ORSİSMAK, Lonking ve Tailift Merkez Servisi Açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Orsismak firmasındayız. Orsismak firmasının satış direktörü Barış Özçınarlı ve firmanın genel müdürü Örsan Örs ile beraberiz. Okurlara firmanızı ve kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Barış Özçınarlı. Orsismak markasıyla bilinen Örs İş Makineleri’nin kuruluştan beri satış müdürlüğünü yapıyorum. Yurt içindeki tüm satış organizasyonlarından ben sorumluyum.

Orsismak’a gelirsek; firma yaklaşık 45 yıllık bir mazisi olsa da forklift sektöründe oldukça genç ve dinamik. Bu sektöre yeni girmiş ancak yine de gücü ve hızıyla, çözüm odaklı yaklaşımıyla sektörde şimdiden öncü firmalardan biri haline gelmiş bulunmakta.

Şu an bulunduğunuz lokasyonu tercih etmeme sebebiniz nedir, bu konuda farklı bir planınız var mı?

Şu an Tuzla’dayız. Yeni kurulmuş olan Egemen Sanayi Sitesi’ndeki merkez servisimizin bulunduğu çevre, İstanbul ve Türkiye’nin sanayisi için en önemli lokasyonlardan biri. 500 metrekarelik bir servis alanındayız. Müşterilerimizin ağır servis ihtiyaçlarında direkt olarak burada hizmet verebiliyoruz. Onun haricinde genel olarak müşterilerimizin servis ihtiyacını mobil olarak yerinde çözebiliyoruz. Burası satış konusunda da nakliye bakımından kolaylıklar sağlıyor zaten. Genel olarak bizim potansiyelimiz İç Anadolu ve Doğu bölgelerinde yoğun olduğu için nakliye çok daha kolay sağlanabiliyor.

Şu andaki servis ve bayi ağınızı nerede görüyorsunuz? Orsismak’ın gelecek planlarından bahseder misiniz?

Şu anda özellikle bayi alanında Türkiye’nin en iyisinin Orsismak olduğunu söyleyebiliriz. Muadil makine bazında baktığımız zaman Orsismak şu an öncü bir satışçı kabiliyete sahip distribütör konumunda. Servis konusunda da çözüm odaklı, hızlı, yerinde servis hizmeti veren ve 81 ile yayılan bir ağa sahibiz.

Gelecek planlarına gelirsek: Lonking ve Tailift markalarıyla hizmet veriyoruz müşterilerimize. İnşallah ürün çeşidimizi çoğaltıp, müşterinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale gelip serviste de kusursuz olmayı planlıyoruz.

Servis ve bayiliğini yapmış olduğunuz markalar nelerdir?

Öncelikle Tailift ve Lonking. Tabii Orsismak marka istif makinelerimiz de var. Tailift’te dizel grup ağırlıklı; Lonking’te ise hem dizel hem de lityum ağırlıklı. İstif makinesinde de tüm depo ihtiyaçlarını buradan yönetebiliyoruz.,

Şunu özellikle vurgulamak istiyoruz: Lonking’in Türkiye’deki tek yetkili distribütörüyüz. Diğer firmalardan çeşitli ürünleri alabilirsiniz ama “Neden Orsismak’tan Lonking alalım” derseniz Orsismak distribütör olduğu için tüm bu garantileri aynı çatı altında alabileceğiniz bir ürüne sahip oluyorsunuz. Seri numaranız üreticiye kadar gidiyor. Dolayısıyla en büyük farkı bu ve burada da üstüne basa basa söylüyoruz, Lonking’de ve Tailift’in de tek yetkili distribütörü biziz.

Bugün sizden birçok güzel haberler alıyoruz ve bizim için de açıkçası sürpriz oldu bu bilgiler. Servis ve bayi ağı yapınızın güçlenmesi adına yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Zaten şu an merkez servisimizdesiniz, buradan şu anda üç araçlı mobil servis hizmeti sağlayabiliyoruz. Düzenli olarak çok acil durumlarda Türkiye’nin yedi bölgesinde yapılanmış bayilerimiz mevcut. Çok acil durumda bu bayilerimiz bir iş günü içerisinde son kullanıcıya servis ihtiyacını götürebiliyor. Bazı ağır sorumluluklar gerektiğinde İstanbul’dan da Türkiye’nin her noktasına hizmet verebiliyoruz.

Hatta ve hatta şunu da ekleyelim: Bu sektörümüzde olmayan bir şey ama ağır hizmet ihtiyaçlarında müşterimizin mağdur olmaması adına muadil makine hizmeti de sağlıyoruz. Bu yüzden bu bizi farklılaştıran bir husustur. Ayrıca işaret etmek istediğim bir nokta var: Lonking’te özellikle Türkiye distribütörüyüz ama aynı zamanda yakın pazarların da ürün tedariğini buradan sağlıyoruz. Bulgaristan, Rusya tarafındaki bölgeler, İsrail gibi yakın coğrafyamızdaki ülkelere de ürün tedariği Orsismak’tan sağlanıyor.

Servis ve bayiliğini almak, bünyenize katmak istediğiniz yeni markalar olacak mı?

Lonking’in üzerinde 2022 yılında distribütörlüğünü aldığımız Tailift mevcut. Şu an Tailift’le ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde sektör ve bizim planlarımız bunu belirleyecektir. Tabii ki daha fazla, daha farklı markalarla çalışmayı isteyebiliriz ama şu an için iki markada güçlü şekilde hayatımıza devam etme planımız var ve bunlarda da öncelik olarak müşterimizin sorun yaşamayacağı, kalite beklentilerini karşılayacağı tercihlerde bulunuyoruz. Şu an Lonking ve Tailift’e bu tarz sektörde kalitesini kanıtlamış, satış sonrası kolaylıkları olan ve yedek parça stoğumuzda da sorun yaratmayan markadır.

Okurlarımıza ve sektör takipçilerine marka stratejilerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Orsismak sektöre çeşitli yenilikler getirmeye devam edecektir. Biz forklift ve istif sektöründe kalıcı bir yer edinen, Türkiye’nin köklü firmalarından biri olmak için yola çıktık. Daha yolun başındayız, daha yapacak çok işimiz var. Daha Orsismak ismi çok sektörde yer alacaktır. Dolayısıyla mutlaka yeni yatırımlar, yeni markalar önümüzdeki yıllarda olacaktır.

2023 yılında sektörde ne gibi gelişmeler ön görüyorsunuz?

Şu an lokomotif olarak görülen ürün dizel forkliftler ancak 2023’te lityum akülü forkliftlerin pazardan önemli pay alacağını düşünüyoruz. Bu yüzden de Lonking’in lityum akülü forkliftleri
yola çıkmış durumda, yakında inşallah müşterilerimizle buluşturacağız. 2023’le ilgili şunu ekleyebiliriz: Şu an bence sektörde distribütörmüş gibi rol yapan çeşitli küçük firmalar var. Ben 2023

yılında sektörde ciddi bir eliminasyon olacağı ve gerçek anlamda distribütör olan, finansal olarak güçlü olan distribütörlerin kalacağına inanıyorum. Bugün için baktığımızda bir konteynır mal getirip distribütör olan firmalar, daha doğrusu distribütör taklidi yapan firmalar var. Adetlerine ve rakamlarına baktığımız zaman bizim sadece her ay yaptığımız bir sevkiyat yıllık adetleri bile olmayan birçok firma var. Bunların eleneceğini ve bizim gibi güçlü firmaların kalacağına inanıyoruz.

Ondan şüphemiz yok, bundan dolayı biz de gönül rahatlığı içinde Orsismak’ın başarılarını takip ediyoruz. Hizmet kalitenizi nasıl tanımlarsınız? Hizmet kalitesini arttırmaktaki önemli faktörler nelerdir?

Müşterilerimizden ve genelde bayilerimizden çok duyduğum bir cümle var: “Orsismak, çalışması en kolay distribütör ve en iyi partner.” Ben de bunun doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz huzur duyduğumuz kişilerle çalışmayı seviyoruz, doğru ürünü doğru müşteriye satmayı seviyoruz. Hizmet kalitesi de işini huzur ve keyif içinde yapmakla alakalı bir durum. Şu an itibariyle Türkiye’de bizim 18 tane satış noktamız var.

Okurlarımıza söylemek veya eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Öncelikle Material Handling’e bize olan inancı ve destekleri için teşekkür ederiz. Okurlarımız, ürün alırken arkasında kimin olduğuna, hangi ürünü aldıklarına mutlaka dikkat etsinler. Çünkü gerçekten güçlü bir distribütörden aldığınız üründe sorun yaşamıyorsunuz, yaşasanız bile o farkı anlıyorsunuz.

Biz de açıkçası kullanıcılarımıza en iyi hizmeti sunmak için her zaman işimizin başındayız. Forklift sektörü Türkiye’de çok önemli bir sektör ve hacmi de her zaman büyüyor. Ancak kalitesinde yer yer ciddi düşüşler yaşayan bir sektör. 2023 yılı inşallah lityum forkliftlerle, Çinli ve Japon üreticilerin de özel distribütörlerle çalışmasıyla birlikte kalitesinin artacağını düşünüyorum.

ORSİSMAK, Lonking ve Tailift Merkez Servisi Açtı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın