İstifte, HBZ Holding XCMG İş Birliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Firmanızın bugüne kadar olan faaliyetleri konusunda bilgi verir misiniz?

HBZ Makina, iş makinası alanında servis, bakım, onarım ve yedek parça konularında faaliyet göstermektedir. Makina sektörü aslında bizim için babadan kalma bir meslek. 1974 senesinden itibaren iş makinalarının tamiri ile ilgileniyoruz ve temellerimiz buraya dayanıyor. 1982 senesine kadar iş makinalarının tamiri üzerinde çalışmaya devam ettik, 1986 senesinde ise bir şirket haline geldik. O gün bugündür, başta mermer olmak üzere maden, inşaat, altyapı ve tarım sektörlerinde aktif olarak rol oynadık. İş makinası sektörünün asıl işimiz olması ve babamın da uzun yıllar bu sektörde çalışması nedeniyle ben de hep bu sektöre adım atmak istedim. Böylece iş makinalarının ticareti, ikinci el alım-satım işlemleri, makina yedek parçaları ve bakım-onarım hizmetlerine başlamış bulunduk. Bu sırada da tabii ki kendi bünyemizde bulundurduğumuz birçok iş makinasının da bakım ve onarımını üstlendik.

XCMG ile yollarınız nasıl kesişti?

XCMG ürünleri ile satın aldığımız birkaç makina sayesinde tanıştık. Aldığımız bu makinaları kullandığımızda hem ürünün kendinden hem de fiyatından çok memnun kaldık. Ürünlerin kullanımları çok kolaydı. XCMG ürünlerimiz arasında yükleyicilerimiz de vardı. Her ne kadar makinaların tozlu ortamlarda bulunmalarından kaynaklanan elektronik aksamda yaşanan bozukluklara alışık olsak da XCMG yükleyicilerimizde bu problemle beş sene boyunca hiç karşı karşıya gelmedik. Bunun üzerine daha çok makina alma kararı verdik. Sonrasında ise her geçen gün büyüyen ve holdingleşen firmamıza iş makinası distribütörlüğü eklemek üzere yönetim kurulu kararı aldık.

Artık XCMG ismi sürekli olarak çevremizde görülür hale gelmişti ve akıllarda yer etmişti. Bu doğrultuda Türkiye pazarında XCMG distribütörlerinin var olup olmadığını araştırmaya başladık. Yolumuz Suat Kıral ile kesişti, XCMG Türkiye yapılanmaları hakkında bilgi edindik ve çok güçlü distribütörlerle çalıştıklarını öğrendik. Biz de bu geniş üretim ve satış ağının bir parçası olmak istedik.

Firmanızı bu işte güçlü ve avantajlı kılan özellikler nelerdir?

Şirketleri sürdürülebilir olmaya zorlayan bazı güçlerin olduğu kesindir. Bu güçlerin kimisi şirketlerin maddi kaynaklarından gelir, kimisi de kurumsal bir kimlik oluşturmalarından. Bazıları ise sosyal sorumluluk içeriklidir. HBZ Holding yapısı ise bunların tamamına sahiptir. Firmamızın gelecek ile ilgili vizyonu ve günümüzdeki misyonu, rakiplerimizden daha başarılı olmak ve sürdürülebilir rekabet avantajını geliştirmektir. Yıllara dayanan tecrübemiz, güçlü altyapımınız ve kurumsal kültürümüz ile bunu başaracağımıza eminiz. Böylece amacımız ülke ekonomisine bugün yaptığımızdan daha fazla katkıda bulunabilmektir.

XCMG’nin hangi ürünleri satış yelpazenizde yer alacak?

HBZ Makina müşterilerimizin istifleme ihtiyaçlarını karşılayacak XCMG’nin geniş ürün yelpazesinde bulunan forklift, ataşman ve yardımcı ekipmanları konusunda Türkiye’deki tek yetkili distribütörüdür. Forklift ürünlerinin ve yedek parçalarının hem satışını yapıyoruz hem de satış sonrası hizmetlerini en iyi şekilde vermeye çalışıyoruz. Bu ürünleri piyasada daha iyi tanıtmak için de elimizden gelen tüm çabayı harcıyoruz. Türkiye pazarında XCMG markasını büyütmeyi ve geliştirmeyi istiyoruz. Bununla birlikte satış sorumluluğu uhdemizde olmayan XCMG ürünleri için de ilgilenenlere diğer Türkiye distribütörleri destek vermektedir.

Türkiye ve dünyanın hangi bölgelerinde hizmet sağlayacaksınız?

Holdingimizin ve firmamızın genel merkezleri İzmir’dedir. İzmir’in hem bir liman kenti olması hem de önemli firmaların üretim üslerinin bulunduğu organize sanayilere yakın olması nedeniyle doğru bir yer olduğunu düşünüyoruz. 2022 yılı itibariyle XCMG ile başladığımız yolculuğumuzu, sorunsuz hizmet anlayışımız ve sektördeki köklü deneyimimizle ilerleteceğiz.

Satış ve satış sonrası hizmetler için planlarınız nedir?

Genel merkezimiz olan İzmir’de 2.000 m2 üzerine kurulu büyük bir tesisimiz var ve HBZ Makina olarak faaliyetlerimizi kurumsal bir yapılanma çerçevesinde ilerletiyoruz. Önceliğimiz Türkiye’de forklift ihtiyacı olan tüm bölgelerdeki kapsamımızı arttırmak… Bunun için ise birçok bölgeye kurguladığımız yapılanma üzerinden bayilikler vereceğiz. Böylece bayilerimiz ve servis hizmetlerimiz ile Türkiye pazarında yayılmayı hedefliyoruz. XCMG Türkiye Satış Sonrası Hizmetler ekibi bünyesinde her zaman Çin’deki ana merkezden Türkiye’de görev almak üzere yollanmış uzman mühendisler bulunduruyor. Kendileri Türkiye’ye geldiklerinde sadece makinaların bakımı ile ilgilenmekle yetinmiyorlar, aynı zamanda distribütörlere yeni gelen ürünler ve parçalarla ilgili gerekli eğitimleri de veriyorlar. Geniş servis ağı sayesinde müşterilerin bakım ve servis ihtiyaçlarını her daim giderme imkânına sahibiz.

XCMG ürün hattınız ve ürünlerinizin rekabetteki temel teknik üstünlükleri nelerdir?

Amacımız, 50 yıla dayanan tecrübemizden ve öncelikle Çin’in, şimdilerde ise dünyanın en büyük üreticileri arasında yerini alan XCMG’nin gücünden güç almaktır. XCMG gibi kalite ve tasarımı ön planda tutan, yüksek verimli ve uzun ömürlü forkliftler üreten bir firmanın rekabet gücü pazara doğrudan yansımaktır. Rekabetçi olabilmek ve bu rekabet avantajını sürdürebilmek için firmamızı rakiplerinden farklı kılan özelliklere sahibiz, kendimize özgü bu üstünlüklerimizi de öne çıkarmaktayız. Bunu ilerleyen süreçlerde müşteri deneyimlerinden de rahatlıkla görebileceksiniz.

XCMG teknolojik anlamda geleceğe nasıl hazırlanıyor?

XCMG ürünleri dünya genelinde 187 ülke ve bölgede satılmaktadır. Almanya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan da dahil 10’dan fazla ülkede XCMG Ar-Ge merkezleri, üretim tesisleri ve fabrikaları bulunmaktadır. Çok uzun süredir dizel forkliftleri ile dünyada kullanıcılar tarafından beğenilen çevre dostu lityum- iyon forkliftleri kullanılmaktadır. Sıfır emisyon oranına sahip akülü makinalar egzoz salınımı olmadığından daha temiz bir çalışma ortamı sunmaktadır. Gelecekte XCMG’nin, otonom makinalara yapacağı yatırımlarla daha üst teknolojiye sahip makinalar üreteceğine de eminiz.

Türkiye pazarını ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bir markanın büyümesi ve gelişmesi için öncelikli olarak ürünlerinin kaliteli olması gerektiğine inanıyorum. İkinci öncelik ise verdiğiniz satış sonrası hizmetlerdir. Bir marka eğer satış sonrası hizmetleri kapsamında yedek parçasını hızlı temin edebiliyor ve servis hizmetini zamanında verebiliyorsa pazarda doğru konumlanmış demektir. Şu an XCMG’nin dünya genelinde sektörde üçüncü marka olması bizi sevindiriyor ve gururlandırıyor. XCMG’nin desteği ile beraber Türkiye pazarında ön sıralarda olabileceğimize inanıyoruz.

HBZ Makina olarak şu an ilk hedefimiz forkliftlerin satışı yönünde. Piyasayı incelediğimizde görüyoruz ki büyük şirketlerin kendileri işlettikleri kapalı alanları var ve elektrikli forkliftlere ihtiyaç duyuyorlar. Bu sebepten ötürü XCMG’den vereceğimiz bir sonraki ürün siparişinde elektrikli forkliftlere daha çok yoğunlaşmayı planlıyoruz. Elektrikli forkliftlerimiz elimize ulaştığında da tabii ki kiralamayla ilgili talepler söz konusu olursa değerlendiririz.

 

İstifte, HBZ Holding XCMG İş Birliği

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın