Katmerciler’den Afrika’ya Yeni İhracat

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katmerciler, ismi belirtilmeyen bir Afrika ülkesi ile Entegre Lojistik Destek (ELD) faaliyetlerine ilişkin sözleşme imzaladı.

Katmerciler tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şirket, adı açıklanmayan bir Afrika ülkesi ile Savunma Sanayii ürünleri Entegre Lojistik Destek (ELD) faaliyetlerine ilişkin 7 milyon 684 bin 639 dolar tutarında sözleşme imzaladı. Yapılan açıklamada şirket, sözleşmeye konu olan ürünlerin teslimatlarının 2024 yılı içerisinde tamamlanacağını da duyurdu.
Katmerciler’in Afrika’ya İhracat Ağı
Katmerciler, 2022 yılının sonlarında da yine adı açıklanmayan bir Afrika ülkesine gerçekleştirdiği 5,6 milyon dolar tutarındaki ihracatı ile gündeme gelmişti. Gerçekleştirilen ihracat kapsamında tank taşıyıcı ve muhtelif araç üstü ekipmanlarını kapsayan siparişin 1 yıl içinde tamamlanacağı da açıklanmıştı.
Şirketin Tunus ile yapılan ihracat anlaşması da göze çarpmaktadır. Bu bağlamda yapılan ihracat sözleşmesi, tank taşıyıcı lowbed treyler ve tanker gibi çeşitli araçların Tunus güvenlik güçlerinin hizmetine sunulmasını içermekteydi.
2021 yılına baktığımızda ise Katmerciler ile Gambiya Silahlı Kuvvetleri arasında heyetler arası görüşmeler yapılmış testler gerçekleştirilmişti. Gerçekleştirilen testlerde ise Hızır TTZA üstün performans göstermiş ve Gambiya heyeti zırhlı araçtan oldukça etkilenmişti. Bu bağlamda Katmerciler ile Gambiya, Hızır 4×4 zırhlı araç tedariğine ilişkin anlaşma sağlanmıştı.
Afrika’da sivil ürünleri ile güçlü bir varlığa sahip olan Katmerciler, Gambiya’ya bu ihracatın gerçekleşmesiyle savunma alanındaki varlığını daha da artırmış oldu. Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci o dönem yaptığı açıklamada “Afrika başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarından dost ülkelere yönelik ihracat hamlemiz sürüyor.” diyerek ihracat çalışmalarına devam edeceklerini belirtmişti.

Yine 2021 yılında Katmerciler, taktik tekerlekli zırhlı araç HIZIR ve türevlerinden oluşan kapsamlı paket için Kenya Savunma Bakanlığı’yla 91,4 milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı. 118 araçlık HIZIR ve türevleri ile yedek parça ve bakımlarından oluşan paket anlaşmanın toplam tutarı 91 milyon 415 bin 182 dolar. Bu anlaşma, Katmerciler’in tek kalemdeki en yüksek ihracat anlaşması olma özelliği taşıyor. █

Katmerciler, Türkiye araç üstü ekipman sektörünün lideri, savunma sanayinin yenilikçi ve dinamik gücüdür. 1985 yılında kuruldu. Araç üstü ekipman sektöründe elde ettiği uzun yılların birikim ve deneyimiyle savunma sektörüne de yönelen şirket, halen iki kulvarda birden etkin bir şekilde faaliyet göstermektedir. Katmerciler’in savunma portföyü içinde yer alan ürünler arasında, NATO standartlarında geliştirilmiş, segmentinin en güçlü muharebe aracı HIZIR, Emniyet Genel Müdürlüğü için geliştirilen yeni nesil kriminal inceleme aracı KIRAÇ, Aselsan’la birlikte geliştirilen mobil sınır güvenlik aracı ATEŞ, uzaktan kumandalı atış platformu UKAP (İnsansız Kara Aracı-İKA), zırhlı personel taşıyıcı KHAN, dünyada en fazla üreticisi olduğu toplumsal olaylara müdahale aracı TOMA, Dönüştürülebilir KHAN, zırhlı ambulans gibi araçlar yer almaktadır.

Katmerciler’den Afrika’ya Yeni İhracat

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın