Komatsu, Sodyum İyonla Çalışan Forklifti Tanıttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Komatsu, dünyanın ilk sodyum iyonla çalışan forkliftini ürettiğini açıkladı. Komatsu standart, kurşun-asit ve lityum-iyon akülerle çalışan forkliftler piyasaya sürüyordu.

Japon ekipman üreticisi Komatsu, dünyanın ilk sodyum iyonla çalışan forkliftini ürettiğini açıkladı. Şirket, forklift konseptinin kanıtının, makineleri sodyum iyon pillerle donatmaya yönelik ilk girişiminin yanı sıra dünyanın ilk sodyum iyonla çalışan forklifti olduğunu söylüyor. Konsept kanıt testleri bu aydan itibaren müşteri çalışma sahalarında başlayacak.

Şirket yaptığı açıklamada, “Komatsu bu konsept makineyi, kısaltılmış, hafif yüklü operasyonlara sahip çalışma sahaları için uygun bir seçenek sunmak üzere geliştirdi” dedi.

Konsept makine, Çin merkezli Jiangsu Highstar Pil Üretim Şirketi tarafından üretilen sodyum iyon pil hücreleri kullanılarak Shanghai Hirano Çevre Teknolojisi Şirketi tarafından geliştirilen bir sodyum iyon pil paketiyle donatıldı. Akü paketi Komatsu’nun 1,5 T sınıfı elektrikli forkliftleri için tasarlandı.

Komatsu: “Gelecekteki saha denemeleri, gelecekteki ticari üretime yönelik bir bakış açısıyla, yeni pilin performansına ve benzersiz özelliklerine dayalı olarak optimum kullanımı doğrulamayı amaçlıyor. Bu ilerlemelere rağmen, elektrifikasyon, özellikle yüksek başlangıç maliyetlerinin, elektrikli modellerin yüksek başlangıç maliyetleri nedeniyle genellikle motorlu forkliftlerin seçilmesine yol açtığı kısaltılmış, hafif yüklü operasyonların olduğu çalışma sahalarında zorluklarla karşı karşıyadır.

Bu yeni donanımlı sodyum iyon piller, daha düşük enerji yoğunluklarına rağmen hızlı şarjı destekliyor ve sık sık şarj edilerek sürekli çalışmaya olanak sağlıyor. Uzun çevrim ömürleri (bataryanın tekrar tekrar şarj edilip boşaltılma sayısı) aynı zamanda batarya değişiminin gerekli hale gelmesinden önceki süreyi de uzatarak işletme maliyetlerini azaltma potansiyeli sunuyor. Ayrıca, yeryüzünde bol miktarda bulunan sodyumun kullanımı, istikrarlı bir tedarik ve gelecekte maliyet düşüşleri beklentisini garanti ederek önemli avantajlar sunuyor.”

Komatsu, Sodyum İyonla Çalışan Forklifti Tanıttı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın