HELI’nin Distribütör Toplantısına Özismak Damgası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HELI’nin ikinci defa organize ettiği “Heli ile Daha Akıllı Bir Geleceği Şekillendirmek” temalı distribütör toplantısı Çin’in Hefei şehrinde gerçekleşti. Yoğun bir katılım gözlemlenen toplantıda konuşma yapan Özismak’ın Genel Müdür Yardımcısı Taner Yazıcı, sektöre dair önemli detaylardan bahsetti.

“Heli ile Daha Akıllı Bir Geleceği Şekillendirmek” temalı 2. HELI Küresel Distribütör Konferansı, dünya çapında 90’dan fazla ülke ve bölgeden yaklaşık 400 yurt dışı distribütörün katılımıyla gerçekleştirildi.
Konferans çeşitli sektörlerden oldukça yoğun ilgi görüldü. Çok sayıda davetlinin katıldığı canlı bir açılış törenine sahne oldu. HELI, uzaktan seyahat eden distribütörlere hoş geldin konuşmaları yapmaları için Hefei belediye yönetimine, endüstri birliklerine ve şirket liderlerine davetiye gönderdi. Ayrıca HELI’nin Brezilya bayisi, HELI ile karşılıklı büyüme konusundaki etkileyici deneyimlerini paylaşmak üzere özel olarak davet edildi.
Törende HELI, konferansın “Yol” başlıklı tema videosunu sundu. Bu video, HELI ve dünyanın dört bir yanından distribütörlerin üstlendiği kolektif yolculuğun ilham verici öyküsünü anlatıyor.
Açılış töreninin ardından distribütörler, dört yıllık aradan sonra bu unutulmaz anı ölümsüzleştirmek için toplu fotoğraf çektirmek üzere HELI genel merkezine doğru yola çıktı.
HELI, fabrikada AGV ürünleri, lityum iyon ürünleri, hidrojen yakıt hücreli forkliftler ve bileşenlerin sergilendiği 6.000 m²’lik bir ürün sergisinin açılışını yaptı. Bu sürükleyici deneyim, distribütörlerin HELI’nin dönüşümlerine yakından ve kapsamlı bir şekilde tanıklık etmelerine olanak sağladı. Sergi salonunda distribütörler oldukça heyecanlıydı, teknisyenlerle sürekli iletişim ve etkileşim içindeydiler ve HELI ürünlerinin cazibesine tamamen kapılmışlardı.
Konferans sırasında distribütörler üretim atölyesini gezme ve forkliftlerin bireysel parçalardan komple araçlara dönüşümünü gözlemleme fırsatı buldu. Distribütörlerin iletişim kurması ve karşılıklı öğrenmesi için bir ürün sunumları, gösterimler ve alt forumlar da düzenlendi.
Kapanış töreninde HELI, seçkin acentelere “EN İYİ GELİŞİM ÖDÜLÜ”, “SADAKAT ÖDÜLÜ” ve “EN İYİ PERFORMANS ÖDÜLÜ”nü takdim etti. Daha sonra başta Türkiye’den Özismak’ın Genel Müdür Yardımcısı Taner Yazıcı olmak üzere, Çek Cumhuriyeti ve Tayland’daki ödüllü acentelerin temsilcileri deneyimlerini paylaştı. Konferansta HELI’nin yurt dışı iş gelişiminin kapsamlı bir özeti sunuldu ve büyük bir imza töreni düzenlendi.
Büyük kapanış töreniyle üç gün süren HELI Küresel Distribütör Konferansı resmi olarak sona erdi. HELI, parlak bir gelecek için gelişimin meyvelerini küresel acentelerle paylaşma konusunda oldukça kararlı!

HELI İle Birlikte Büyüdük

HELI’nın distribütör toplantısına katılanlar arasında, Özismak firmasının Genel Müdür Yardımcısı Taner Yazıcı da vardı. Programın konuşmacıları arasında yer alan Yazıcı, HELI ile tanışma ve ortaklığa başlamalarını “Öncelikle hoş geldiniz. Böyle bir organizasyonu planlayan HELI firmasına teşekkür ederiz. Böyle nitelikli organizasyonlarıyla bizi bir araya getiriyorlar. HELI ile 2002 yılında başlayan işbirliğimiz yıllık yaklaşık 1000-2000 adet forklift satışını öngörüyordu. 2002 yılında Türkiye’de satış adedimiz 15000’e ulaştı.” cümleleriyle kaydetti.
20 yıllık bir süreçte HELI ile birlikte büyüdüklerine vurgu yapan Yazıcı, bu birliktelikten önce sorunlar yaşadıklarını, ama HELI ile çalışmaya başladıktan sonra ne kadar doğru bir karar verdiklerini anlamanın uzun sürmediğini belirtti:
“HELI ile çalışmaya başlamadan önce 1992-2002 yılları arasında başka bir markanın distribütörlüğünü yapıyorduk. Bu süreçte maalesef çok fazla sorunla karşılaşmıştık. Yeni ürünlerde bile yağ sızıntısına varan problemler satışlarımızı büyük ölçüde etkiliyordu. Girişimimizin geleceği için güvenilir bir ortak aramak artık zaruret haline gelmişti. Nihayetinde HELI ile işbirliği yapmaya başladık, ürünlerin kalitesinin ve karşılaştığımız çoğu sorunun farkına vardık. HELI ile çalışmanın bizim için çok doğru bir karar olduğunu oldukça kısa bir süre içinde anladık. Zaten eski markamız da süreç içinde yok oldu. Böylece tamir yerine pazarlama ve satışa odaklanmaya başladık.”

Çin Ürünlerinin Yükselişi

Taner Yazıcı, Türkiye’de Çin ürünleri hakkında başta olumsuz bir algı oluştuğunu, fakat HELI ürünlerinin yaygınlaşmasıyla bu algının tam tersine döndüğünü söyledi:
“Ayrıca HELI Türkiye pazarındaki ilk markaydı, o zamanlar insanların yine bazı şüpheleri vardı. Çin ürünleri, bir süre sonra HELI forkliftlerin sorunsuz bir şekilde piyasada çalışmaya başlamasıyla insanlar bu ürünlere karşı olumlu düşünmeye başladı ve buna bağlı olarak diğer bazı ürünler de hızla Türkiye’ye giriş yapmaya başladı. Firmalar Türkiye’ye ithalat yapacak başka Çin markaları arayıp buldular. HELI ile yaptığımız bu iş birliği sonucunda bu güç ve destek daha da ileri gitmemizi sağladı, daha fazla özgüvenle artık buradayız.”
Türk ekonomisinin giderek gelişim kaydettiğini ifade eden Yazıcı, başarılı olmak için en olumsuz koşullarda bile hareket halinde olmak gerektiğine vurgu yaptı:
“Bildiğiniz gibi Türkiye gelişmekte olan bir ülke, aynı zamanda Batı ile Doğu arasında müthiş bir konumda bulunuyor. Liberal ekonomiye sahip ülkelerle daha geleneksel yönetim yaklaşımını benimseyen ülkeler aynı anda komşusu. Bu 20 yıl boyunca küresel ve yerel birçok olayla karşılaştık. Ekonomik kriz, döviz kuru manipülasyonları ve yüksek faiz oranları gibi. Ancak her zaman bu krizleri başka yöne çevirme şansımız vardı.
Biz Özismak olarak hiçbir zaman korkmuyor ve yatırımlarımızı durdurmuyoruz çünkü biliyoruz ki hareketi kısıtladığınızda işlerinizi de kısıtlamış olursunuz. Sattığımız ürün şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için temel ihtiyaçlardan biri. Olumsuz süreçler ve er ya da geç biter, ürünlerimize ihtiyaç duyan firmalar bize bir şekilde ulaşır. Bu sebeple hareket halinde olmalıyız.”

Li-ion Forkliftlere Odaklanacağız

Taner Yazıcı, sözlerini lityum iyon akülü forkliftlere odaklanmak istediklerini söyleyerek noktaladı:
“Artık değişimin eşiğindeyiz. Sıra elektrikli makinelere geldi, Çin bu dönemi geçti. Bizden önce elektrikli arabalar, otobüsler çok eskiden beri sokaklarda kullanılıyordu. Şimdi bu Türkiye’de de oluyor, artık hayatımızın her alanında elektrikli araçları daha çok görüyoruz, insanlar elektrikli araçlara karşı daha açık görüşlü. Forklift ihtiyacı olan firmalar için de durum aynı. Yani biz gelecekte Li-ion elektrikli forkliftlere odaklanacağız.”

HELI’nin Distribütör Toplantısına Özismak Damgası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın