Lityum İyon Teknolojisinin Açıklanan Faydaları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En az iki vardiyalı operasyonlarda forklift ve çift istifleyicileri kullanan ve yedek pilleri stokta tutan tüm operatörler, lityum iyon pillerin yararlarını göz önünde bulundurmalıdırlar. En azından Aschaffenburg merkezli ve Alman devi Linde şirketine göre ürün gamını ileri görüşlü pil teknolojisiyle donatılmış bu iki yeni forklift ile genişletmek için oldukça doğru bir zaman: Linde T16L ION ergonomik merkezli forklift ve Linde D08 ION çift istifleyici. Her iki depo aracında da direk bulunmaktadır. Önümüzdeki aylarda, Linde lityum-iyon ürün ailesine palet istifleyicilerini de ekleyecek.

‘’Linde Depo Ürünleri Segmenti Ürün Pazarlama Direktörü Christophe Chavigneau bu durumu şöyle açıklamaktadır, ‘’Lityum-iyon pil teknolojisinin en büyük avantajı, herhangi bir zamanda şarj edilebilir olmasıdır ve bu durum aracın çalışma süresini uzattığı için aslında açıkça tercih edilmektedir. Kamyonun birkaç dakikadan fazla çalışmadan duracağı öngörüldüğü zamanlarda, operatör şarj cihazına kadar aracı sürebilir ve aracı şarj edebilir.’’ İsteğe bağlı olarak yan yana monte edilmiş pil konektörü, T16L ION forkliftinin geçici şarj işlemini daha da kolay ve daha rahat hale getirir. Operatörün yapması gereken tek şey, bir kulak veya kapağı açmadan şarj kablosunu prize takmaktır. Şarj işlemi sırasında, araç güvenlik nedenlerinden ötürü ve operatörün yanlışlıkla hareket anahtarıyla aracı çalıştırması gibi bir sebepten kablonun hasar görmesini önlemek için çalışmaz durumdadır.

Chavigneau, aynı yüksek güvenlik standartlarının Linde’ nin tüm diğer endüstriyel araçlarında da uygulandığını belirterek, pilin yüksek enerji yoğunluğundan ötürü, lityum iyon teknolojisinin kullanımının belirli bir risk oluşturabileceğine dair endişeleri reddetti. İlgili tüm batarya parametrelerinin elektronik olarak izlenmesi sayesinde, kamyonlar her şeyden önce güvenlik açısından kritik bir durum ortaya çıkmadan sıkı kontrol altında hemen kapatılmaktadır. Bu durum, ürünler piyasaya sürülmeden önce bir dizi kapsamlı test ile doğrulanmış ve belgelenmiştir.

Chavigneau, ‘’Sistem, ürün belirtmiş olduğumuz özelliklere göre kullanıldığında kesinlikle güvenlidir’’ demektedir. Bununla birlikte, – kurşun-asit piller için de eşit derecede geçerli olduğu üzere, operatörlerin belirli durumlarda nasıl tepki vermeleri gerektiğini bilmeleri önemlidir. 

Forkliftler için farklı boyutlarda dört adet 24-voltluk pil mevcuttur. Kapasiteler 1.8 kWh ila 3.6 kWh arasında ve 4.5 kWh ila 9.0 kWh arasında değişmektedir. Çift istifleyici daha küçük ile pil ile donatılabilir. Pil boyutunun seçimi, söz konusu uygulama için ne kadar güç gerektiğine ve geçici şarjın mümkün olup olmadığına bağlı olmalıdır.

Hem ergonomik kaldıraçlı forklift hem de çift istifleyiciler için önemli bir uygulama alanı, yükleme rampaları aracılığıyla kamyonların yüklenmesi ve boşaltılmasında oldukça önemli bir yardım sağladıkları nakliye aşamasıdır. Bununla birlikte, kompakt boyutları nedeniyle, dar alanlarda sipariş toplama söz konusu olduğunda bu ürünler oldukça popüler araçlardır. Forkliftin ergonomik kaldırma işlevi, operatörün kasalar, koliler ve diğer yük taşıyıcıları alması ve yerleştirmesini kolaylaştırmak için ilk kaldırma da dahil olmak üzere yük kollarını 675 milimetreye kadar kaldırabilmesini sağlamaktadır. Bu da operatörün sırt dostu bir duruşta çalışabilmesi anlamına gelmektedir. 2016’nın başından beri standart araçlar için mevcut olan isteğe bağlı bir çözüm, daha fazla konfor ve ek olarak zaman tasarrufu sağlar: otomatik kaldırma ve indirme işlevi. Burada, direğe tutturulmuş iki ışık sensörü belirli bir yükseklikte palette hala ürün bulunup bulunmadığını ya da depo işçisi son paketi kaldırdıysa kalan ürünleri almak için daha ileri doğru eğilip eğilmemesi gerektiğini tespit eder. Herhangi bir ürün tespit edilemediyse, forklift direği otomatik olarak yukarı doğru 550 milimetreye kadar yükselir, böylece bir sonraki paket alınabilir ve ergonomik ve sırtı zorlamayacak bir şekilde depolanabilir. Tam tersine, eğer işçi ürünleri raftan alırsa ve forklift kaldırma aparatına yerleştirirse yük kollarını kademeli olarak indirebilir, böylece daima en ergonomik pozisyonda çalışabilir.

Alternatif olarak, şasideki isteğe bağlı olarak eklenebilecek olan bir anahtar, operatöre kaldırma ve indirme fonksiyonunu manuel olarak kontrol etmeyi şansı verir. Bu seçenek, otomatik versiyon kadar rahat değilse de direksiyon koluna doğru ileriye veya geriye gitmek zorunda kalmaması sebebiyle operatöre zaman kazandırır. Chavigneau ‘’ Araç daha sıklıkla ürün toplama için kullanılıyorsa, bunlar son derece tavsiye edilebilir yeni ekstra özelliklerdir’’ demektedir. Ek olarak, araçlar standart ekipmanın bir parçası olan ve bu nedenle bu lityum-iyon sürümlerine de fayda sağlayan üç konfor özelliğine sahiptir. Bunlar; öncelikle, pürüzlü zeminde bile denge sağlayan entegre yaylı ve amortisörlü bakım gerektirmeyen tekerlekler. İkinci olarak, gürültüye duyarlı ortamlarda kullanılmak üzere korna yerine bir sesli uyarıcı mevcuttur. Ve de üçüncü olarak, acil durum durdurma anahtarı, aracın her tarafından hızlı erişimini kolaylaştırmak amacıyla ekranın üzerinde merkezi olarak yerleştirilmiştir.

Lityum İyon Teknolojisinin Açıklanan Faydaları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın