İSDER, Tüm Gücüyle Sahada!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsder Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Serkan KARATAŞ basın yayın kuruluşlarıyla bir dizi açıklamalarda bulunarak ” Yaşadığımız büyük felaketten sonra, depremin ilk gününden itibaren dernekler olarak tüm üyelerimizle gerekli koordinasyon içinde deprem bölgesine iş makinesi sevk ediyoruz ve üzerimize düşen neyse devlet birimlerine desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Karataş, “Derneğimiz tarafından deprem bölgesine şimdiye kadar yaklaşık 100’ün üzerinde iş makinesi ve 200’ün üzerinde vincin operatörlü bir şekilde sevkiyatı yapıldı. Yeni makine sevkiyatlarımızı da başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarla birlikte koordine ediyoruz” dedi.

Ülke tarihinin belki de en büyük felaketlerinden birini yaşadık. Hepimiz çok üzgünüz. Fakat bir taraftan da resmi veya özel kuruluşlar ve fert fert bütün millet yaraları sarmak için uğraşıyor. İSDER olarak bölgede ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz? Arama kurtarma ve diğer faaliyetlere nasıl katkı sağlıyorsunuz?

Milletimizin başı sağ olsun. Büyük bir afet ile karşı karşıyayız. Öncelikle depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımızı da acil şifalar diliyorum. Bahsettiğiniz gibi biz, iş makinaları ve istif makinaları sektöründe faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşuyuz.

Devletimizin bu konudaki tek yetkili kuruluşu AFAD ile koordinasyon sağlamaktayız. Şu an yaklaşık yüzün üzerinde iş makinesini deprem bölgesine sevk ettik. Halen sevklerimiz devam ediyor ve edecek. Ayrıca yine deprem bölgesinin ana ihtiyacı olan 200’ün üzerinde vinç de oraya gönderildi.

Tabii çok sıkıntılı bir dönem. Burada hepimizin birlik olması gerekiyor. Bölgede yaşanan sıkıntılar var mı? Kesinlikle var. Bizim derneğimize de üye firmalarımıza da çok ciddi talepler geliyor. Fakat burada düzgün bir şekilde, sağlıklı bir şekilde işleyişi yapabilmek adına da koordinasyona önem veriyoruz. Gönderdiğimiz tüm iş makineleri ve vinçleri operatörlü olarak gönderdik. Bütün üyelerimiz bu konuda elinden gelen gayreti gösteriyor. Aynı zamanda yedek parça ve servis ekiplerini de bölgeye gönderdik.

Evet bölge çok geniş. Çok ciddi bir hasar var. Yol ve lojistik anlamında sıkıntılar mevcut. Herkes bu problemlerin farkında. Fakat burada yeni bir risk olarak da akaryakıtı görüyoruz. Çünkü bizim şu an enkaz kaldırmada çalışan bütün iş makinaları, biliyorsunuz dizel motorlu. Dolayısıyla yakıt tedariği noktasında da sıkıntı olma potansiyeli gözüküyor.

Yollarla ilgili herhangi bir bilginiz var mı? Yollarda problem olduğu söyleniyor, kar yağışı olan yerler var.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla kısmi olsa da iyileştirme yapıldı. KGM ile de koordinasyonumuz sürekli devam ediyor. Çünkü Türkiye’deki iş makinaları konusunda en büyük filosu ve tecrübesi olan kurumuz. AFAD’ın zaten sahadaki çoğu organizasyonda da KGM’nin bölge müdürlükleri aktif olarak görev alıyor. Ulaşımdaki sıkıntının sebeplerinden biri de gereksiz yere bölgeye gidenler. Herkes pek tabii ki yardımcı olmak istiyor, orada olmak istiyor fakat insanların canı söz konusu olduğu için daha öncelikli olarak bölgede bulunması gereken kişiler var. Arama kurtarma ekipleri, sağlıkçılar, iş makinaları, operatörler vb. öncelikli.

Bundan dolayı açıkçası şu ana kadar sevkiyat noktasında herhangi bir problem yaşamadık. Oraya ulaşıyoruz ve ulaştırdığımız makinalar yirmi dört saat boyunca bölgede çalışıyor.

Bir an önce bütün canların kurtulmasını, bütün yaralıların iyileşmesini ve yaraların sarılmasını diliyorum.

Depremin ilk gününden itibaren dernek olarak tüm üyeleriyle başta AFAD olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü ile irtibat halinde olduklarından bahseden Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Karataş, derneğe gelen taleplere hızlı bir şekilde reaksiyon verdiklerini ve iş makinelerini operatörlü bir şekilde AFAD ve KGM ile koordineli bir şekilde ihtiyaç duyulan bölgelere gönderdiklerini ifade etti.

“Gönderilen tüm iş makineleri ve vinçleri operatörlü olarak temin ettik”

Serkan Karataş, “Şimdiye kadar yaklaşık 100’ün üzerinde iş makinesini deprem bölgesine sevk ettik. Her geçen saatte yeni sevkiyatlar planlanıyor. Ayrıca 200’ün üzerinde de kullanılmak üzere vinç sevkiyatı da yapıldı. Derneğimize ve üye firmalarımıza çok ciddi talepler geliyor. Fakat burada sağlıklı bir şekilde sürecin ilerlemesi için koordinasyona önem veriliyor. Gönderdiğimiz tüm iş makineleri ve vinçleri operatörlü olarak temin ettik” dedi.

İSDER üyeleri yedek parça depolarını bölgeye sevk ediyor

Deprem bölgesinde çalışan iş makinelerinin servis ve yakıt ihtiyacının da olduğunu kaydeden Serkan Karataş, bu noktada İSDER üyeleriyle organize bir şekilde çalıştıkları söyledi ve açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “İSDER olarak ana hedefimiz bölgede bulunan iş makinelerinin kesintisiz bir şekilde çalışması olduğundan tüm üyelerimizle birlikte yedek parça depolarımızı bölgeye sevk ettik. Bölge ciddi bir hasar aldığı için yol ve lojistik konusunda aksamalar olsa da iş makinelerine bölgeye kısa sürede ulaşmaları için öncelik veriliyor.”

İş makinelerinin kesintisiz bir şekilde çalışması için akaryakıt ihtiyacı

Sahada çalışmalar gerçekleştiren iş makineleri ve vinçlerin akaryakıta ihtiyaç duyduğunu kaydeden Karataş, “Arama-kurtarma çalışmalarının hızlı ve kesintisiz bir şekilde gerçekleşmesi için yakıt tedariğinin sürekliliği arz ediyor. Son aldığımız bilgilere göre yakıt konusunda sorun olma potansiyeli görünüyor. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için gerekli önlemlerin alınması ve koordineli bir çalışmanın devam etmesi gerekiyor. Enkaz altındaki her cana ulaşmak için akaryakıt temininin altını çizmek istiyorum” sözlerini kaydetti.

“AFAD ve KGM ile iletişim halindeyiz”

Depremin ilk günü meydana gelen yollardaki hasarın kısmi olarak onarıldığını söyleyen Serkan Karataş, “AFAD ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile sürekli iletişim halindeyiz. Türkiye’nin en geniş makine parkı KGM’de bulunduğu için kurumla ortak bir şekilde hareket ediyoruz. Dolayısıyla AFAD’ın bölgedeki ilerleyişi KGM Bölge Müdürlükleriyle birlikte sürüyor. Bu gibi afetlerde ilk etapta ihtiyaç olan ekipman İş makineleri olduğu için sevkiyat noktasında herhangi bir aksilik yaşamadık” açıklamalarını yaptı.

İSDER, Tüm Gücüyle Sahada!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın