İstanbul İstif’ten 365 Gün Fuar Hizmeti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4 ayrı iştirak şirketi ile sektöre katkı ve hizmet sağlayan İstanbul İstif’in kurucu ortağı Murat Dillice ile bir söyleşi gerçekleştirdik.Sektörün durumunu ve İstanbul İstifteki gelişmeleri değerlendirdiğimiz Murat bey ” Merkezi lokasyonda ve o vizyonla yapılandırdığımız showroomumuzla adeta 365 gün fuar hizmeti vermekteyiz” dedi.

Merhaba. Okurlarımız için kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

1993 Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunuyum. Sonrasında Yeditepe Üniversitesi’nde Executive Mba programını tamamladım. Yapım Holding ve Temsa A.Ş.’de profesyonel iş tecrübelerim oldu. Sonrasında İstanbul İstif Makinaları şirketimiz ile endüstriyel ürün sektörüne giriş yaptım.

Kurucu ortağı olduğum şirketimiz forklift, depo ekipmanları ve teknolojik tamamlayıcı ürünleri konusunda 20. yılında başarı ve istikrarla faaliyet göstermektedir. Alman Still Gmbh iştiraki Still Arser’in yetkili bayisi olup, yetkili bayiliğin satış, servis, kiralama, 2. el olmak üzere tüm fonksiyonlarını yerine getirmektedir.

İstanbul İstif kaç yılında, ne amaçla kuruldu? Kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Şirketimiz 2003 yılında iş makinaları ve endüstriyel ürün kategorilerinde profesyonel tecrübeli bir kadro ile kurulmuştur. Kuruluş kadromuz dönemin en iyi şirketlerinden Temsa Komatsu orijinliydi. Temsa Komatsu’nun pazar lideri olduğu yıllarda aidiyet içerisinde başarıya katkılarda bulunduk. 9 yıllık bayilik sürecimizde Komatsu ve BT marka ürünlerin satış ve servisine katkıda bulunduk. Kuruluş ve gelişim sürecimizde içinden yetiştiğimiz Temsa’nın yüksek desteğini aldık. Zaman içerisinde sektörün akülü ürünlerle ilgili değişimi ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda 2012 yılında akülü ürünler konusunda dünya lideri markalardan Still’in yetkili bayisi olduk. 11 yıldır Still markasına hizmet ediyoruz.

İstanbul İstif hangi markaları, hangi bölgelerde satıyor? Ürün özelliklerinizden ve satışlarınızdan bahseder misiniz?

İstanbul İstif Makinaları, Alman Still markasını temsil etmektedir. Esenyurt ve Çorlu olmak üzere iki ana lokasyonumuz ile İstanbul ve tüm Trakya bölge bayisiyiz. Still markası akülü ürünler başta olmak üzere dünyanın en teknolojik ve en geniş ürün gamına sahip lider markalarından biridir. Bilindiği gibi Kion Grup çatısı altındadır. Cirosal olarak da dünyanın 2. büyük yıllık cirosuna sahiptir. Birkaç ekonomik model depo ekipmanı hariç ürünlerin tamamına yakını ülkemize Avrupa üretimi olarak gelmektedir. Türkiye’de Still ve Arkas Grup ortaklığında 2013 yılında kurulan Still Arser şirketi ile faaliyet göstermektedir.

Şirketimiz Still ailesi içerisinde diğer paydaşlar gibi aidiyetle hizmet vermektedir. 11 yıldır Still’e verdiğimiz tüm hedeflerimizi ve sözlerimizi yerine getirdik. Son 5 yıldır en çok satış yapan bayisiyiz. Bunun yanında yedek parça, servis ve 2. el konularında da ödüllerimiz var. Still’in tüm zamanların en çok yedek parça satışı yapan bayisi olduk. Bu başarılar bizleri daha iyisi için de motive ediyor.

İstanbul İstif’i müşteri tarafından cazip gösteren özellikler nelerdir?

İstanbul İstif Makinaları müşterileri için en cazip özelliğimizin güven ve istikrar olduğunu düşünüyorum. Kuruluşumuzdan itibaren 20 yıldır aynı çizgide hizmet vermeyi amaç edindik. Tam müşteri memnuniyeti, rakiplerimize saygı, şeffaf ve doğru bilgi sunumu, hedef ve başarı odaklı çalışma başlıca ilkelerimiz. Tüm personellerimizi de bu yönde motive etmeye gayret gösteriyoruz. Hemen her sektörden alanında lider firmaların teveccühü bizleri onore etmektedir.

Yeni müşterilere ulaşmak, onları ürünlerinizin kalitesinden veya hizmet özelliklerinizden yararlandırmak adına nasıl bir strateji güdüyorsunuz?

Markamızın ve şirketimizin bölgede bilinirliği oldukça yüksek seviyede. Bu nedenle yoğun bir müşteri talebi zaten almaktayız. Bu taleplere doğru, etkili ve hızlı cevap verme konusunda oldukça iddialıyız. Bunun yanında hızla gelişen dijital dünya gelişmeleri çerçevesinde pazarlamanın tüm argümanlarını da kullanmaya çalışıyoruz.

Şu an bulunduğunuz lokasyonu tercih sebebiniz neydi?

İstanbul-Esenyurt ve Tekirdağ-Çorlu ana lokasyonlarına sahibiz. Bunun yanında çeşitli lokasyonlarda hub-atölyelerimiz var. Bulunduğumuz lokasyonlar tamamen müşteri ve sanayi yoğunluğuna göre müşteriye hızlı ulaşma odaklı olarak şekillendirilmiştir. Tamamen bu iş için dizayn edilmiştir. Gerek satış showroomlarımız gerekse servis atölyelerimiz hızlı ve etkili hizmeti amaçlıyor.

Hizmetinizi daha geniş kitleye ulaştırmak adına bir yatırımınız var mı?

Bu anlamdaki en önemli yatırımımız Esenyurt TEM34 İş Merkezi’nde 2020 yılında açmış olduğumuz Türkiye’nin en çok çeşit sıfır ürün sergilendiğini düşündüğümüz profesyonel forklift showroomunu söyleyebilirim. Burada tamamen otomotiv showroom standartlarında bir ürün sunumu gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacımız sadece ticari değil. Still markalı her çeşit ürünü burada gerek müşterilerimize gerekse sektör ilgililerine sergilemeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda kapımız tüm sektör paydaşlarına da açıktır. Tabi özellikle tedarik süreçlerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle oldukça zorlanmakla birlikte bugüne kadar bu konuda başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.

Türkiye ve dışındaki fuarlar ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? 2023’te fuar planınız var mı?

Türkiye dışında Bauma ve Cemat fuarlarını özellikle takip ediyorum, çok başarılı ve faydalı buluyorum. Türkiye’de sektör fuarları son 10 yıldır çok istikrarlı düzenlenmiyor. Bu nedenle müşteri ilgisi biraz uzaklaştı. Daha çok sektör içi bilgi paylaşımı amaçlı olduğunu söyleyebilirim. Forklift showroomumuzu dizayn ederken bu gelişmeden de etkilendik aslında. Yani biz zaten bölgenin ortasında 365 gün fuar hizmeti sağlayabiliyoruz diyebilirim.

Forklift ve depo ekipmanları alanında başka hangi konularda hizmet veriyorsunuz?

İstanbul İstif Makinaları olarak 4 ayrı iştirak şirketimiz var. Bunlar da sektöre ve şirketimize traksiyoner ve lityum akü teknolojileri, şarj cihazları, ataşmanlar, ekonomik depo ekipmanları, intralojistik ve dış ticaret gibi konularda tamamlayıcı olarak hizmet vermektedir.

Forklift sektörünün durumunu konuşabilir miyiz? Sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de geçtiğimiz yılı baz alırsak 25000 seviyesinde ürün ithalatı oldu. Bunun ne kadarı son kullanıcıya ulaştı, bilemiyoruz. Bu konuda çok iyimser değilim. 15000 civarında ulaştığı tahmin edilebilir. Türkiye’nin potansiyeli düşünüldüğünde bu sayılar çok düşük seviyelerde. İlerleyen yıllarda bu sayının 100.000 adetler seviyesine çıkması sürpriz olmamalı. Ancak yapılması gereken çok iş ve kat edilmesi gereken çok yol var. Öncelikle aynen iş makinalarında olduğu gibi tescil zorunluluğu, kayıt şeffaflığı, 2. el hareket takibi, sektörel ve bölgesel raporlamalar gibi konularda çok gerideyiz. Bu konuda distribütör firmaların beyanları ve gümrük dışında hiçbir veri yok. Aynı zamanda forklift kullanma bilinci ve zorunluluğunun genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Birçok sanayi işletmesinde ya çok yetersiz sayıda ya da çok eski makinaların kullanılmasını doğru bulmuyorum. Üretimin ve lojistiğin artma eğiliminde olduğu da düşünüldüğünde sektörümüzün geleceğine yatırım yapılmalı. Tabii burada en önemli konulardan biri de yerli üretim. Bu konuda sektörün eski ve tecrübeli şirketleri sorumluluk almalı ve sektörün gelişimine daha çok katkıda bulunmalı.

Okurlarımız için değinmek istediğiniz farklı bir konu var mı?

İstif Material Handling ailesine sektöre sağladığınız katkı ve faydalar için teşekkür ederiz.

 

 

 

İstanbul İstif’ten 365 Gün Fuar Hizmeti!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın