”Sektörün Dinamik Oyuncusuyuz!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lonking ve Tailift’in Türkiye distribütörü olan Örsismak, hedefleri olan bir bayi ağı konseptiyle sektöre yeni bir soluk oldu. Detaylar için röportajımıza göz atabilirsiniz.

Örsismak İş Ve İstif Makinaları Genel Müdürü Örsan Örs Bey’ le beraberiz. Öncelikle okurlarımız için bize kendinizden bahseder misiniz?

Örsan Örs : Ben makine yüksek mühendisiyim zaten senelerdir sektörün içinde farklı kulvarlarda yer alıyordum. Daha sonrasında forklift tarafından bir buçuk senelik bir mazimiz var. Örs inşaat sektöründe yer alan köklü bir firmaydı bir buçuk senedir de makine imalatı konusunda devreye girdi. Şu an itibariyle Lonking firmasının Türkiye distribütörlüğünü yürütmekteyiz. Aynı zamanda 2022 yılı itibariyle ürün gamımıza Tailift markasını katmış durumdayız. Tailift ürünleri Türkiye distribütörlüğünü aldık. Bunun yanında da 2022 yılında ürün gamımıza istif makinaları grubunu ekliyor olacağız.

Harika, haberlerinizi duyurmaya devam edeceğiz o halde, peki bize biraz Örsismak’ tan bahsedebilir misiniz yani Örsismak firmasını benzerlerinden ayıran unsurların biraz altını çizebilir misiniz?

Örsan Örs : Kompakt bir yapımız var. Örsismak dışarıdan bakıldığı zaman büyük hacimli işler yapan bir firma ama bu büyük hacimli işleri operasyonel olarak birbirini tamamlayan özel ve iyi bir ekiple yürütüyoruz. Zaten en büyük farkımız bu. Pazarın tam içindeyiz ciddi anlamda, bir tabir vardır pazarı koklamak diye, işte o pazarı koklamak pazarın içinde her an olmakla alakalı bir şey. Aktif, kompakt yapımızla pazarda dinamik bir oyuncuyuz..

Örsismak’ ta iki marka var birisi Lonking birisi Tailift. Bu iki markaya yeni kardeşler gelecek mi yoksa 2022 yılında bu iki markayla mı Örsismak pazar ağını genişletmeyi düşünüyor?
Örsan Örs : 2022 yılında kesin olan durum; ilk yarısı için yeni bir markamız olmayacak. Zaten Tailift aslında çok yeni, 1 Ocak 2022 itibariyle Türkiye distribütörlüğünü aldık. İlk etapta Lonking’ in yanında yürüyecek çünkü Lonking ile pazara zaten hızlı bir giriş yapmıştık. Tailift de Türkiye’ nin bildiği bir markaydı zaten onu da hak ettiği yere getirmek için çalışıyor olacağız ama tabi ki önümüzdeki yıllar için yeni markalar yeni atılımlar olabilir, ancak şu an için 2022 de başka yeni markamız olmayacak.

Peki biraz bize ürünlerinizden mesela şuan da satışını yaptığınız Lonking ürünlerinizin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Örsan Örs : Tabii ki Türkiye pazarına Lonking ürünlerimizle 3 ton dan 10 tona kadar ürünler sunmaktayız. Biz 2022 yılında 3 ton, 3,5 ton, 5 ton ve 10 ton dizel makinaları hazır stok olarak sunuyor olacağız. Aslında Lonking’in daha ağır tonajlı makinaları var. Onları da talep oldukça getiriyor olacağız. Şu an için sipariş üzerine geliyor. 2022 yılında ürün ailemizin elektrikli, daha doğrusu traksiyonel akülü üyelerinden olan 2 ton ve 2,5 ton forkliftleri ilk etapta tüketiciyle buluşturuyoruz. 2 ton elektrikli 3 teker ve 2,5 ton elektrikli 4 teker makinalarımızla akülü pazarda yer almak üzere bu sene pazara giriyorlar.

Peki şuan da biraz bizden satış stratejinizin en önemli ayağı olan bayilik sisteminden bahsedebilir misiniz? Hangi bölgelerde bayileriniz var, hangi bölgelerde bayi imkanı açık?

Örsan Örs : Gelişmekte olan bir firmayız, yeniliğe her zaman açığız ancak şuan itibariyle ana bayi dediğimiz sancağımızı ileri taşıyan Bölge Bayimiz var. İstanbul’da Depar, Antalya’ da Apower var, Adana’ da Pamak Forkliftle beraber bir oluşumun içind

eyiz, İzmir’ de Önermak bizim bayi ağımız içinde yer alıyor. Bunlar bizim ana bayilerimiz, ana dağıtıcılarımız. Tabii ki bunun yanında diğer firmalarla da çalışıyoruz. Ana bayilerimize gittiğiniz zaman Lonking ürünlerini yakından inceleyip, kataloglarıyla, satış personeli sizinle yakından ilgileniyor olacaktır ama 2022 yılı için yeni bayilikler ile gelişiyor olacağız. Bayi ağımızla büyümeyi planladık ve uyguluyoruz.

Peki Tailift markanızda yine aynı bayiler üzerinden mi satışa sunuluyor yoksa orada farklı bir stratejiniz olacak mı?

Örsan Örs : Yine aynı bayilerimiz üzerinden satışa sunulacak Tailift de bayilerimizle beraber çalışıyoruz. Bizim karşılıklı bir ka-zan kazan politikamız var. Bayi ağımızda hep beraber büyümeyi hedefliyoruz. Tabi Tailift ürünlerin kullanıcıları biraz Lonking’den farklı. Muhtemelen Tailift için yeni bayilikler olacaktır.

Forklift dediğimizde, iş makinası, kaldırma-taşıma sektörü tabiki insanın aklına ya OSB geliyor ya sanayi geliyor. Örsismak şirket merkeziniz Fenerbahçe de, bu ilginç bir tercih bunu anlatabilir misiniz bize biraz ?

Örsan Örs : Az önce dediğim gibi kompak bir yapımız var. Bizim biraz daha forklift bayi ağını geliştirmek üzerine kurulu bir politikamız var. Normal bir sanayi içinde büyük bir yere taşınmaktansa operasyonumuzu alt yüklenicilerimize devreden ve onları kontrol eden bir organizasyonumuz var. Dolayısıyla bizde kendi yerimiz olan Fenerbahçe de bu operasyonu sorunsuz bir şekilde yönetiyoruz. Sektör olarak çok farklı bir yaklaşım, onun farkındayız ama zaten sektöre de farklı bir soluk getirdiğimiz için bugün burdayız.

Bir de hani bir yanda İkitelli OSB den başlayarak Avrupa yakasının sanayi bölgesi bir yanda Dilovasına kadar Anadolu yakası OSB’leri tam merkezde olan bir konumdasınız.

Örsan Örs : Yani zaten biz satışı bayi kanalı üzerinden götürdüğümüz için bayilerle beraber hareket ediyoruz. Fenerbahçe merkezimizde daha çok operasyon işlemleri yürütülmekte, örnek vermemiz gerekirse; teknik belgeler, faturalar, muhasebe bölümünün olduğu bir yer orası. Aslında nerede olduğumuz günümüz çağında çok da önemi yok Önemli olan size ihtiyaç duyulduğu anda gerektiği yerde olmak.
Dinamik, hızlı gelişen ve büyüyen bir firmasınız ve sektörde çok konuşulan bir firmasınız her geçen gün bu daha da artacak ümidindeyim. Fakat malumunuz bir de piyasa koşulları ve şartları var. İşte doların dalgalanması vs. piyasa sizin hizmetiniz ve çalışmanızla ilgili sizi sekteye uğratan olumsuz hususlar, konular var mı sizi zorlayan bu piyasada?

Örsan Örs : Tabi ki var yani bizde Türkiye’ de yer alan bir firmayız. Biz de bu geminin içindeyiz, diğer firmalar ne yaşıyorsa bizde aynı şeyleri yaşıyoruz. Piyasalar stabilizasyonu sever yani daha ne olduğunu bilmek nereye gittiğini görmek ister. Tabi şu an, Türkiye’ nin ekonomik koşulları çok dalgalı ama mutlaka önümüzdeki günlerde düzelecektir, daha netleşecektir. Bu bizi direkt olarak etkiliyor. Çünkü biz distribütör bir firmayız yani tüm organizasyon bacakları farklı farklı ama tabi ki öncelikle satış odaklı bir firmasıyız. Dolayısıyla bu dalgalanmalar bizi çok yakından etkiliyor. Biz de bir şekilde ayak uydurmaya, farklı çözümler üretmeye çalışıyoruz ama zorlandığımız konular elbette oluyor.

Peki müşteriler Örsismak’ ı nasıl tanıyor, size satış noktasında nasıl ulaşıyor, müşterinin size ulaşma kanallarından bahsedebilir misiniz biraz?

Örsan Örs : İnternetten, telefondan, bayi kanallarımız üzerinden ulaşabilirler zaten ana bayilerimizin olduğu yerlerde bayi kanal-larımız çok ciddi bir anlamda çalışma yapıyor. Merkezimize gelen taleplerde de bölgesine göre biz yönlendirmesini yapıyoruz. Direkt olarak bizim satışımız yok, burada bizim üstüne basa basa söylediğimiz şey şu, biz distribütör firmayız, biz bayilerimiz aracılığıyla satış yapıyoruz, karşılıklı kazan kazan ilkesiyle. Bazı büyük projelere tabi ki bayilerimizle beraber bizde devrede oluyoruz ama her zaman satışımız bayilerimiz üzerinden olmaktadır.

Bu içten cevaplarınız için teşekkür ederiz, son olarak İstif Material Handling okurları için eklemek istediğiniz bir husus var mıdır?

Örsan Örs : Derginiz zaten sektörün önde dergilerinden biri, bizim de zaten daha önceden bu sektörde olduğumuz için yıllardan beri takip ettiğimiz bir dergi. Hakikaten sektörü görmek, incelemek istiyorsanız çok doğru bir adres. Öncelikle başarılarınızın devamını diliyoruz sonrasında da hep beraber inşallah daha iyi günlerde, daha güzel konularda beraber buluşuruz diyoruz.

”Sektörün Dinamik Oyuncusuyuz!”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın