Personel Yükseltici Platform Kiralama Listesi Açıklandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Platformder tarafından 2018 yılında ilk defa hazırlanan PT20 – Platform Türkiye Listesi, 2022 yılı için 64 firmanın katılımı ile yeniden hazırlandı. Liste hazırlanırken, firmalara gönderilen ve doldurdukları PT20 2022 form beyanı esas alınmıştır ve bu liste hazırlanmıştır. Ulaşılamayan firmaların ise 2021 sayıları, 2022 için kabul edilmiştir. PT20 listesi Türkiye’de Personel Yükseltici Platform Kiralama sektöründe faaliyet gösteren firmalarının makine parkında bulunan ürünleri göstermektedir.

Ülkemizde Personel Yükseltici Platform Kiralama sektörü, her geçen yıl büyüme trendini korumaya devam etmektedir. En çok tercih edilen ürün gruplarının yanı sıra, platform ürün grubunda bulunan ekipmanların iş yapma kabiliyetleri öğrenildikçe taleplerin bu ürün gruplarında da arttığı gözlemlenmektedir.

Kiralama parkı 2021 yılına göre %20’lik bir büyüme göstermiştir. Büyüme yüzde olarak %30 ile en fazla Dikey Platformlarda gerçekleşmiştir. Bu büyümeyi sırasıyla %28 ile Akülü Eklemlide, %25 ile Dizel Teleskobikte, %17 ile Akülü Makaslıda, %13 ile Dizel Eklemlide ve %11 ile Dizel Makaslıda görmekteyiz.

PT20 listesinde bulunan ve ilk 50’de yer elan firmaların yıllara göre toplam makine adetlerini gösteren yukarıdaki tabloyu incelediğimizde; listenin ilk beş sırasında olan kiralama firmaların makine parklarındaki büyüme oranı 2021 yılına göre %7,63 olmuştur. İlk 20’de bulunan firmaların 2021 yılına göre büyüme oranı ise %12,03 olmuş ve listede yer alan ilk 50 firmadaki büyümede 2021 ye göre %15,58 artış ile 15.125 adet olarak gerçekleşmiştir.

PT20 2022 yılı listesinin ilk beş sırası; MRT MAKİNA, FATİH VİNÇ, ACR PLATFORM, HİGHLİFT ve İSTANBUL VİNÇ şeklinde oluştu. İlk beş firmanın toplam makine parkındaki payı %55 olmuştur.

Geçen yıl listede ilk 50’de olmayan ancak 2022 yılında listeye giren 8 firma bulunmaktadır. Bu sekiz firmanın toplam makine adeti 713 adet olmuştur.

Listenin tamamında bulunan 7 firma makine parkında toplamda küçülmeye giderken, 32 firma büyümeye gitmiştir. 11 firma ise bir önceki yıla göre büyümeyerek, makine parkı adetlerini korumuşlardır. Listedeki firmalardan beşi %50 üzerinde büyürken, sekizi %20 üzerinde büyümüş ve on üçü ise %10 üzerinde büyüme gerçekleştirmiştir.

2022 yılında satılan sıfır makinaların %65’lik kısmı kiralama firmalarına giderken %35’lik kısmı da son kullanıcılara satıldığı öngörülmektedir. Ayrıca 2022 yılında kiralama firmalarından makine parkındaki Telehandler (Teleskobik Taşıyıcı) ve Doluluk Oranlarını da talep ettik. 150 adet üzerinde Telehandler ’in olduğunu ve 2022 yılında firmaların ortalama %90 dolulukla çalıştıklarını gördük.

Ülkemizdeki Personel Yükseltici Platform sayısı 2022 yılı sonu itibariyle toplamda 23.000 adetlerin üzerine çıktığı tahmin edilmektedir. Bu adetler, kiralama firmaları ile son kullanıcıdaki makinelerin toplamı kadardır. Ülkemizdeki adetleri birçok Avrupa ülkesi ile mukayese ettiğimizde, çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Karşılaştırma yaptığımız gelişmiş ülkelerde adetler, 75.000 üzerindedir. Bu da ülkemizde sektörün 3 kat veya daha fazla büyümesi gerektiğini önümüze koymaktadır.

Gelişmekte olan ülkemizde, önümüzdeki yıllarda yapılacak tüm yatırımlarda personel yükseltici platformlar projelerin kısa süre içerisinde güvenli bir şekilde bitirilmesinde önemli rol üstelenmeye devam edecektir. Tüm talepleri profesyonelce karşılayabilen, kullanıcı eğitimlerine önem veren, müşteriyi doğru yönlendirebilen ve servis hizmetini aksatmadan yapabilen kurumsal kiralama firmaları ile sektörün doğru bir gelişim göstermesi aşikardır.

Personel Yükseltici Platform Kiralama Listesi Açıklandı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın