İşsizlik Tek Haneli Rakam Trendini Devam Ettiriyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

eleman.net CEO’su Levent Dicle, “İşsizlik 2023 yılının ikinci yarısında bir istikrar yakaladı ve düzenli düşüş gösterdi. Zam oranlarının görüşülmeye başlanmasıyla birlikte işsizlik oranı sadece kasım ayında minik bir artış gösterse de, aralık ayındaki 0,1 düşüş ile aşağı yönlü trendini sürdüreceğine işaret ediyor ” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından düzenli olarak paylaşılan Türkiye İşgücü İstatistikleri Aralık 2023 verileri açıklandı. TÜİK 2023 Aralık verileri üzerine konuşan eleman.net CEO’su Levent Dicle, “Seçim sonrası uygulanan sıkı ekonomi politikalarının sektörlere pozitif yansımaları oldu. Bu doğrultuda işsizlik oranı da istikrarlı olarak düşüş gösterdi. Zam oranlarının gündeme gelmeye başlamasıyla birlikte işsizlik oranında kasım ayında düşük de olsa bir artış görülse de bu durum aralık ayındaki düşüşle tekrar toparlamış gözüküyor. Ülkemiz 2023 yılını işsizlik oranları konusunda tek haneli rakamlarda kapattı. Hem istikrarlı düşüş hem de tek haneli rakamların korunması, gelecek adına ümit vaat ediyor. Bu durum 2024 yılı boyunca da sürdürülebilirse eğer ekonomimiz yoluna daha güçlü devam edecektir muhakkak” dedi.

Hane Halkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre 15 ve yukarı yaşlardaki kişilerde işsiz sayısı 2023 Aralık ayında, 2023 Kasım ayına göre 12 bin kişi azalarak 3 milyon 98 bin kişi oldu. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,1 iken kadınlarda yüzde 12 olarak tahmin edildi. İstihdam oranlarına bakıldığında ise istihdam edilenlerin sayısının 2023 Aralık ayında bir önceki aya göre 399 bin kişi azalarak 32 milyon 56 bin kişiye ulaştığı gözlemlenirken, istihdam oranı ise 0,6 puan azalarak yüzde 48,8 oldu.

Atıl işgücü oranı yüzde 24 seviyesine geldi

TÜİK’in Aralık 2023’e dair açıkladığı verilerde zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı bir önceki aya göre 2,1 puanlık artış ile yüzde 24,7 olarak gerçekleşti. Aralık ayında zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 16,4 olarak gerçekleşirken potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı ise yüzde 17,9 oldu. █

İşsizlik Tek Haneli Rakam Trendini Devam Ettiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın