Önermak ile Uzman İş Birliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önermak Forklift bu sene İzmir Mermer Fuarında iddialı bir tanıtım organizasyonu yaptı. Uzman Forklift ile iş birliğine giderek İMOW marka forkliftlerin tanıtımını gerçekleştiren firmanın yetkilisi Öner MERAL ile sektör temsilcileri adına bir söyleşi gerçekleştirdik.

Merhaba Öner Bey. Bize Önermak Makina kuruluş hikayesinden ve firmadaki görevlerinizden bahsedebilir misiniz?
Merhabalar. Önermak Makine Forklift firması, Temsa İş Makinaları geçmişi olan Kometsu bayii Öztem Makine kurucu ortağı babam Ömer MERAL tarafından 2007 yılında kurulmuştur. Firmadaki görevim ise Genel Müdür Yardımcılığı’dır.

Önermak Makina bünyesinde hangi markalar yer alıyor? Üreticisi veya temsilcisi olduğunuz markaların hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
16 yıl TCM bayiliği sonunda; İmow, Lonking, Heli, Tailift, Zoomlion, Ceylift ve Hyster markalarının satış ve servis yetkisi ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

İsder, İmder, Platformder gibi sektörel dernekler sizin için ne ifade ediyor? Söz konusu sektörel derneklerin sektörün gelişimine ne ölçüde katkı sunduklarını düşünüyorsunuz? Bu konuda sektör takipçilerine bir öneriniz var mı?
İsder, İmder ve Platformder gibi sektörel derneklerin iş makinası ile daha çok ilgilendiklerini, forklift sektörüne çok sahip çıkmadıklarını ve forklift piyasasına faydalı çalışmalarının olmadığını düşünüyorum. Forklift pazarının küçümsenecek bir pazar payının olmadığını ve bu konuda ayrıca bir dernek kurulması gerektiğini düşünüyorum.

Platform sektörü için bir değerlendirmeniz var mı? Sektörün geleceği için düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Platform sektörü şu an her sektörde olduğu gibi canlı ve hareketli bir dönemden geçiyor. Vinç firmaları kiralama yöntemi ile bu pazarı şu an canlı tutuyorlar. Bizim önceliğimiz forklifttir. Ama platform kiralama talebi geldiği takdirde hizmet verebiliriz.

Önermak Makina’nın genel olarak sektörel fuarlara katılım sağladığını gözlemlemekteyiz. 2024 fuarları için planlamanız var mı?
16 yıl bayiliğini yaptığımız Enka Pazarlama firması ile her yıl Mermer Fuarı’na katılım sağladık. Bu yıl ise Önermak Makina olarak kendimiz katılım sağladık ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Bu yıl içinde İzmir içi ve dışı olarak iki fuara daha katılım sağlayacağız. 2024 ve bundan sonraki yıllarda bakarsınız farklı sürprizler ile karşınıza çıkarız.

Dünya’da ve Türkiye’de sektörel fuarcılıkla ilgili görüş ve değerlendirmenizi alabilir miyiz?
Dünya’da ve Türkiye’de sektörel fuarcılığa çok talep gelmeye başladı. Artık çoğu fuarda forklift standı görmek mümkün. Reklam ve vizyonun önemi artmaya başladı. Komatek ve Mermer Fuarı iş makinası sektöründe fuar anlamında başı çekmektedir. Dünya’da ise bu sene Çin, Almanya ve Rusya’da iş makinalarının da bulunduğu ciddi katılımın olduğu fuarlar yapıldı.

İzmir bölgesi dışında hizmet verdiğiniz bölge veya bölgeler var mı?
Ege Bölgesi’ne servis; Türkiye geneline ise kiralama ve yedek parça hizmeti veriyoruz.

Forklift sektörünü değerlendirir misiniz? Yakın gelecekte ne gibi öngörüleriniz var?
Euro3 motorlarının bitip Euro5’e geçilmesi piyasayı biraz yavaşlatacaktır. Müşteriler yeni sisteme yabancı olduğu için elektronik motordan dolayı çekiniyorlar. Yeni nesil Euro5 motorlar orta segment makinaların fiyatları son teknoloji Lityum akülü forklitflerin fiyatlarına yakın olacağından Lityum akülü Çin menşeili makine satışlarında taleplerin artacağını düşünüyorum. Avrupa menşeili makinalar tam anlamıyla Lityum pazarına adapte olamadılar ve bu da Çin menşeili markaların elini güçlendiriyor.

Önermak Makina’nın projelerinden bahsedebilir misiniz?
2024 yılına yeni sürprizler ile girmeyi hedefliyoruz. Kiralama projelerimize yeni referanslar eklemeyi planlıyoruz. Makinayı satmak değil; sattıktan sonraki hizmet ile arkasında durmak önemli olan!

Eklemek istediğiniz, sektör takipçilerine söylemek istediğiniz farklı bir konu var mı?
Son olarak da seçimin ülkemize; huzur ve istikrar getirmesini diliyor, toplumumuzun bireyleri arasında barış, kardeşlik ve saygının hiçbir zaman bitmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Ayrıca ciddi maliyet gideri olan servisinden yedek parçasına sattığı ürünün her türlü arkasında duran firmaları internete ilan vererek oturduğu yerden makine satan ve rekabet kurallarını karşılamayan şahıslara karşı satın almacıların dikkatli olmasını öneriyor bununla birlikte devlet yetkililerimizinde önlem alması gerektiğini düşünüyorum.

Önermak ile Uzman İş Birliği

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın