İnci GS Yuasa En Güvenilir Enerji Depolama Şirketi Olma Vizyonuyla Çalışıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnci Akü GS Yuasa İcra Direktörü
Kadir KAYMAKÇI

Firmanızı ve kendinizi tanıtır mısınız?
1973 yılı Amasya – Merzifon doğumluyum. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 2000 yılında İnci Akü ailesine katıldım. Sistem Geliştirme Şefi ve Sistem Geliştirme Müdür Yardımcısı, Planlama ve Satınalma Müdürü, İç Satışlar Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı, 2013 yılından 2022 yılı ortasına kadar Genel Müdür olarak görev aldım. Şirketimizin, Japon ortağımız GS Yuasa ile teknolojik hamle olarak konumlandırdığımız hisse devrinden bu yana ise İcra Direktörü olarak mevcut sorumluluğumu yürütüyorum.
Türkiye’de otomotiv tedarik sanayiinin köklü firması İnci Holding ile dünya akü devi Japon GS Yuasa olarak Manisa’daki üç fabrikamız ve 1.000 çalışanımız ile Türkiye’de sektörümüzün öncü akü üreticisi konumundayız. Tüm süreçlerimizde mükemmelliği ilke edinen bir şirket olarak, tüketici odaklı yaklaşımımız ve geliştirdiğimiz yeni teknolojilerle 6 kıtada 80’in üzerinde ülkede ürün ve hizmetlerimizi tüketicilere ulaştırmaktayız. İnci Akü, Yuasa, EAS, Hugel, Blizzaro, GS ve İnci markalarıyla üretim yapmakta ve yurt içinde 110 ana bayimiz, 150 enerji uzmanımız, 260 yetkilendirilmiş servisimiz ve 4.400 perakende satış noktamız ile faaliyet göstermekteyiz. İnci GS Yuasa olarak, yenilikçi bakış açımız ve teknolojik ürünlerimizle sektöre ve paydaşlarımıza değer katarak, sürdürülebilir çevre yaklaşımımız ile “en güvenilir enerji depolama şirketi olma” vizyonuyla çalışıyoruz.

Neden akü sektörü? Bu sektöre giriş hikayenizi anlatır mısınız?
Temeli 1952 yılında atılan İnci Holding’in önemli iştiraklerinden İnci Akü A.Ş., Cevdet İnci tarafından 1984 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. 1984 yılındaki kuruluşunun hemen ardından 1985 yılında araç üreticileri ile ilk çalışmalarına başladı. Üretim kapasitesi ve gerçekleştirdiği ihracat ve de otomotiv yan sanayiinin geleceğin sektörü olması sebebiyle İnci GS Yuasa olarak yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Türkiye’nin önemli sanayi gruplarından İnci Holding ve Japon akü devi GS Yuasa’nın 2015’te başlayan ortaklığı, İnci GS Yuasa Akü Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanıyla büyüyerek devam ediyor. Bu sene 7. yılına giren ortaklığımızda GS Yuasa’nın küresel deneyimi ve yeni nesil akü teknolojileri konusundaki birikimi Türkiye’nin güçlü lokasyonu, büyüme odaklı ve yeniliklere açık yaklaşımı ile birleştiğinde çok güçlü potansiyel oluşturuyor. Kilometre taşlarımız da bu potansiyeli destekler nitelikte. 2009 yılında Akü sektöründe ilk Ar-Ge merkezini kuran şirketimiz, 2010 yılında sektöründe ilk TURQUALITY belgesini aldı. İnci Akü, yıllık hazırlanan İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500, Türkiye’nin ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında 2006’dan bu yana her yıl yer almaktadır. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl açıklanan ‘ilk 1.000 ihracatçı’ sıralamasında 2005 yılından bu yana İnci Akü, sektörün önemli ihracatçıları arasında bulunmaktadır.

Türkiye akü sektörünü dünya akü liginde nerede görüyorsunuz?
Akü sektörü, ülke ekonomimizin lokomotiflerinden biri olan otomotiv sektörüyle paralel olarak büyümesini sürdürecektir. Sektörümüz ülke ekonomisine, gerek yurt içi üretim ve satış faaliyetleri gerekse de ihracat çalışmaları ile önemli bir katkı sunuyor. Türkiye’nin lokasyon avantajının da global pazarlar tarafından ilgi çektiğini ve tercih sebebi olduğunu söyleyebiliriz. İnci GS Yuasa olarak kendimizi, Japon ortağımız GS Yuasa’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak konumlanıyoruz ki bu şirketimizin, yüksek teknolojili ve kaliteli ürünlerimizin ve Türkiye merkezli bir firma olarak üretim potansiyelimizin yurt dışı pazarlara tanıtımı açısından çok kıymetli.

Şu an bünyenizde ürettiğiniz akü markanızla ilgili bilgi alabilir miyiz?
Bugün 3 fabrikamızda otomotiv aküsü yani binek, hafif ticari ve ağır vasıta araçlar için akü üretiminin yanı sıra endüstriyel akü yani taşıma kaldırma ekipmanları için traksiyoner akü üretimi gerçekleştiriyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz otomotiv ve endüstriyel alanlardaki kapsamlı yatırım ve Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde, her yıl ürün portföyümüze yenilikler ekliyoruz. Ana markalarımız İnci Akü, Yuasa, EAS, Hugel, Blizzaro, GS ve İnci markaları oluşturuyor. Ürün ailemize inovatif ve ihtiyaca yönelik çözümler eklerken; sektörümüzle ilgili köklü bilgi birikimimizi, Japon ortağımızla geliştirdiğimiz teknoloji gücünü ve şirket kültürü olarak benimsediğimiz yenilikçi bakış açımızı yansıtmaya öncelik veriyoruz.
Endüstriyel kanalda da bitmeyen enerjimizi taşıma-kaldırma ekipmanlarını kullanan operatörlerle, üretimde verimliliği önemseyen endüstriyel tüketicilerimizle buluşturuyoruz. “Enerjimiz Sizin Gücünüz” sloganımızla ürettiğimiz akülerin odak noktasında her zamanki gibi tüketicilerimizin olduğunu vurguluyoruz. Yurt içi pazarda sektörün öncüsü olan İnci GS Yuasa’nın endüstriyel akü markası İNCİ, yenilenen yüzüyle pazardaki beklentiyi hem ürettiği traksiyoner akülerle hem de satış sonrası sunduğu servis desteğiyle yıllardır karşılıyor.
DIN ve BS standartlarındaki traksiyoner akülerimizle, uzun ömür, güvenli kullanım, kısa sürede şarj imkanı ve daha düşük enerji maliyeti sunuyor, elektrik enerjisiyle çalışan araçları en uygun çözümle buluşturuyoruz. Türkiye’nin her noktasına ihtiyaca özel satış sonrası çözümler üreterek müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıdığımızın en önemli kanıtı İNCİ’nin yıllardır yurt içi pazarda en çok talep edilen marka olmasıdır. Bizlere duyulan güvenin karşılığını verebilmek için her gün daha fazla çalışıyoruz.
Endüstriyel Müşteri Çözümleri Birimi bünyesinde tüm müşterilerimize, periyodik bakım ve yenileme hizmetlerinin yanında traksiyoner akülerini şarj ederken iş güvenliğini ve verimliliğini önemseyen firmalar için yerinde keşif yaparak, en uygun ekipmanlar ve ergonomik uygulamalarla şarj cihazları, şarj odası kurulumu, uzaktan takip sistemleri (BMS) kurulumu gibi hizmetleri de sağlamaktayız.

Bayiliğini yaptığınız bir akü markası var mı?
Traksiyoner akü üretimi yaptığımız İnci GS Yuasa fabrikalarımız, toplamda 130.000 m2 alanda 47.500 m2 üretim alanına sahip. Yılda 7 milyon adet otomotiv aküsü ve 700.000 endüstriyel akü hücresi üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük akü üreticilerinden biriyiz.
Ürettiğimiz İnci markalı akülerimizi 12 yetkili endüstriyel bayimiz ve 3 endüstriyel müşteri çözümleri merkezimiz aracılığıyla tüm Türkiye’ye ulaştırıyoruz. Her marka için de bayilerimiz aracılığıyla yetkili servis hizmeti veriyoruz. İnci GS Yuasa olarak kaliteli ürün üretmenin yanı sıra iş ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimize üstün servis hizmeti sağlayabilmek için servis ağımızı genişlettik. Türkiye’nin her noktasına satış sonrası destek vererek müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımaktayız.

Ülkemizin akü sektörünün temel sorunları ve çözümleri nelerdir?
Ülkemizde traksiyoner aküler ile ilgili aşılması gereken en önemli konu, akülerin bakımlarının ve kontrollerinin kullanıcılar tarafından düzenli yapılmaması. İnci GS Yuasa olarak yıllar önce başlattığımız bilinçlendirme projemiz kapsamında birçok müşterimize ve forklift operatörlerine yerinde eğitimler vererek, sektör paydaşlarımızı ve akü kullanıcılarını bilgilendirmeye çalışıyoruz. Şirketlerdeki personel sirkülasyonu oldukça hızlı olduğu için eğitim konusu süreklilik arz aden bir ihtiyaca dönüşmektedir. İnci GS Yuasa olarak bu bilinçlendirme çalışmalarının ve eğitimlerin devamlılığını sağlıyoruz.

Türkiye’de akü sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de traksiyoner akü pazarı her geçen yıl büyüyor. Günümüzün gelişen trendi olarak elektrikli makinelerin kullanımlarının artması ile de akü ihtiyacı oldukça arttı. Artan talep ile sektöre hizmet veren firma sayısı gün geçtikçe yükseliyor. Buna paralel akü sektörü de gelişimini hızlı bir şekilde devam ettiriyor. Bu zincirleme etki ile sektörümüzün büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz.

Megep projesi kapsamında ülkemizde nitelikli eleman açığını kapatmak üzere meslek liselerinde akümülatör dersleri veriliyor. Bunun gibi projeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gelecek dönemde uygulamaya alınmak üzere farklı projeleri değerlendiriyoruz. Ancak şu anda firmamızın bünyesindeki teknik bölümler için çırak yetiştiriyoruz.

Ülkemizde akü yatırımları için ne düşünüyorsunuz? Ülke ihtiyacını karşılamak için yeterli midir?
Şirket perspektifimizden bahsetmem gerekirse İnci GS Yuasa olarak teknolojiye, Ar-Ge’ye ve çalışanlarımıza yaptığımız yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz. Pandemiye rağmen Ar-Ge yatırımlarımızı bir önceki yıla göre arttırdık ve yıl sonuna kadar mevcut çalışmalarımızı desteklemek ve ileriye taşımak için hedeflediğimiz yatırımlar bulunuyor. Şirket büyümemizi desteklemek, tüketicilerimizin, paydaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilmek, diğer taraftan ürün ve hizmetlerimizle ülke ekonomimizi desteklemek adına yatırımların vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz.

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?
Lityum-iyon akü grubunda resmi olarak Japonya ve Türkiye Ar-Ge’leri beraber çalışmalarını hızlandırdılar. En kısa zamanda traksiyoner akülerdeki ürün segmentimize lityum-iyon aküleri eklemeye odaklandığımız çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. İnci GS Yuasa’nın endüstriyel akülerdeki gücü ile GS Yuasa’nın lityum-iyon akülerdeki bilgi birikimi birleştiğinde hem yurt içi hem yurt dışı pazardaki lityum-iyon ürün segmentinde markamızla önemli bir yer edineceğimizi ön görüyoruz.

İnci GS Yuasa En Güvenilir Enerji Depolama Şirketi Olma Vizyonuyla Çalışıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın