Quovadis, Nereye?

Quovadis, Nereye?

Quovadis

(50 yılı aşkın bir süredir muhtelif sektörel

dergilerde çıkanlara ilaveten 2000 yılından sonra da 20. yılını dolduran bir zaman dilimi içinde Material Handling Dergisinde yayınlanan sayısız köşe yazılarım arasında

Quovadis başlıklı üçüncü yazım bu)

Quovadis, Nereye?

Dünya, İnsanlık nereye gidiyor, hangi ulaşılmaz sandığımız hedeflere ulaşıp yenileri için hızla yol alıyor?

Şimdi bakın,

1700’lü yıllarda önce buharlı otomobil, gemi, ardından 1800’lü yıllarda pil ve akü, sonra içten yanmalı motor, ve radyonun icadı daha sonra, 1900 başlarında montaj hattı ve hattan çıkan ilk seri üretim otomobil, uçak, roket derken,  20.yüzyıl ortalarında uzay maceraları ve ay yüzeyine ayak basma, aynı dönemde nükleer enerjiden faydalanma ve ilk nükleer reaktör, televizyon, bilgisayar ve derken sırada internet dünyası, yapay zekanın icadı, yapay zeka uygulanmış robotların insanlarla birlikte aynı filmlerde rol alması,uçan otomobiller, uçan motosikletler, tablet bilgisayar büyüklüğünde scooter motosikletler,  derken…, Şimdi de enerji sorunlarına çözüm getirdiği iddia edilen, enerjisi bitmeyen, uzun yıllar boyunca şarj gerektirmeden enerji veren piller, aküler, bataryalar.

Bakalım şimdi,
neymiş bu Termodinamik biliminin unutulmaz hikâyesi, John Ahmet’in makinası gibi yeniden şarj gerektirmeyen piller, aküler, bataryalar.

“NDB”

Olarak İsimlendirilen Nano-Elmas Kendi Kendine Şarj Olan Bataryalar Enerjinin Şimdiye Kadarki Bildiğimiz Tanımını Geçersiz Kılabilir!

NDB, bir entegre devre kartı görünümünde

NDB firması, kendi kendine şarj olan nano-elmas batarya hakkında kayda değer iddialarda bulunuyor ve ünite burada bir devre kartı bileşeni şeklinde görülüyor.

Kaliforniya’da yerleşik NDB şirketine göre, nano elmas bataryaların minicik nükleer jeneratörler gibi çalışması enerji dengelerini kesinlikle alt üst edecek. Herhangi bir yerde hiçbir şarja ihtiyaç duymadan on yıldan 28.000 yıla kadar çalışabilmesinin enerji yoğunluğunda sınırlılık sorunlarını ortadan kaldıracağı ve bunun bu sorunlar üzerinde kafa yoranları çok şaşırtacağı ve hatta afallatacağı söyleniyor. Çünkü bunlar, lityum iyon bataryalardan çok daha yüksek seviyede (derişik) güç yoğunluğu sunuyorlar. Ayrıca, bunların bir elektrikli araç kazasında zarar görmesi neredeyse imkânsız. Ve elektrikli araçlar gibi bazı uygulamalarda, sahip oldukları büyük avantajlar yanı sıra maliyetler açısından da bunların mevcut lityum iyon paketlerinden çok daha ucuza mal oldukları belirtiliyor.

Her hücrenin can evinde, geri dönüştürülmüş küçük bir nükleer atık parçası yer alıyor. NDB, nükleer yakıt çubuklarından radyasyon emmiş ve böylece kendileri de radyoaktif hale gelmiş grafit nükleer reaktör parçalarını kullanmaktadır. İşlenmemiş, üstün nitelikli nükleer atık, çok uzun bir yarı ömre sahip olmasına rağmen depolanması tehlikeli, zor ve pahalı bir nükleer atıktır.

Bu grafit, beta bozunması ile nitrojene giren ve bu süreç zarfında bir anti-nötrino ve bir beta bozunma elektronu açığa çıkaran, karbon-14 radyoizotopu açısından zengindir. İşte, NDB bu grafiti almakta, saflaştırmakta ve minik karbon-14 elmasları oluşturmak için kullanmaktadır. Elmas, yapısı itibariyle bir yarı iletken ve ısı emici görevi görerek şarj yükünü toplamakta ve dışarı taşımaktadır. Enerji yüklü parçacıkları içeren, radyasyon sızıntılarını önleyen ve süper sert koruyucu ve kurcalamaya dayanıklı bir tabaka görevi gören ucuz, radyoaktif olmayan, laboratuarda oluşturulmuş bir karbon-12 elmas tabakası, radyoaktif karbon-14 elmasını tamamen kaplamaktadır.

Bir batarya hücresi oluşturmak için, bu nano-elmas malzemenin birkaç katmanı üst üste istiflenmekte ve şarj yükünü toplamak, depolamak ve anında dağıtmak için minik bir entegre devre kartı ve küçük bir süper kapasitör kullanılarak depolanmaktadır. NDB, bu bataryaların (pillerin/akülerin) AA, AAA, 18650, 2170 veya her türlü özel boyut dahil olmak üzere herhangi bir şekle veya standarda uygun hale getirilebileceğini açıklıyor.

Ve böylece, asla şarj edilmesi gerekmeyen bir batarya şeklinde minyatür bir güç jeneratörü elde etmiş oluyorsunuz. NDB’nin söylediği gibi, bu bataryalar mevcut lityum bataryalarla eşdeğer maliyettedir ve hatta bazen çok daha ucuzdur. Bu maliyet avantajının bir nedeni de, orijinal nükleer atık tedarikçilerinden bazılarının elden çıkarmak istedikleri bu atığı ellerinden alması için NDB’ye ödeme yapmalarından kaynaklanıyor.

NDB, bir batarya hücresinden yayılan radyasyon seviyelerinin, insan vücudunun kendisinin ürettiği radyasyon seviyelerinden daha düşük olacağını ve bu özelliğinin onun çeşitli uygulamalarda kullanımını tamamen güvenli yaptığını belirtmektedir. Küçük ölçekte kullanım alanları arasında kalp pilleri ve diğer elektronik implantlar ve benzeri uygulamalar sayılabilir ve bu uygulamalarda uzun ömürleri sayesinde kullanıcının batarya değiştirme ameliyatlarına maruz kalması gerekmediğinden büyük avantaj sağlar. Ayrıca, bir cihazın devre kartlarına da doğrudan yerleştirilebilir ve cihaza kullanım ömrü boyunca güç sağlar.


NDB Nano-Elmas Batarya ünitesi

Burada küçük, devre kartına monte edilmiş bir tasarım olarak gösterilen nano elmas batarya ünitesi, asla şarj edilmesi gerekmediği ve uzun yıllar boyunca dayandığı için enerji sıkıntısını tamamen ortadan kaldırma potansiyeline sahip gibi görünüyor.

Bir tüketici elektroniği uygulamasında, NDB’den Neel Naicker bu cihazların ne kadar farklı olabileceği konusundaki bir örneğe işaret ediyor:  “Bunun bir iPhone telefonda olduğunu gözünüzün önüne getirin.  Aynı boyuttaki batarya ile, sıfırdan tam şarja kadar bataryanızı saatte beş kez şarj edecektir. Hayal edin ki, bataryanızı gün boyunca şarj etmek zorunda kalmayacağınız bir dünyada yaşıyorsunuz. Şimdi durun ve bunu bir gün için değil, bir hafta için, bir ay için düşünün… Peki ya on yıllarca şarja gerek duymamaya ne dersiniz?  İşte, bu teknoloji sayesinde yapabileceğimiz şey bu.”

Ve geldik işin can alıcı noktasına. Bu bataryalar elektrikli araç boyutlarına ve hatta daha da ötesine ölçeklenebilir, bu tür bir uygulamada 90 yıl kadar dayanması öngörülen bir batarya paketi içinde mükemmel güç sağlar- ve bu nedenle, örneğin işte önünüzde eski otomobilinizden ya da forkliftinizden çıkarılıp yeni otomobilinize ya da forkliftinize takılabilen bir enerji kaynağı. Batarya hücresinin bir bölümü arızalanırsa, aktif nano elmas olan kısmı başka bir hücreye geri dönüştürülebilir ve ömürlerinin sonuna geldiklerinde – ki bu, örneğin bir uyduda kullanılabilecek düşük güçlü bir sensör için 28.000 yıla kadar çıkabilir – ve geride “zararsız yan ürünler” dışında başka hiçbir şey kalmaz.

UNESCO Başkanı ve Londra Üniversitesi Akademisi Profesörü Dr. John Shawe-Taylor’ın açıklaması: “NDB, pahalı altyapı projeleri, enerji nakil maliyetleri veya fosil yakıt santrallerinde, hidroelektrik santrallerinde, türbinlerde veya nükleer enerji santrallerinde karbon yakalama gibi alternatif çözümlerle ilişkili olumsuz çevresel etkiler olmaksızın, bir defada karbon emisyonlarının neden olduğu başlıca küresel sorunu çözme potansiyeline sahip.  Bu teknolojilerin yeniden şarj etme, yakıt ikmali veya servis-bakım gerektirmeden çok uzun süreler boyunca enerji sağlama yeteneği, onları sıfıra yakın çevresel etkiye ve enerji taşıma maliyetlerine sahip kapsamlı bir çözüm getirmesi nedeniyle dünyanın enerji gereksinimlerini karşılayacak ideal bir konuma oturtuyor.”

Nitekim NDB bataryası şebekeden bağımsız yaşam için 24 saatlik olağanüstü bir enerji önerisi getiriyor ve NDB ekibi, şirketin ticari müşterilerinden bazılarının desteğiyle zamanının bir bölümünü enerji ihtiyacı olan ücra yerlerdeki topluluklara bir yardımseverlik hizmeti olarak sunmaya ayırmak istiyor.

Şirketin, dünyanın karbon-14 nükleer atığının tamamını – ki son derece ciddi bir hacim tutacaktır – işlemesi halinde, NDB firması kendi karbon-14 hammaddesini basit ve uygun maliyetli bir şekilde oluşturabileceğini söylüyor.

Şirket, konseptin bir kanıtını tamamladığını iddia etmekte ve COVID salgınının sona ermesinden sonra laboratuvarları yeniden açıldığında ürünün ticari prototipini oluşturmaya hazır olduğunu belirtmektedir. Düşük güce sahip bir ticari versiyonun iki yıldan daha kısa bir süre içinde piyasaya çıkması bekleniyor ve yüksek güçlü versiyon için de beş yıllık bir süre öngörülüyor. NDB, teknolojisi ve üretim süreçleri ile ilgili onay bekleyen patentleriyle rekabette oldukça ileri bir konumda olduğunu ifade ediyor.

Sonuçlar vaat edildiği gibi çıkarsa, bunun nasıl devrim yaratacak bir güç kaynağı olacağını görüp kabul etmemek biraz zor olacağa benzer. Böylesine uzun ömürlü bir batarya, sayısız modern teknoloji yeniliklerinin ortaya koyduğu sonuçlara temelde meydan okuyacaktır. Sonuçta, tüketicilerin yenisini almaya gerek duymadan on yıllar boyunca bir telefondan diğerine, bir otomobilden diğer bir otomobile, bir forkliftten diğer bir forklifte ve elbette dizüstü bilgisayardan diğer bir dizüstü bilgisayara nakledecekleri batarya paketlerini görmek şaşırtıcı olmayacaktır. NDB donanımlı evler şehir elektrik şebekesine bağlı olsa da olur, olmasa da. Her bir batarya, neredeyse tükenmez bir yeşil enerji kaynağı olup ve nükleer atıkların sessizce faydalı bir enerji kaynağına dönüştürülmesine yol açacaktır.

Olağanüstü bir buluşun habercisi gibi geliyor kulağımıza, öyle değil mi, ne dersiniz?

 

Bakın, bu haberin yayınlanması üzerine ilk birkaç gün içinde 1000 civarında yorum gelmiş. İlk gün gelen yüzlerce yorumdan ilk göze çarpan birkaçı aşağıda

 

Rumuz-2: 25 Ağustos 2020

Bu işi gerçekten başarabilirlerse, içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük bilimsel atılımı olacak. Ama, fosil yakıt şirketlerinin buna izin vereceğinden pek emin değilim.

Rumuz-8: 25 Ağustos 2020

Bunun işe yaradığını varsayarsak, halka arz 10 milyar dolarda kalmaz. Çok daha fazlası olur. Ve, şirketin Nasdaq’da bir yıl içinde Apple’ı geçeceğine eminim.

Rumuz-36: 25 Ağustos 2020

Geçmişte kaç kez yeni bir teknoloji ortaya çıktı ve hemen hepsi neredeyse anında büyük enerji şirketleri tarafından ezilip yok edildi. Bunun böyle olduğuna şahidim, dolayısıyla bu defa da olmaması benim için oldukça şaşırtıcı olur.

Rumuz-54: 25 Ağustos 2020

Elon Musk’ın (milyarlarca doları lityum işine gömmüş biri olarak), bu buluşun asla gün ışığına çıkmamasını sağlamak için her ne gerekiyorsa hiç düşünmeden harcayacağını tahmin ediyorum. Ve buradaki yanıtların bir kısmına bakılırsa, bu fikri doğmadan toprağa gömmek için elinden geleni yapacak pek çok yatırımcı varmış gibi görünüyor.

Rumuz-123: 25 Ağustos 2020

Bu buluş çok harika, Elon Musk’ın yeni bir ürüne ihtiyacı var, ancak radyoaktif içerik nedeniyle umarım Yeşiller kriz geçirip buna aşırı tepki vermez ve buluşun yaşama geçirilmesini geciktirmez, bertaraf edilmesi için de çok fazla bastırmaz. Ama bu gerçekten çok havalı müthiş bir buluş.

Ve geldik işin can alıcı noktasına.

Ne demiştik:

QUOVADİS!

Yani, bu işin sonu nereye varacak?

Bizim “40 ayak” dediğimiz “Operasyon Amplifikatörü” görünümlü ufacık bir ünitenin icadının insanoğlunu getirdiği noktaya bakar mısınız?

Görünen o ki, yakın zamanda, belki bir yüzyıl sonra, ama eninde sonunda insanoğlunun araştırmaları geliştirilen yapay organlar, nihayetinde neredeyse sonsuz ömürlü nano-pil takılı bir yapay kalp ile ölüme çare bulmaya, yani ölümsüzlüğe kadar gidecek. Ve elbette o zaman ortaya çıkacak inanılmaz sıkıntılı durumlara da insanoğlu şu veya bu şekilde bir çare bulacaktır.

Ve işte o zaman gerçekten, “ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!”

Bir sonraki sayıda yine buluşmak umuduyla, şimdilik hoşçakalın,

 

 

Öneri İçerikler

FKK; Türkiye’nin Potansiyelini  Dünya’ya Taşıyor

FKK; Türkiye’nin Potansiyelini Dünya’ya Taşıyor

Türkiye’nin sanayi alanındaki en önemli gücü, üretim kabiliyeti ve nitelikli iş gücüdür. Bunu mümkün olan en yüksek katma değerli işlerde kullanmak…
Fuarlar, Seyahatler ve  İki Müjde!

Fuarlar, Seyahatler ve İki Müjde!

Merhaba sevgili okurlarımız. Şu an elimizde tutmuş olduğunuz İstif Material Handling 103.sayısının hazırlıkları hayatımın en yoğun dönemi oldu. Ankara firma ziyaretlerinden…
Forklift Ve İş Makinalarında Rekor Büyüme 2

Forklift Ve İş Makinalarında Rekor Büyüme 2

Türkiye İş Makinaları Pazarı 2021 Yılında %67 Büyüdü! Türkiye iş makinaları sektörü ekonomi ve yatırımları aynen yansıtmaktadır. Bunun ile beraber başta…