Linde sipariş Toplayıcılar Yarı Otomasyon Seçeneğine Sahip Oluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zemin seviyesinde sipariş toplama esnasındaki verim, operatörün hızına ve hassasiyetine bağlıdır. Kısa yürüme ve sürüş mesafeleri zaman ve efor tasarrufu sağlayarak sürecin verimliliğini artırmaktadır. Lojistik hizmet sağlayıcıları ve perakende zincirleri, artık araçların operatörü otomatik olarak takip ettiği veya öne doğru ilerlediği iki sürüş modu sunan yeni bir ekipman seçeneği (yarı otomatik) ile birlikte Linde N20 SA ve N20 C SA yarı otomatik sipariş toplayıcılarını kullanarak bu optimizasyon potansiyelinden yararlanabilir. Sonuç olarak, çalışanların değer katmayan faaliyetlerden kurtulması sağlanarak sipariş toplama performansı %20’ye kadar artırılabilir.

Sipariş toplama işi, mağazalarda , gıda toptancısında, otomotiv tedarikçisinde veya sözleşmeli lojistik şirketinde gerçekleştirilmesinden bağımsız olarak, yoğun emeğin yanında depo personelinin dayanıklılığını ve tetikte olmasını gerektirmektedir. Sürecin önemli bir kısmı, çalışanların raflara yürümesinden ve sipariş toplayıcıya geri dönmesinden oluşmaktadır. Bu, zaman ve enerji tüketen bir faaliyet olmasına rağmen raftan mal alıp yük taşıyıcıya yerleştirmenin aksine herhangi bir katma değer yaratmaz.

Linde Material Handling (MH) Otomasyon ve İç Lojistik Çözümleri Ürün Müdürü Philipp Stephan “Her elleçleme işlemi sırasında harcanan sadece birkaç saniyenin bile, iş günü boyunca çok fazla zaman kaybına neden olduğunu ve tekrarlanan bir kaç adımın bile operatörlerin yorgunluğuna ve aslında hatasız bir şekilde toplama sürecinin tamamlanması için yönlendirilebilecek enerjilerini kötü yönde etkilediğini savunmaktadir.”

Aynı zamanda, depo personeline yönelik talepler artmaya devam etmektedir: Toplama oranlarının artması, hata oranlarının düşürülmesi ve sağlık sorunlarının önlenmesi beklenmektedir. Sonuç olarak, toplama süreci, depo lojistiğinin genel verimliliğini artırmak için büyük bir potansiyel, yani şimdi 2.5 tona kadar yük kapasiteli Linde sipariş toplayıcılarının SA seçeneği kullanılarak kullanılabilen optimizasyon potansiyelini sunmaktadır.

Bunun nedeni, her iki yarı otomatik sürüşlü modelin de koridorlarda sipariş toplama sırasında hareket ve yürüme mesafelerini önemli ölçüde kısaltmayı hedeflemesidir. Aynı zamanda, araca sürekli inip binme ihtiyacını ortadan kaldırarak kaza riskini azaltmaktadır. Bunun depodaki elleçleme performansı ve üretkenliği üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Düz ve ileriye doğru hareket

Yüksek raflı depolarda gerçekleşen en yaygın süreçlerden biri, bir çalışanın koridor boyunca yürüdüğü ve geri döndüğü rafın bir tarafında gerçekleştirilen toplama işlemidir. Bu aktivite, eşlik eden aracın yarı otomatik “beni takip et” fonksiyonu ile desteklenmektedir. Operatör durursa araç da durmakta ve malları doğrudan raftan palete yerleştirmesine olanak tanımaktadır. Operatör yürümeye devam ederse, forklift de ilerlemeye devam eder.

Bu şekilde, çalışan, sürekli olarak sürücü iş istasyonuna yürümek ve tekrar geri dönmek zorunda kalmadan raf boyunca hareket eder ve malları toplar. İleriye doğru hareket, operatörün araç üzerinde yer alan “sanal duvar” olarak adlandırılan belirli bir noktadan geçmesiyle tetiklenir.

Araç her iki taraftan da yüklenecekse bu dur-kalk fonksiyonu kullanılarak yapılabilir. Araç, koridorun ortasında sabit bir hızla hareket eder ve ideal olarak bir kemere takılan uzaktan kumanda kullanılarak operatör tarafından ileriye doğru yönlendirilir. Aynı zamanda, operatör malları almak veya yerleştirmek için raf kenarları arasında aracın arkasında ileri geri yürür. Bu, daha küçük depolarda kullanılması daha olası bir çalışma modudur. Burada da operatörün araca geri dönmesine veya tekrar tekrar inip çıkmasına gerek olmaması sayesinde avantaj sunmaktadır.

Her iki işlev de ultra geniş bant radyo teknolojisini temel almakta olup, santimetre hassasiyetinde ayarlanabilir. Koridor sonlarında, diğer araçlarla çarpışmayı önlemek için forklfit otomatik olarak durur. Çalışan, kamyona binerek yarı otomatik modu sonlandırır ve aracı manuel olarak bir sonraki koridora yönlendirebilir.

Araç güvenliği

Otomasyonlu araçlarla ilgili en büyük endişelerden biri güvenlik sorunu olduğundan, Linde Material Handling, N20 SA ve N20 C SA sipariş toplayıcılarını, çevredeki insanları ve diğer endüstriyel forkliftleri algılayabilen yüksek performanslı bir güvenlik tarayıcısıyla donatmıştır. Kasanın çok altına monte edilen tarayıcı, beklenmedik engelleri de tespit ederek çarpışmaları ve kazaları önleyebilir. Rafların hasar görmesini önlemek ve operatörlere işlerini yapmaları için yeterli alan sağlamak için araç, raflardan minimum 50 cm mesafeyi muhafaza etmekte olup, istenirse koridorun başlangıcından itibaren daha büyük bir mesafeye de yerleştirilebilir.

Ölçülebilir avantajlar

Yarı otomatik sipariş toplama halihazırda kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır: Linde’nin gerçek operasyonlardan kopyalanan çalışma döngülerini temel alan kendi testleri, performansın manuel toplamaya kıyasla %20’ye kadar artırılabileceğini göstermiştir. Philipp Stephan, “Yeni araç seçeneği, daha kısa rotalar, daha fazla kullanım kolaylığı ve dolayısıyla gelişmiş toplama performansı ve ayrıca maliyetli hataların önlenmesi sayesinde genellikle kısa sürede kendini amorti ediyor” şeklinde yorum yapıyor.

Linde sipariş Toplayıcılar Yarı Otomasyon Seçeneğine Sahip Oluyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın