Markalara Yatırım Mekalift’i Büyütüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mekalift Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karakaya Bey’le firmanın başarı hikayesini, stratejilerini, gelecek planlarını konuştuk. Antalya Komatek fuarının en başarılı katılımcılarından biri olarak gözlemlediğimiz Mekalift standını ziyaret ettik. O fuar yoğunluğu sanıyorum ki Mekalift’i fuarın en verimli geçiren firmalarından biri yaptı. Daha sonra İstanbul ofisinde ziyaret ederek geniş kapsamlı görüşme imkanı bulduk. Mehmet Karakaya Bey ile yaptığımız röportajımızı dikkatinize sunuyoruz.

‘’Yükünüzü kaldırıyoruz!’’ mottosu ile faaliyet gösteren Mekalift yönetim kurulu başkanı Mehmet Karakaya beyefendi ile beraberiz.

Ersin Karaca: Antalya’da birlikteydik. Çok başarılı bir fuar geçirdiğinize tanık olduk.
Neler söylemek istersiniz?

Mehmet Karakaya: Bizi ziyaret ettiğiniz için çok memnun olduk. Sizin de bahsettiğiniz gibi markamız Antalya’da güzel bir fuar geçirdi ama yine de eksiklikler vardı. Organizasyonda bazı hataların olduğunu fark ettik ama bunun olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Hava şartları göz önüne alınmamıştı ve fuar yeri pek doğru seçilmemişti. Yine de güzel bir fuar geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Fuardaki ziyaretçi sayısından, bize gösterilen ilgiden çok memnun olduk. İzleyicilerden gelen yorumlar olumluydu. Müşterilerimiz ile buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ersin Karaca: Firmanız hakkında bize bilgi verir misiniz?

Mehmet Karakaya: 2020 yılında Faresin distribütörlüğü ile başlayıp 2022 yılında da Kato’nun Türkiye distribütörlüğünü alan bir firmayız. 1.7 tondan 9 tona kadar ürünümüz bulunuyor. Ayrıca üç Faresin ürünümüz bulunuyor. En küçüğü altı metre, en büyüğü için 17 metre diyebiliriz. Bunun yanında EuroCommand distribütörlüğünü yapıyoruz.

Ersin Karaca: Peki, Mehmet Karakaya’dan biraz bahseder
misiniz?

Mehmet Karakaya: Ben aslen Manisa doğumluyum. Uzun yıllar, üniversite hayatım da dâhil, yurt dışında yaşadım. İskoçya’da Steven Collage’de eğitim gördüm. Ardından on iki yıllık bir çalışma hayatım oldu. Edinburg şehrinde tecrübe edindim. Oradaki çeşitli global firmalarda çalıştım, satış departmanlarında yer aldım. 2014 yılında bir arkadaşımızın teşvikiyle makine sektörüne katıldık. Makine sektörüne katıldıktan sonra Türkiye ve çevre ülkelerde ne satılabileceğini araştırdık. Birkaç fuarı ziyaret ettik. O dönemde Manlift’in Türkiye’de çok revaçta olduğunu gördük.

Manlift alım satımı yapmaya karar verdik. Böylece makine sektörüne adım atmış olduk. 2015 yılının Haziran ayında, üç altı ay süreyle Türkiye’deki anahtar firmaları ziyaret ettik. Kendimizi tanıttık. Ortadoğu pazarından müşterilerle görüştük. Ardından tamamen Türkiye’ye yerleştik.

Yükseltici ürünleri ile birkaç iştirakimiz oldu ama onla da 2019 yılında ilişiğimizi kestik. 2018 kriziyle beraber herkes daralmaya gitti, herkes elindeki makinelerini satmak istiyordu. Biz de buna aracılık yaptık, aldık ve sattık. Ardından Smart Lift, sonrasında Faresin, onun akabinde Eurocomach mini yükleyici, en nihayetinde de Kato’nun distribütörlüğünü aldık. Böylece sayılı firmalardan biri olduk.

Ersin Karaca: Komatek Fuarında hangi ürünlerle yer aldınız?

Mehmet Karakaya: Toplamda altı makinemiz geldi. Kato’dan ise dört ürün getirdik. Bu ürünler uzun zamandır Türkiye’de yoktu. Bizden önceki distribütörün de bu markayı tozlu raflarda bıraktığını biliyoruz. Bir adet HD17 (1.7 ton), bir adet HD35 (3.5 ton), bir adet HD50 (5 ton) ve bir adet HD85 (8.5 ton) kodlu ürünleri gösterdik.

Faresin hem inşaatta hem de tarım, özellikle tavukçuluk sektöründe çok işe yarayan bir ürününü sergiledik. Türkiye’de en çok satılan 17-40 (4 ton) modelimizi de sunduk. Ayrıca Eurocomach mini yükleyici’den 12ZT (1.2 ton), Smart Lift’den 608HLE (600 kg) fuarda yer aldı. Yine bizim emektarımız Smart Lift’den de bir ürün stantta sergilendi.

Ersin Karaca: Bundan sonraki fuarlara bakış açınız nasıl olacak?

Mehmet Karakaya: Mekalift olarak bizi ilgilendiren tüm fuarlara katılmak istiyoruz. Kato’nun tüm ürünlerini Türkiye’de satmak istiyoruz. En son İzmir’de yapılan bir fuara katıldık. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen fuarlara da katılacağız. Özellikle mermer fuarlarına ilgimiz var. Ayrıca 2021 yılına kadar dünyada eşi benzeri olmayan, Faresin altı metre, iki bin altı yüz kg kaldırma kapasiteli, tam lityum bataryalı teleandırımızı da bu fuarlarda sergilemek istiyoruz. Tabii ki fuar organizasyonu yapan firmaların, birçok etmeni göz önüne alması gerekiyor. Ziyaretçilerin kolay ulaşabileceği yerlerde fuar gerçekleştirilmesi, hava durumunun göz önünde bulundurulması ve fuar programın kaliteli yapılması gerekiyor.

Ersin Karaca: Okuyucularımız için bir mesajınız var mı?

Mehmet Karakaya: Okuyucularınızın ve sektör temsilcilerinin bizi daha sıkı takip etmelerinin faydalı olacağını düşünüyorum. 2023 yılına kadar birçok proje gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Markalara Yatırım Mekalift’i Büyütüyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın