Koç Holding, Ford Ve Lg Energy Solution ile Batarya Hücresi Üretimi Konusunda Anlaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koç Holding, Ford Motor Company ve LG Energy Solution ile beraber ortak batarya hücresi üretmek için bağlayıcı olmayan mutabakat anlaşması imzaladı. Anlaşmayla beraber ülkemizde batarya fabrikası kurulacak ve birçok kişiye istihdam sağlanacak.

Elektrikli araçların gün geçtikçe hayatımıza entegre olduğu ve içten yanmalı motorlu araçların yerine geçeceğini hepimiz biliyoruz. Bu sektöre adapte olan markalar, geleceğe yönelik çalışmaları artırıyor. Ülkemizde Ford ve Fiat gibi büyük şirketlerin araçlarının üretimini gerçekleştiren Koç Holding, geleceğin teknolojisine odaklanarak elektrikli araçlar için yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Koç Holding, Ford Motor Company ve LG Energy Solution ile beraber ortak batarya fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Daha önceki zamanlarda Ford’un ülkemizde batarya odaklı bir tesis kuracağı açıklanmıştı. Bu yatırım, ülkemizin önde gelen şirketi Koç Holding ve LG Energy Solution ile beraber geliyor.

Koç Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, global ölçekteki tesisin Ankara’da kurulması ve Avrupa’nın en büyük batarya hücresi üretim üslerinden biri olması bekleniyor. Tesisin aktif olarak üretime 2026 yılında başlayıp yıllık 25 gigavat kapasiteye ulaşması planlanıyor. Bununla beraber fabrikanın 2029 yılında kapasitenin 20 gigavat artırılarak toplam 45 gigavata çıkarılması hedefleniyor.

Koç Holding, KAP’a şu açıklamayı yaptı:

“07.02.2023 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen batarya hücre üretimi yatırımının gerçekleştirilmesine yönelik görüşmeler sonucunda, Ford Motor Company (“Ford”), LG Energy Solution, Ltd. (“LGES”) ve Koç Holding A.Ş. arasında, Ford ve LGES tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımına Koç Topluluğu’nun katılması konusunda işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (“MoU”) imzalanmıştır.

MoU uyarınca, taraflarca anlaşılması halinde üretime ilk etapta 2026 yılında başlanması ve yıllık 25 GW-saat kapasiteye ulaşılması planlanmakta olup, ikinci etap olarak 2029 yılında kapasitenin 20 GW saat artırılarak toplam 45 GW saate ulaşması yönünde çalışılması konusunda anlaşmaya varılmıştır.

Proje kapsamında üretilecek batarya hücrelerinin, iş ortaklığımız Ford Otosan tarafından yeni nesil Transit araçların üretiminde kullanılması konusu değerlendirilmektedir.

12 ay boyunca yürürlükte kalacak MoU kapsamında Ford tarafından, LGES ve Koç Holding’e Türkiye’de batarya hücre üretimi ile ilgili iş ortaklığı kurulması konusunda münhasırlık tanınmıştır.

Koç Topluluğu olarak yatırıma katılıp katılmama kararı ile pay sahipliği yapısı, yatırım, işbirliği ve ortaklık koşulları, taraflar arasında gerçekleştirilecek görüşmeler ve fizibilite çalışmaları sonrasında yapılacak değerlendirmelere göre netleşecek olup, önemli gelişmeler yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.”

Ankara’da kurulacak olan tesisin birçok kişiye iş imkanı sunacağını ve global ölçekte de otomotiv endüstrisi için önemli yer edineceği düşünülüyor.

Koç Holding, Ford Ve Lg Energy Solution ile Batarya Hücresi Üretimi Konusunda Anlaştı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın