girdiklerinde araçlarından çıkmak zorunda kalmamaları için kurulabilen bir kapı ürünü içerdiğini söylüyor.

"Kabinlerinin içinden her şeyi yapabildikleirni ve tesise gelmeleri veya çalışanlarınızla etkileşime girmelerinin gerekmediğini" söyleyen Schlesinger şu şekilde devam ediyor: "Yakın vadede, bu, etkileşimleri sınırlamaya çalışan şirketlerin istediği bir şey olacak."

Covid sonrası dünyaya bakan Schlesinger, şirketlerin akıllı rampalarda sınırları zorlamaya devam etmesini bekliyor. Örneğin, kuruluşlar insan emeğine olan bağımlılıklarını azaltmak ve operasyonları düzene koymak için çalıştıkça şoförsüz açık depo işaretçileri ve forkliftler büyük olasılıkla daha fazla önem kazanacaktır. Birinci sınıf depo alanı ve fiziksel ayak izlerini optimize etmek için çalışan şirketler ile, bu hedeflere hem yükleme rampasında hem de dört duvarı içinde ulaşmaya yardımcı olmak için daha fazla sayıda ekipman ve yazılıma ihtiyaç duyulacaktır.

Swietlik, bu ihtiyaçları karşılamak için, Rite-Hite'ın otomatikleştirilmiş kontrolleri ve diğer teknolojileri, bu kontroller için belirli ve mevcut talep ne olursa olsun yükleme kilitlerine, rampalarına ve diğer ekipmanlarına entegre ettiğini söylüyor. Bunu şirketlerin mevcut ihtiyaçlarının ötesinde düşünmelerine ve geleceğe hazırlanmalarına yardımcı olmanın bir yolu olarak gören Swietlik, "Şirketlerin otomasyon şu anda satın alıp almamasından bağımsız olarak, geleceğe hazırlıklı olmalarını istediklerini" söylüyor.

Akıllı rampa teknolojisinin demokratikleştirilmesi

İleriye dönük olarak, her büyüklükteki şirketler faaliyetlerinin bu alanında verimlilik çabası içerisinde oldukça, akıllı yükleme rampa teknolojisinin demokratikleştiğini görmeyi umuyoruz.

Pilgrim, Nesnelerin İnternetini bu geçişte çok sayıda farklı sistemi etkin bir şekilde bağlayabilmesi ve ardından Bulut'u kullanarak verileri ve diğer bilgileri kullanıcılara çok uygun maliyetli ve yönetilebilir bir şekilde dağıtabilmesi açısından kilit bir bileşen olarak görüyor.

2021 yılında yükleme rampası ekipmanına yatırım yapacak şirketlere bunu özellikle dikkate almalarını söyleyen Pilgrim, "beş veya on rampaya sahip şirketlerin rekabet edebilmesi için teknolojinin mevcut" olduğunu söylüyor ve şu şekilde devam ediyor: "Şu anda kontrolleri entegre etmeye ve KPI'leri kurmaya hazır olmasanız bile, büyük olasılıkla tesis için 20 yıldan fazla ömürlü sermaye varlığı satın alıyorsunuz. Bugün hazır olmasanız bile, neden kendinizi önümüzdeki yirmi yıl için sınırlayasınız? "

Okunma 153 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…