“Önce Altınboğa Vardı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaz aletleri ve akülü çekici sektörlerinin en köklü firmalarından, duayen sanayici merhum Oktay Demirağ’ın temellerini attığı Altınboğa’nın kuruluşu, bugüne gelme hikayesi, Japon devi Kubota ile stratejik ortaklıkları ve geleceğe dair hedefleri üzerine Şenol Demirağ ile konuştuk. “Önce Altınboğa vardı” diyen Demirağ, otomotiv sektörünün Türkiye’deki ilk tescilli markalarından Altınboğa’yı İstif Material Handling okurları için anlattı.

Altınboğa’nın kuruluşunu ve bugünlere nasıl geldiğini anlatır mısınız?

Altınboğa Makina’nın kuruluş yılı 1957’dir. Kasımpaşa’da bulunan atölyesinde kilit üretimi yaparak işe başlıyor, sonrasında Balat Fener’deki fabrikasına geçerek kaldırma üniteleri, lift ekipmanları, tonajlı işlerde kullanılmak üzere pehlivan krikolar ve Otomarsan otobüslerin yaklaşık 300 adet yedek parçasının imalatını üstleniyor. Otomarsan firmasına yedek parça üreten en büyük kuruluş olarak uzun süre imalatına devam ediyor.

Devrim ve Anadol araçlarından sonra 1974 yılında motor dahil %100 yerli ilk arabasının temellerini atıyor. Balat Fener’de 1977’lerde yaşanan büyük bir yangınla fabrikası hasar görüyor, bu nedenle araba işi duruyor. Toparlanma süresi sonrası yeniden çalışmalara başlanarak 1981 yılında 100. yıl adıyla aile tipi bir minibüsü çıkartıyor.

1990’lı yıllarda LPG gaz ekipmanları imalatına geçerek bu yolda büyük bir liderlik yapıp gaz sektörüne giriyor. Gaz regülatör ve valfleri konusunda öncü bir kuruluş olarak devam ediyor.
Bunlarla birlikte Japon KUBOTA endüstriyel motorların 1997 yılından beri Türkiye distribütörü olarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Uzun yıllardan beri marin sektörü için Kubota motorları ile üretimini yapmış olduğumuz marin jeneratör üretim bantımıza son yıllarda savunma sanayi için üretilen marin motor ve jeneratörleri de eklemiş bulunuyoruz.

2.000’li yıllara gelindiğinde araç prototiplerini geliştirerek dizel 3 tekerlekli Maya isimli aracını çıkartıyor ve piyasaya sunuyor.

Yaptığı her işte ilklerin firması olarak araç ve regülatör üretimi konusunda da Altınboğa Türkiye’de bu işlere öncülük yapan kuruluşlardan biridir.
Altınboğa firmasının otomotiv ve kaldırma ekipmanları konusunda geçmişi çok büyüktür.

 

Ülkemizde ve dünyada forklift sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Büyük bir pazarı olan sektördür. Sanayi kuruluşlarının, lojistik depolarının, büyük marketlerin ve kaldırma indirme konusunda ihtiyaç duyulan tüm sektörlerin işlerini kolaylaştırma açısından çok geniş bir yelpazede kullanıcıya hitap etmektedir.

İçinde bulunduğumuz dönemde özellikle elektrikli forklift pazarı gittikçe genişlemektedir. Yakın gelecekte, gerek çevre dostu olması gerekse enerji tasarrufu nedeniyle elektrikli forklift pazarı LPG ve dizel forklift pazarının önüne geçecektir.

Bizim Türkiye’de üretimini yapmış olduğumuz endüstriyel elektrikli yük taşıma ve çekme araçlarının çoğalması ile birlikte her iki sektör de gelişerek büyüyecektir.

Türkiye istifleme makinası konusunda çok büyük bir pazara sahip. Ancak gerek ithalat, gerekse parçaların demonte olarak yurt dışından getirilmesi ile burada yapılan montaj işlemi pazarı bir şekilde domine etmektedir. Ancak mamul ya da yarı mamul olarak getirilen ürünlerin Türkiye ekonomisi için bir katma değer sağlamadığını düşünüyorum. Önemli olan bu ürünlerin tamamının öz kaynaklar ile Türkiye’de üretilmesi ve ihracat yapılabilecek düzeye gelmesidir. Yüksek gümrük vergileri ve navlun ücretleri hesaplandığında, Türkiye’de üretimin yapılmamasının önümüzdeki dönemde bu pazardaki ürün fiyatlarının anlamsız bir şekilde yukarıya tırmanacağı düşüncesindeyim.

Altınboğa’nın yeni projeleri ve yatırımları nelerdir?

OKUST adlı aracımızı öncelikle Türkiye pazarında söz sahibi konumuna getirmek, bununla birlikte yurt dışı ihracatlarına başlamaktır.
Altınboğa’nın en büyük amaçlarından biri de L7 belgeli piyasada kullanılan orta mesafeli elektrikli araç üretimine girmek olup şu anda da zaten ithal edip satışını yapmakta olduğu dünya markası bu araçların üretimini yapmaktır.

Yaptığı her işte ilklerin firması olarak araç ve regülatör üretimi konusunda da Altınboğa, Türkiye’de bu işlere öncülük yapan kuruluşlardan biridir. Altınboğa firmasının otomotiv ve kaldırma ekipmanları konusundaki deneyimi oldukça güçlüdür.

3-4 senedir proje aşamasında olup tamamladığı OKUST adlı endüstriyel araçların Türkiye’de daha tanınır hale getirilmesi için önümüzdeki dönemde reklamlara ve fuarlara ağırlık verecektir, bununla ilgili markalaşma sürecini hızlandıracağız.

Elektrikli araç üreticisi olan RUNHORSE firmasıyla anlaşmalar yapılmış olup halihazırda araçların Türkiye’de satışlarına başlanmıştır, önümüzdeki dönemde birlikte Türkiye’de üretim yapma planları da hazırlanmıştır.

Bu projelerin gelişmesi için gerekli tüm çalışmalar devam etmektedir.

Bünyenizde hangi markalar yer alıyor?

Altınboğa Mak. San. kurumu altında ALBO, Runhorse, Altınboğa Gaz aletleri, Gladyatör isimli markalar alt marka olarak sektörde yer alıyor. Bunlarla birlikte Japon KUBOTA endüstriyel motorların 1997 yılından beri Türkiye distribütörü olarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Sektörel dernekler hakkındaki düşünceniz nedir?

Derneklerin sektörlere katkıda bulunduğunu düşünmekteyim.
Sektör fuarları hakkında ne düşünüyorsunuz? Katılmayı düşündüğünüz fuarlar hangileri?
Dünya ve Türkiye’de sektörel fuarlar çok ileri durumda. Özellikle Çin’deki Canton dünyanın en büyük fuarı olup oradaki gözlemlerimiz çok önemli, ayrıca Avrupa’da İtalya ve Almanya’da çeşitli fuarları gözlemlemekteyiz. Avrupa ve dünyada LPG gaz sektöründe birçok fuara katılmaktayız. Türkiye’de fuarcılık sektörünün çok gelişmiş olduğunu düşünmekteyiz ancak fuar katılım ücretlerinin de çok yüksek olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğiz.

Bu sene MOTOBIKE, KOMATEK, SAHA EXPO ve WIN fuarlarına katılmayı düşünmekteyiz.
Servis hizmetleriniz hakkında ne söylersiniz?

İstanbul bölgesi dışında, tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz. Tüm Türkiye’de servis ve bayi ağımız mevcuttur.

Eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Altınboğa firması çok uzun yıllar evvel kurulmuş olup endüstriyel elektrikli araçlar ve orta mesafe L7 belgeli araçlar konusunda çok büyük bir tecrübeye sahip.
Daha evvel yaptığı araçların trafikte karayollarından onaylı kullanım belgesi var. Otomotiv sektörü Altınboğa’nın çok iyi bildiği bir sektör ve en önemlisi bu işi ilk yapan Altınboğa.
Yani kısaca diyebiliriz: Önce Altınboğa vardı!

Daha evvel yaptığı araçların trafikte karayollarından onaylı kullanım belgesi var. Otomotiv sektörü Altınboğa’nın çok iyi bildiği bir sektör ve en önemlisi bu işi ilk yapan Altınboğa. Yani kısaca diyebiliriz: Önce Altınboğa vardı!

“Önce Altınboğa Vardı”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın