LİTEF, Emin ve Güçlü Adımlarla!..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sektöre yeni katılan Litef firmasının kurucusu deneyimli bir sektör temsilcisi olan ve ”lityum iyon forkliftlere ilginin artıyor’ diyen Beytullah ATEŞ ile Litef’in kuruluş hikayesi ve sektör üzerine konuştuk.

Bize kendinizden ve firma ortaklarınızdan bahseder misiniz? Sizleri tanımak istiyoruz?
Ben Beytullah ATEŞ Sivaslıyım, 3 çocuk babasıyım. 15 yıllık makine mühendisiyim. İşletme mastırı yaptım, 10 yıllık sektör tecrübem bulunmaktadır. Sektörün teknik donanım açısından ileri seviyede olan bir firmasında 10 yıl ortaklık ve şirket müdürlüğü yaptım. Teknik anlamda tecrübemin temelini buradan almaktayım. Son yıllarda eski ortak olduğum firmada özellikle pazarlama alanında yenilikler inşa etmeye başladık. Bu durum bana ideal bir forklift ve istif makinaları firmasının satış, pazarlama, servis hatta ithalat alanlarında nasıl inşa edilmesi gerektiğini tecrübe ettirdi. Tüm bunların ışığında Litef Forklift’i sektöre kazandırdık.
Sorunuzda firma ortaklarımızdan bahsettiniz. Litef Forklift, Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre tek sahipli bir firmadır. Ancak Litef Forklift’i kurulum sürecinde de gördüm ki, sektördeki tüm firmaların iyi niyet temennileri, tebrikleri, inançları ve ziyaretleri gösterdi ki aslında biz gönül dostlarımızla çok ortaklı bir firmayız. Ve gerek kuruluş aşamasında gerekse faaliyet sürecimizde bize destek olan tüm dostlarımız aslında Litef’in bir paydaşıdır.

Yeni yatırımınız olan Litef’i hangi saiklerle kurduğunuzdan, bu süreçte yaşadığınız zorluklardan ve sizi bu sektöre yönelten sebeplerden bahseder misiniz?
Litef Forklift’i kurarken gerçekten yenilikçi vizyonla sıfırdan kurumsal bir hizmet firması inşa etmeyi amaçladım. Bir firmanın çok yönlü ilişkiler yumağı vardır. Örneğin; personel ilişkileri, müşteri ilişkileri, tedarikçi ilişkileri gibi. İşte biz bu ilişkiler yumağında optimum yaklaşımı sergileyerek, tüm süreç muhataplarına kurumsal yapının adil ve çözümcü yanını göstereceğiz. Kurulum aşamasında hemen hemen hiçbir problemle karşılaşmadım.
Zaten 10 yılı aşkın süredir, şirket kurumsal yapılanmasında tecrübe sahibi olduğum için tüm süreçler doğru zamanlarda çözüldü. Tabii bunun yanında irili ufaklı tüm sektör firmaların sahipleri ve yöneticileri her türlü desteğe hazır olduklarını belirtip, gerekli durumlarda desteklerini esirgememeleri de büyük bir etkendir. Litef’i kurarken amacımız kaliteli ürünleri, sorunsuz ve güvenilir hizmet desteğiyle besleyeceğimiz bir yapı inşa etmekti.

Etkileyici ve markanızın ruhunu yansıtan bir isminiz var. Öyleyse bize Litef Forklift San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin isim hikayesinden bahsedebilir misiniz?
Lityum İyon Teknoloji Entegre Forkliftler şeklinde açılımı olan Litef’in farklı iki manası daha vardır. Lite-F şeklindeki ifadesinde yer alan Lite kelimesi birazcık ve doğal olarak hafif anlamlarına gelmektedir. Lityum iyon teknolojili istifleme ürün elleçleme makinalarının geliştirilmesini, tamir bakım ve pazarlamasını esas alan şirketimiz Lityum teknolojili forkliftlerin biraz dizel, biraz traksiyoner akülü, biraz LPG’li forkliftlere benzer özellik taşımasından dolayı biraz anlamına gelen Lite ve Lityum teknolojisinin çevreci olması anlamına gelen, doğal olarak “hafif” anlamını taşıyan Lite, forklifti temsilen de “f” harfi eklenmiştir. Litef Forklift’in isim oluşumunda bir diğer etken ise, şirket kurucusunun 2,5 yaşındaki küçük kızının telefon kelimesini “litef” diye telaffuz etmesidir.

Litef, Nisan 2022’de kurulmuştu. Nisan’dan bu yana bakacak olursak, Litef’i nasıl değerlendirirsiniz? Litef’in şu anki gidişatından memnun musunuz? Her şey beklediğiniz ve planladığınız gibi mi ilerliyor?
Ben yöneticisi olduğum şirketlerde süreç değerleme tablo ve grafikleri oluştururum. Litef Forklift, 3 ay gibi kısa bir zaman dilimini geride bıraktı. Bu süreçte inanın yılların verdiği tecrübeyle ben bile bu kadar yol kat edeceğine ihtimal vermiyordum. Evet, güzel şeyler planlıyorduk. Umutluyduk. Ama temkinliydim. Dolayısıyla ilk yıl için bir ciro tahminim vardı. 3 ayda yıllık ciro tahminimin üzerinde bir satış getirisiyle beni bile şaşırttı. Tabii bunda geçmişten gelen diyalog ve dostlukların etkisi çok büyük. Firma olarak yayılma alanımızı özellikle internet kanalları olarak planlasak da 3 aylık süreçte %75 mevcut portföyümden, %25 de internet erişiminden satışlar gerçekleştirdik.

Litef’in sahip olduğu değerler nelerdir?
“Litef değerleri” şeklinde telaffuz ettiğimiz, iş etiği anlamına gelen değerlerimiz kurumsal yapımızın değişmez ilkeleridir. Satın alana göre değil satılan ürüne göre fiyat oluşturmaktadır. Litef olarak sorumluluğunu üstlendiğimiz her ticari hizmetin hakkını verip tüm imkanlarımızla işin teslimi sonrasında 7/24 teknik destek sağlamaktır.

Lokasyon olarak Gebze / Kocaeli bölgesini tercih etme sebebiniz neydi? Bu konuda farklı bir planınız var mı?
Gebze bölgesi gerçekten sanayinin kalbi. Bazı yerleşim yerleri vardır, o bölgeler sadece sanayi gelişimi için müsait alanlardır. Turizm, konutlaşma, sanayi harici oluşumlar bu alanda ön plana çıkamaz. Örneğin Dilovası bölgesinde sadece sanayi yapılanmaları olacak şekilde bir gelecek ön görülmektedir. Bu bölge şehirleşmeye ve sanayi dışı yapılanmaya müsait değildir.
Örneğin Ümraniye İMES sanayisi, şehrin içinde kalarak, taşınması zorunluluk haline gelmiştir. Dolayısıyla Gebze bölgesi daima büyüyen, sanayileşen ve buna bağlı olarak sürekli talep oluşan bir yapıya sahiptir. Lojistik, insan kaynakları, tedarik noktalarına çok yakın bir konumdadır. Şirketin uzun vadeli hedeflerini yerine getirebileceği en ideal yerdir.

Hangi ürünleri satıyorsunuz? Bize özelliklerinden ve vermiş olduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?
Litef Forklift’in isim açılımından da anlaşılacağı üzere Lityum iyon teknoloji ihtiva eden forklift ve istif makinaları ithal edip ülkemizde satış pazarlama ağını kurmayı ana faaliyet olarak belirledik. Lityum akülü forklift ve depo ekipmanlarının yanında kiralama, servis ve yedek parça birimlerimiz de faaliyetlerine devam etmektedir. Çok yoğun olmamakla birlikte sıfır dizel forklift ve ikinci el forklift satışlarımız da devam etmektedir.

Sektördeki yatırımlarınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?
Yatırımlarımızın önceliği İnsana yapılacak yatırımlardır. Konuşmanın başlarında da bahsettiğim üzere tüm süreçlerin dinamiklerini oluşturan bireylere doğru yatırımlar yapacağız. Personellerimizin gelişimini, özlük haklarını, saygınlığını inşa ederek onları Litef’in sahibiymiş gibi bir duygu durumuna kavuşturacağız. Müşterilerimiz, rakiplerimiz, sektör dostluklarımız, tedarikçilerimiz bunların tamamıyla iş ilişkilerinin yanında beşerî ilişkilerle de gerçek yatırımı anlamlaştıracağız.

Dünya forklift sektöründe Türkiye’yi nerede görüyor ve nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dünya forklift sektöründe maalesef al-satçı bir ülkeyiz. Forklift sektörünün büyük firmaları dahi bir ürün imal etmek yerine daima ithal etmek ve ithal ürünleri tüketmeye teşvik etmek üzerine politika izlemektedirler. Birkaç idealist firma üretim konusunda elini taşın altına koymaya çalışsa da maalesef rekabete çok fazla direnememektedirler. Sektör devleri veya sektör temsilcisi çatı kuruluşu, ithal politikalarından vazgeçmezse ülkemiz ilelebet endüstriyel ürünlerde dışa bağımlı, tüketime dayalı bir gelecek inşa edecektir.

Lityum iyon teknolojisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Lityum iyon teknolojisindeki yatırım ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Lityum iyon teknolojisinin forkliftlerde kullanımı çok yaygınlaşmaya başlamıştır. Ülkemizde bu yeniliğe olan direnç maalesef mevcuttur. Ancak lityum teknolojili forklift ve depo ekipmanlarının farklı sektörlerde deneyimlenmesi neticesinde kullanıcı memnuniyeti doğal bir reklam oluşmasını sağlamıştır.
Ülkemizde ve dünyada gelecekte lityum teknolojili ürünler daha ağırlıklı olacak, dizel yakıtlı forklift çok fazla satılmayacak ve traksiyoner akülü forkliftlerin sıfır satışları kısa bir süre sonra durdurulacaktır. Ön görümüz bu yönde olduğu için öncelikli olarak lityum teknolojili ürünler ithal etmeye, distribütörlükler edinmeye ağırlık verdik. Daha sonraki hedeflerimiz ise bu teknolojiyi esas alan ar-ge çalışmaları yapmak ve nihayetinde Türkiye’nin lityum bataryalı forklift markasını inşa etmektir.

Şu anda hangi markaların distribütörlüğünü yapıyorsunuz? Üretimini planladığınız, distribütörlüğünü üstlenmek istediğiniz yeni ürün/marka var mı?
Şu anda UN marka lityum akülü forkliftlerin ithalatını yapıyoruz. Mevcutta görüşme halinde olduğum uz tedarikçiler mevcut. Anlaşmalar tamamlanıp, ürünler gelmeye başladığında sizinle paylaşacağız. Hatta ürünler hakkında tekrar bir röportaj yapabiliriz.

Ürünleri şu an ağırlıklı olarak hangi sektörler kullanıyor?
Ürünleri şu an hemen hemen her sektör kullanıyor. Dizel ve traksiyoner akülü forkliftlerin birleşiminden meydana gelen ekipmanlar olduğu için iki farklı ortama hitap eden bu forkliftler, her iki alanında da kullanışlı bir depo ekipmanlarıdır. Tercih nedeni olarak sektörel bir arayıştan ziyade mecburi bir tercih söz konusudur. Fosil yakıların sınırlılığı, son yıllardaki tüketim maliyetleri, traksiyoner akülülerdeki gayri-faal zaman gereksinimi, bakım zorluğu ve maliyeti her sektörden firmayı lityum akülü forklift kullanmaya zorlamaktadır.

Litef’in gelecek planlarından bahseder misiniz? Kendinizi gelecekte nerede görüyorsunuz?
Litef Forklift olarak şirket yönetiminde personel odaklı, satış pazarlama ürün yayılımında müşteri odaklı, servis hizmetlerinde zaman odaklı bir politika izleyeceğiz. Bu ilkeler ışığında önce tüm birimleri ehil, üretken, yenilikçi kadrolardan oluşan kurumsal bir yapı elde edeceğiz. Daha sonra yurt dışından kendi teknik ekibimizin kriterlerine uygun ekipmanlar ithal edip pazarlamasını yapacağız. Aynı ürünlere ait yurt içinde yerel bayi ve servisler oluşturacağız. Tüm bu süreç bizi üretime ve ihracata götürecektir. Gelecekte firmamı forklift ithal eden ve pazarlayan firmalar arasında kendinden söz ettiren bir konumda görüyorum. Forklift sektöründeki klişeleri alt üst edip, yeni ve sürdürülebilir sektör dinamikleri oluşturmuş bir firma olarak görüyorum.

Müşterilerinize nasıl ulaşıyorsunuz? Yeni müşteriler sizi nasıl buluyor?
Yukarıda da bahsettiğim üzere şu anda taleplerin çoğunluğu networkümden gelmektedir. Bunun dışında sosyal medya paylaşımları, sektörel dergi reklamları, çeşitli sanayi toplulukları ve özellikle internet yani sanal pazarlama kanallarıyla talep çekmekteyiz. Ayrıca şirket merkezimizin konumunun organize sanayi bölgelerine giden yol üzerinde olması da dikkat çekmektedir.

Mevcut piyasa koşullarında sunmuş olduğunuz hizmeti akamete uğratan bir husus var mı?
Mevcut piyasa koşullarının bizim ürünlerimizi akamete uğratması bir yana, ürünlerimizin yayılımını daha çok arttıracak bir ortam oluşturmaktadır. 2 yıllık pandemi süreci, global tedarik krizi, lojistik tıkanması, hammadde sorunu, enerji ve kaynak maliyetlerinin çok artması doğal olarak Lityum bataryalı forkliftlere olan ilgiyi arttırmıştır.

Okurlarımıza söylemek, eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?
Yeni bir vizyonla çıkmış olduğum bu yolda bana her türlü desteği veren, yanımda olduğunu hissettiren, başarılı olacağıma inanan herkese buradan kucak dolusu sevgiler gönderiyorum. İyi niyetle hakkaniyetle ticaret yapmaya çalışan tüm sektör temsilcilerine bol kazançlar diliyorum. İş ortamında rakip olsak da tüm sektör mensuplarıyla dost olduğumuzun bilinmesini isterim.

LİTEF, Emin ve Güçlü Adımlarla!..

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın