‘Platformder Sektör İçin Önemli Bir Merkez’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba. Bize kuruluş hikâyenizden ve firmadaki görevlerinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba. Genie 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde pnömatik olarak malzeme kaldırmaya yarayan küçük ekipmanlar üretimiyle bir garajda başlayıp, günümüzde Terex grup şirketi olarak dünya çapında hizmet veren multi-milyar dolarlık bir şirket haline gelmiştir.

Genie markasıyla tanışmam 2013 yılında, o zamanki distribütör firmada teknik uzman olarak görevlendirilmemle başlamıştı. 2017-2020 yılları arasında Genie Terex Türkiye ve Hazar Denizi Bölgesi Servis Müdürü olarak görev aldım. 2020 yılından bu yana da yine Genie Terex bünyesinde Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’dan sorumlu ülke müdürü olarak görev yapmaktayım.

Bünyenizde hangi markalar yer alıyor? Üreticisi veya temsilcisi olduğunuz markaların hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Sadece Genie’yi temsilen ben Türkiye’deyim ancak Terex çatısı altında vinç, stacker, kırma- eleme tesisleri ve elleçleme makinaları gibi birçok segment yer alıyor.

Platformder sizin için ne ifade ediyor? Söz konusu sektörel derneğin sektörün gelişimine ne ölçüde katkı sunduğunu düşünüyorsunuz? Bu konuda dernek yönetimine ve sektör takipçilerine bir öneriniz var mı?

Platformder, 2020 yılından beri bizzat yönetim kurulunda olduğum, sektörün gelişimi ve paydaşlarımızın işlerini daha kaliteli ve rahat yürütmeleri için çaba gösterdiğimiz bir dernek. Sektör takipçilerinden ricamız, her türlü dilek ve önerilerini, istedikleri yolla dernek yönetimine iletmeleri ve desteklerini sürdürmeleri. Dernekler, üye kaliteleri ve sayıları kadar seslerini duyurabilir ve gelişime etki edebilirler.

Platform sektörü için bir değerlendirmeniz var mı? Sektörün geleceği için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Birçok sektörde olduğu gibi platform sektörü de Batı’dan Doğu’ya doğru gelişiyor. Amerika ve Avrupa’da olan gelişmeler veya değişimler önce Türkiye’ye oradan da Orta Doğu ve Hazar Bölgesi’ne yayılıyor. Bu sebeple bu ekipmanların kullanım oranlarına Avrupa’da baktığımızda, Türkiye’de gösterdiğimiz gelişme ile gurur duyarken bir yandan da hâlâ gelişime açık birçok alanımız olduğunu düşünüyorum.

Genel olarak sektörel fuarlara katılım sağladığını gözlemlemekteyiz. 2023 fuarları için planlamanız var mı?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 2022 Platform Günleri aslına bakarsanız uzun zamandır katılımcı olarak yer aldığımız ilk etkinlikti. Türkiye’deki güvenilir partnerimiz Global Lift Makina A.Ş. ile bu etkinliğe katılmaktan son derece mutluyuz. Önümüzdeki seneler için de olumlu düşüncelerimiz var tabi.

Dünya’da ve Türkiye’de sektörel fuarcılıkla ilgili görüş ve değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Dünya’yı aslında Amerika, Avrupa ve Çin olarak ayrı ayrı değerlendirmek isterim. Amerika, Dünya çapında herkesin katılım gösterdiği çok görkemli showlarla süslenmiş etkinlikler konusunda epey tecrübeli. Avrupa ve Çin’in de yine çok büyük pazarlara hitap etmesi dolayısıyla hatırı sayılır katılımcılar ve ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Kendini kanıtlamış markaların oyunda kalması, yeni markaların da oyuna girmesi için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’nin, güçlü olduğu sektörlerde düzenlediği fuarlarda kazandığı tecrübeyi aynı ölçüde yeni büyümekte olan sektörlere de aktarması gerektiği düşüncesindeyim. Uluslararası oyuncuların dikkatini çekmeye biraz daha odaklanmak gerekiyor.

Platform Günleri için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Kesinlikle gerekli ve faydalı bir etkinlik. Gitgide büyümesi, Türkiye’den ve ülke dışından gelecek son kullanıcı ziyaretçileri de çekmesi gerekiyor. Hafife alınmayacak bir katılım sağlanıyor her sene ve her sene daha uzun sürmesi katılımcılar tarafından talep ediliyor.

Projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Yeni projelerimiz LinkedIn, Instagram ve web-sitemizde düzenli olarak yayınlanıyor. Türkiye için hedefimiz tabi ki pazar payımızı müşteri memnuniyetini koruyarak arttırmak.

Eklemek istediğiniz, sektör takipçilerine söylemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Türk müşterisinin Dünya’da fiyat odaklı olarak anılması bizleri üzüyor. Bir ürünü ele alırken ikinci el değeri, toplam sahip olma maliyetleri, güvenlik özellikleri gibi birçok kriterin birlikte değerlendirilmesi gerekiyor. Bu farkındalığın hem kiralama müşterilerinde hem de son kullanıcı tarafında yayılmasını diliyoruz.

 

‘Platformder Sektör İçin Önemli Bir Merkez’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın