Sektörde İlklere İmza Atan Marka: ARMA AKÜ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arma Akümülatör’ün kurucusu Kamil CEYHAN, sektörün önde gelen duayen isimlerinden. CEYHAN, türkiye’de ilk yerli traksiyoner aküyü 1979 yılında üreten kişi. 1980 yılında ise ilk TSE belgeli akümülatörü “filo akü” markasıyla piyasaya sürmüştü.

Arma Akümülatör San. Tic. Ltd. Şti. firması 2005 yılında kurulmuş ve kısa sürede sektörün önemli aktörlerinden biri olmayı başarmış bir firma. Okurlarımız için Arma Akü’nün kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz ?

Arma Akü 2005 yılında kuruldu ama aile olarak akümülatör sektöründe 60’lı yıllara kadar uzanan bir geçmişimiz var. O yıllarda, starter akümülatör plakaları imalatına başlayan ailemiz, Türkiye’nin dört bir yanındaki akümülatör üreticilerine plaka temin ediyordu. 70’li yıllarda, her zaman saygı ve rahmetle andığımız ortağımız teknik öğretmen Vahit Yeşilkaynak’la beraber Türkiye’nin ilk yerli kurşun oksit makinası, kurşun ızgara makinası, kurşun oksit karma ve sıvama makinası imalatlarını gerçekleştirdik.

1980 yılında kendi markamızla starter akü üretimine başladık. Uzun süre Türkiye’nin belli başlı dev firmalarının akü ihtiyaçlarını biz karşıladık. Mesela, Atatürk Barajı’nı yapan Ata İnşaat’ın tüm araçlarında bizim akülerimiz kullanıldı. 2000’li yılların başında değişen koşullar gereği akümülatör üretimini bırakıp gelişmekte olan endüstriyel akü sektöründe ilerlemeye karar verdim. 2005 yılında Arma Akü’yü kurdum. Arma Akü, endüstriyel akülere hizmet veren Türkiye’nin ilk firmalarından bir tanesidir.

 

Endüstriyel akümülatör servis-bakım sektöründe öncü olmayı başarmanızdaki ve lider pozisyona yerleşmenizdeki başarıları neye borçlusunuz ? Sizi bu noktaya taşıyan özelliklerinizden bahsedebilir misiniz ?

Şu anda hacim, altyapı, bilgi birikimi ve hizmet verdiğimiz coğrafyanın genişliği gibi kriterlerde gerçekten sektörümüzde lider pozisyondayız. Sektöre yön veren ve en çok taklit edilen firmayız.

Elbette her başarının arkasında başarıyı getiren faktörler vardır. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Biz, en önemlisi, daima dürüst çalışan, ahlaki ve insani değerlere öncelik veren bir firma olmaya gayret ediyoruz. Müşterilerimizin güvenlerini asla kaybetmemek birinci önceliğimizdir. Kurumsal bir kimlik yaratmak için çok çaba sarfettik. Tüm çalışanlarımız kendilerini bir aile ortamı içerisinde hissederler. Bunların yanı sıra çok uzun bir süre akümülatör üretiminde olduğumuz için akünün tüm yapısını, çalışma prensiplerini, arıza sebepleri ve tamir şekillerini, kısaca akünün DNA’sını biliyoruz. Gerektiğinde akü hücrelerinin içini açarak işlem yapabiliyoruz. Bu da bize yaptığımız işte çok başarılı olmamızı sağlıyor. Verdiğimiz tüm hizmetler olması gereken kalite standartları içerisindedir. Tüm kalite sertifikalarına sahibiz. Müşteri memnuniyeti tabii ki başarıyı da getiriyor.

 

2018 Temmuz ayında sizinle bir röportaj gerçekleştirmiştik. Bundan 4 yıl önce, 40 araç ve 150 personel ile merkezi Bursa olmak üzere 6 şubeniz ile hizmet ağınızdan bahsetmiştiniz. O günden bugüne bünyenizde ne gibi değişikler oldu ve sektördeki değişimle alakalı bize bilgi verebilir misiniz?

Daha önceki röportajda belirttiğimiz rakamları koruyoruz. Şube sayımızı arttırmadık, onun yerine hizmet vermediğimiz bölgelerde, güvendiğimiz yerel partnerlerle çalışıyoruz.

 

Arma Akü’de bayiliğini yaptığınız markalar var mı ?

2007 yılında Mutlu Endüstriyel Akü’nün ilk yetkili satış ve servisi olduk, halen de devam ediyoruz. Tabii her tür marka akünün servis hizmetini ve tamirini de sağlamaktayız.

 

Bayiliğini yapmış olduğunuz markalarla ilgili bir sorun yaşıyor musunuz?

Her sektör ve firmada, üretici ile bayi arasında zaman zaman sorunlar yaşanması çok doğaldır, bizim de olabiliyor. Ancak hiçbir sorun çözülemeyecek boyutlara gelmiyor, uzun yılların getirdiği birliktelik, dostluk, tecrübe, karşılıklı saygı ve anlayışla tüm sorunları çözebiliyoruz.

 

Şu an bulunduğunuz lokasyonu tercih etme sebebiniz neydi? Bu konuda farklı bir planınız var mı? İlk temel neden Bursa’da atıldı ?

Bursa bilindiği üzere Türkiye sanayisinin daha yoğun olduğu bir bölge. Ayrıca ben bu bölgenin insanıyım, 1974 yılında Bursa Tophane Sanat Okulu Elektrik bölümü mezunuyum. Bu okuldan mezun olan arkadaşlarımın çoğu sanayici. Başlangıç olarak buranın daha uygun olduğunu düşünerek burada başladık ve daha sonra Bursa bize yetmemeye başladı. Uzun yıllar İstanbul’daki akümülatör sektöründe olan ailemizden yeğenlerimizi işin içine çekerek İstanbul’da da bir firma kurduk.

İhtiyaçlar bitmedi. Daha sonra İzmir bölgesinde bize ihtiyacın olduğunu anladık. Benim diğer yeğenim yönetiminde İzmir bölgesine de şube açtık. Daha sonra Ankara devreye girdi. Şu anda Allah’a şükürler olsun, bütün Türkiye’ye hizmet verebilecek duruma geldik.

 

Türkiye akü pazarında markanızı nerede görüyorsunuz?

Bütün dostlarımızın, müşterilerimizin bizimle ilgili söylediği sözler bizim için çok önemli. Ben de inanıyorum, Türkiye de bu sek
törde lider bir firmayız. Çünkü Türkiye’de endüstriyel akümülatörü üreten ilk kişi benim. Ailemizin geçmişinden bahsettik, onun için lider konumda görüyorum.

 

Ürünleri ağırlıklı olarak hangi sektörler kullanıyor ?

Genel bir bilgi olarak şunu söyleyebiliriz: Kapalı alanda istif makinesi kullanan her firma akülü forklift kullanmak mecburiyetinde. Sağlık Bakanlığı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denetimi altında bunu kullanmak mecburiyetinde. Dolayısıyla biz bu forkliftlerin hepsine, markası ne olursa olsun servis hizmeti veriyoruz.

 

Arma Akü’ nün gelecek planlarından bahsedebilir misiniz? Markanızı gelecekte nerede görüyorsunuz ?

Markamızı en üst noktada görmek istiyoruz. Kendi üretim üssümüzü geniş bir alanda kurmak için yer çalışmalarımızı tamamladık, inşaat çalışmalarına başlayacağız. Çok hırslı bir kişi değilim ama zirveyi seviyorum, orada kalmak için her türlü çalışmayı yapıyoruz, yapacağız.

Var olan piyasa koşullarında sunmuş olduğunuz hizmeti aksatan, akamete uğratan konular var mı?

Benim en dertli noktam bu konu. Maalesef ve maalesef Türkiye’de yeterli veya donanımlı olmayan bilgisiz kişiler de sektörde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu çok yanlış bir şey. Akümülatör biliyorsunuz, enerji deposu. Enerjiyi siz bilirseniz kontrol altına alabilirsiniz. Enerjiyi bilemezseniz kontrol altına alamazsınız, çok riskli bir duruma dönüşür. Umut ediyoruz ki önümüzdeki günlerde bu sorun giderilecek, çünkü yeterlilik belgesi gündemde. Yeterlilik arandığı zaman gerçek olanlar ve olmayanlar meydana çıkacak. Gerçek olanların Allah yolunu her zaman açık etsin. Ama olmayanlar da piyasada olmasınlar istiyorum.

 

Okurlarımıza söylemek istediğiniz başka konu var mı ?

Sizlere çok teşekkür ederim, bizlere böyle bir imkân verdiğiniz için. Biz dostluğa çok önem veren kişileriz. Müşterilerimizi her zaman baş tacı olarak görürüz. Sayın müşterilerimiz de eksik olan yönlerimizi bize bildirirlerse saygıyla değerlendirmeye çalışırız. Bütün dost ve müşterilerimize, dergi okurlarına sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyoruz. Sizlere de başarılar diliyoruz.

Still Arser’in Türkiye çapındaki bütün servis ve tamir hizmetlerini biz gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra Hasel’le ve isimli diğer firmalarla da çalışıyoruz. Aynı zamanda gerek araç, gerek çalışan sayısı bakımından da bizim dengimizde herhangi bir firma yok şu anda.

 

Sektördeki yatırımlarınızla ilgili bilgi verir misiniz ?

Sektörde her zaman en üstte olabilmek için tabii ki bizim de çalışmalarımız, yatırımlarımız var. Sektörde teknoloji devamlı gelişiyor; biz de teknolojiyi takip etmek durumunda olduğumuz için gerek kullandığımız araç gereç gerekse kullandığımız ekipman konusunda en çağdaş, en son gelen teknolojik ürünleri biz de temin etmek zorundayız. Bunun yanı sıra yeri geldiğinde araçlarımıza da eklemeler yapıyoruz. Aynı şekilde personel sayımızı arttırıyoruz. Üretimimiz olmadığı için üretimle ilgili bir yatırım tabii ki söz konusu değil. Hizmet alanındaki yenilemeler ve geliştirmeler söz konusu burada. Lityum İyon aküler hakkında çok büyük çalışmalarımız var. Çok büyük ilerlemeler var. Deneyimimiz ve birikimimiz bu konuda bizim daha hızlı yol almamıza imkân sağlıyor. Bu konuda da Türkiye’de bir numaralı firma olmak için her türlü çalışmalarımız devam ediyor.

 

Dünya akü liginde Türkiye akü sektörünü nerede görüyor ve nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Dünya devlerinin Türkiye pazarına olan ilgisi Türkiye akümülatör sektörünün gelişmekte olduğunu ve daha çok gelişeceğini gösteriyor. Mutlu Akü’nün Güney Afrika bazlı bir holding tarafından satın alınması, diğer markalara yapılan yatırımlar bunların göstergesi. Aynı zamanda yerli firmaların da bazı yatırımları var, biliyorsunuz. Esan Akü’nün bir yatırımı var. Aynı zamanda Yiğit Akü’nün de. Ben hepsine servis vermekten mutluluk duyuyorum. Kuruluş olarak Mutlu Akü çok eski ve deneyimli, biz de onun için sadece Mutlu Akü’yü seçtik ama bu durum diğerleriyle çalışmıyoruz manasına gelmesin. Çünkü biz her markaya hizmet veriyoruz.

Türkiye’ye yabancıların ilgisi var. Akümülatör sektöründe ciddi yatırımlar var. Aynı zamanda ihracatta da bir artış var. Lityum üretimi konusunda da Türkiye’de ciddi çalışmalar var. Avrupa’nın belli başlı üreticileri arasındayız.

 

Ürünleri ağırlıklı olarak hangi sektörler kullanıyor ?

Genel bir bilgi olarak şunu söyleyebiliriz: Kapalı alanda istif makinesi kullanan her firma akülü forklift kullanmak mecburiyetinde. Sağlık Bakanlığı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denetimi altında bunu kullanmak mecburiyetinde. Dolayısıyla biz bu forkliftlerin hepsine, markası ne olursa olsun servis hizmeti veriyoruz.

Arma Akü’ nün gelecek planlarından bahsedebilir misiniz? Markanızı gelecekte nerede görüyorsunuz ?

Markamızı en üst noktada görmek istiyoruz. Kendi üretim üssümüzü geniş bir alanda kurmak için yer çalışmalarımızı tamamladık, inşaat çalışmalarına başlayacağız. Çok hırslı bir kişi değilim ama zirveyi seviyorum, orada kalmak için her türlü çalışmayı yapıyoruz, yapacağız.

Var olan piyasa koşullarında sunmuş olduğunuz hizmeti aksatan, akamete uğratan konular var mı?

Benim en dertli noktam bu konu. Maalesef ve maalesef Türkiye’de yeterli veya donanımlı olmayan bilgisiz kişiler de sektörde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu çok yanlış bir şey. Akümülatör biliyorsunuz, enerji deposu. Enerjiyi siz bilirseniz kontrol altına alabilirsiniz. Enerjiyi bilemezseniz kontrol altına alamazsınız, çok riskli bir duruma dönüşür. Umut ediyoruz ki önümüzdeki günlerde bu sorun giderilecek, çünkü yeterlilik belgesi gündemde. Yeterlilik arandığı zaman gerçek olanlar ve olmayanlar meydana çıkacak. Gerçek olanların Allah yolunu her zaman açık etsin. Ama olmayanlar da piyasada olmasınlar istiyorum.

 

Okurlarımıza söylemek istediğiniz başka konu var mı ?

Sizlere çok teşekkür ederim, bizlere böyle bir imkân verdiğiniz için. Biz dostluğa çok önem veren kişileriz. Müşterilerimizi her zaman baş tacı olarak görürüz. Sayın müşterilerimiz de eksik olan yönlerimizi bize bildirirlerse saygıyla değerlendirmeye çalışırız. Bütün dost ve müşterilerimize, dergi okurlarına sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyoruz. Sizlere de başarılar diliyoruz.

Sektörde İlklere İmza Atan Marka: ARMA AKÜ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın