Lityum’da Büyüyen Marka: Solion Battery

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ilk yerli lityum aküsünü üreten Anko Enerji, geniş ürün yelpazesiyle birçok sektöre hizmet veriyor. Anko Enerji Genel Müdürü Eyüp Parlak ile WIN Fuarı’nda sektör hakkında ve Solion Battery üzerine konuştuk.

2013 yılında Eyüp Parlak ve Barış Açıkgöz tarafından kurulan Anko Enerji, lityum akü sektörünün öncü firmalarından biri konumunda. Merkez ofisi Kocaeli’de, üretim tesisi ise Antalya’da olan şirket, 32 kişilik genç kadrosuyla istif makineleri, endüstri 4.0 sıfır uygulamaları ve mikro mobilite araçları üzerine çalışıyor. Anko; Solion Battery markasıyla forkliftten transpalete, AGV-AMR’den manlifte, temizlik makinelerinden golf araçlarına kadar birçok makinenin aküsünü üretiyor. Solion, aynı zamanda İtalyan üretici Zivan şarj cihazlarının da Türkiye mümessilliğini üstlenmekte.

Akü sektörünün temel problemi

Anko Enerji’nin Genel Müdürü Eyüp Parlak, ülkemizde akü sektörünün temel probleminin ne olduğunu sorduğumuzda dergimize şu cevabı verdi:
“Yıllar içerisinde yaşanan uygunsuz /kalitesiz ürün sıkıntısı traksiyoner akü pazarında azalmaya başlamış olsa da yeni bir pazar olan lityum akü pazarında günden güne artmaktadır. Uzak Doğu’dan ithal edilen ve kalitesi, içeriği, güvenilirliği belli olmayan ithal mallar ve merdiven altı üreticiler yüzünden lityum akü sektörü şimdiden zarar görmeye başlamıştır. Solion Battery, Sanayi Bakanlığı’na bağlı lityum akü üreticisi olarak kayıtlı olup, ürettiği ürünler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Apak Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde üretilmektedir.”

Lityum akünün geleceği

Parlak, ülkemizde lityum akünün geleceği hakkında da şunları söyledi:“Ülkemizin artan sanayileşme ve üretim kapasitesi, hizmet sektöründeki gelişmeler ve enerji maliyetlerindeki kontrol edilemeyen fiyatlamalar lityum akü sektöründe günden güne büyüyen bir ihtiyaç ortaya çıkarmaktadır.
Özellikle yerli araç projemiz TOGG ile bilinirliği artan lityum akü sektöründe, devletimizin özel sektöre verdiği destekler sayesinde lityum akü hammadde ve hücre üretim yatırımlarını görmeye başladık. Şu an için bu yatırımlar yetersiz olsa da bunları önemli bir başlangıç olarak görmekteyiz. Coğrafi konumundan dolayı birçok lokasyona ulaşma rahatlığına sahip olan ülkemiz, zaman ile artan bu teknolojik yatırımlar ile daha da ileriye yol alacaktır.”

Lityum’da Büyüyen Marka: Solion Battery

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın