Lojistik Merkezlere Yeni Düzenlemeler Geliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ‘Kurulacak lojistik merkezin en yakın lojistik merkezle arasında asgari 50 kilometre kara yolu mesafesi bulunacak, kuruluş iznini lojistik koordinasyon kurulu verecek” dedi.

Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı ile Ticaret bakanlıklarınca hazırlanan “Lojistik Merkezler Hakkında Yönetmelik Taslağı”na ilişkin bilgi verdi.

Taslakla ülke sınırları içinde mevcut ve yeni kurulacak lojistik merkezlerin yer seçimi, projelendirilmesi, yapımı, yetkilendirilmesi ve işletilmesinde uygulanacak usul ve esasların düzenlendiğini ifade eden Uraloğlu, “Lojistik merkezlerin yer, kapasite ve benzeri niteliklerini Bakanlıkça hazırlanan Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı kapsamında belirleyerek izin vermek, gerekli arazi tahsisiyle altyapıların kurulması hususunda ilgili kuruluşları koordine etmek, uygulamasını takip etmek, denetlemek Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünce yapılacak.” diye konuştu.

Uraloğlu, lojistik merkezlerin planlanarak inşası için gerekli çalışmaları Lojistik Koordinasyon İcra Kurulunun yürüteceğini, TCDD’nin yapacağı lojistik merkezlere özel sektörün katılımını sağlamak ve ortaklık tesis etme hususunda da TCDD’nin yetkili olduğunu dile getirdi.

Lojistik merkezlere ilişkin proje ve şartnamelerin mevzuata uygun hazırlanması, gerekli izinlerin temini, düzenlenecek protokol hükümlerinin ve taahhütlerin takibi işlerinden lojistik merkezi kurucusunun sorumlu olacağına işaret eden Uraloğlu, “Kurucu, lojistik merkezlerini işletebilecek, kiralayabilecek veya devredebilecek. Gerekli ruhsat ve işletme dönemi boyunca düzenlenmiş protokol ve işletme izin belgesi hükümlerini teminde sorumluluk lojistik merkezi işletmecisinde olacak.” dedi.

Lojistik Merkezlerinin Yer Seçimi

Uraloğlu, bir alanın lojistik merkez olabilmesi için, burasının Türkiye’nin iç ve dış ticaret stratejisi ile politikalarına hizmet etmesi gerektiğini anlattı.

Merkezin kara yolu bağlantısına ilaveten diğer taşıma türlerinden en az birine azami 30 kilometrelik mesafede bağlantı imkanının olması gerektiğini vurgulayan Uraloğlu, şunları söyledi:

“Lojistik merkezler, genişleme alanı hariç asgari 500 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Merkez, trafik yoğunluğu olan kara ya da demir yolu üzerinde bulunmayacak. Hazırladığımız düzenleme kapsamında kurulacak lojistik merkezin, en yakın lojistik merkezle arasında asgari 50 kilometre kara yolu mesafesi bulunacak. Merkezlerin imar planlarında, sit alanı, yerleşim yeri ve tarım arazisi olarak gösterilen yerler bulunmaması gerekecek.”

Uraloğlu, lojistik merkezlerin 7 gün 24 saat çalışma esasına göre işletileceğini, buralardaki faaliyetlerin, ekonomik, emniyetli, kaliteli, serbest, adil ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında yapılacağını dile getirdi.

Kuruluş İzni Lojistik Koordinasyon Kurulunca Verilecek

Uraloğlu, Lojistik Koordinasyon Kurulunca kuruluş izni verilen lojistik merkezlerinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ilan edileceğini, ilana ilişkin  iş ve işlemlerin ise Kurul sekretaryasınca yürütüleceğini bildirdi.

Çalışmaları yapılan lojistik merkezlere ilişkin bilgi veren Uraloğlu, şunları kaydetti:

“İzmit Köseköy, Eskişehir Hasanbey, Uşak, İstanbul Halkalı, Denizli Kaklık, Balıkesir Gökköy, Erzurum Palandöken, Kahramanmaraş Türkoğlu, Samsun Gelemen, Konya Kayacık, Mersin Yenice ve Kars lojistik merkezleri Türkiye’de işletmeye açılan merkezler. Öte yandan, İzmir Kemalpaşa, Sivas, Kayseri Boğazköprü, Rize İyidere merkezlerinin yapımları devam ediyor. Bunların yanı sıra Bilecik Bozüyük Lojistik Merkezi’nin projesi tamamlandı. Ayrıca, İzmir Çandarlı, İstanbul Yeşilbayır, Zonguldak Filyos, Mardin, Habur lojistik merkezleri etüt ve planlama aşamasında, Tekirdağ Çerkezköy Lojistik Merkezi’nin ihale aşaması sürüyor. Kuracağımız yeni merkezlerle coğrafi stratejik avantajlarımızı sonuna kadar kullanacağız. Türkiye’nin her bölgesinde yatırım planı dahilinde, entegre bir ulaştırma altyapısını kurarak, güçlendireceğiz. Böylece ihracat hız kazanırken lojistik sektörü ilave taşıma kapasitesine kavuşacak.”

Lojistik Merkezlere Yeni Düzenlemeler Geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın