Sektörün “Temel Taşı”ma Aracı: Paletler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji, robotik ve otomasyon modern depolara ne kadar girerse girsin, malları bir yerden bir yere güvenli ve emniyetli bir şekilde taşımak için kullanılan temel bir taşıma aracına hala ihtiyaç vardır. Bu ve diğer çeşitli nedenlerden dolayı, çeşitli boyutlarda ve farklı malzeme türlerinden yapılmış paletler çoğu dağıtım operasyonunun temel dayanağı olmaya devam etmektedir.

Ahşap, plastik, metal, ahşap kompozitler veya oluklu mukavvadan yapılan paletler, şirketlerin depolama verimliliğini artırmasına, ürünleri hasardan korumasına, malların tedarik zinciri boyunca sorunsuz akışını kolaylaştırmasına ve envanter takibine yardımcı olur. Paletler ayrıca ürünleri yerden uzak tutar ve nihayetinde siparişlerin varış noktalarına iyi durumda ulaşmasını sağlar.

Yapılan ankete göre, katılımcıların çoğu (%94) kuruluşlarında ahşap palet kullanmaktadır; bu oran geçen yılki anket sonuçlarıyla tutarlıdır. Buna ek olarak, %38’i plastik palet, %19’u ahşap kompozit palet, %4’ü metal palet ve %5’i karton veya oluklu palet kullanıyor.

Bazı şirketler yeni paletleri tercih ederken, bazıları kullanılmış paletleri tercih ediyor, bazıları ise ikisini bir arada kullanıyor. Genel olarak, şirketlerin %56’sı yeni ahşap paletler satın aldıklarını söylerken, %71’i kullanılmış veya çekirdek ahşap paletler ediniyor. Geçen yıl %8 olan palet havuzu kullanma oranı bu yıl %15’e yükselmiştir. Kullanılmış palet satın alan katılımcıların %35’i daha az sayıda kullanılmış palet bulunduğunu veya kullanılmış palet seçeneklerinin yetersiz olduğunu belirtiyor. Ayrıca, %33’ü kullanılmış paletlerin kalitesinin yeni paletler kadar iyi olmadığını ve %45’i kullanılmış paletlerin daha pahalı olduğunu söylüyor.

 

Ankete göre, şirketlerin %44’ü bir yıl öncesine kıyasla daha fazla kullanılmış palet, %38’i yaklaşık aynı miktarda,  %17’si ise geçen yıla kıyasla daha az kullanılmış palet kullanıyor.

Önümüzdeki aylarda plastik palet kullanımını artırmayı planlayan şirketlerin çoğu, bu
değişimin uyumluluk sorunlarının bir sonucu olarak gerçekleştiğini söylüyor (%27). Diğerleri plastik paletlerin ahşap paletlere göre daha sürdürülebilir olduğunu düşünürken (%19), diğerleri plastik paletlerin sunduğu dayanıklılığı beğeniyor (%17). Ankete katılan şirketlerin %53’ü yalnızca yurtiçi sevkiyat yaparken, %1’i yalnızca uluslararası sevkiyat yapmakta, %46’sı ise hem yurtiçi hem de uluslararası sevkiyat yapmaktadır.

 

Önümüzdeki iki yıl içinde şirketlerin %58’i uluslararası sevkiyat yaptıkları palet sayısının artmasını beklerken, %37’si sayının aynı kalmasını bekliyor. Şirketlerin %5’i ise azalma bekliyor. Bu yılki ankete katılanların yüzde 17’si, operasyonlarına en uygun palet ve nakliye ambalajı kombinasyonunu (ör. streç sarma, shrink sarma, bantlama vb.) kullandıklarını söylüyor. Satın alınan her bir üründe olduğu gibi taşıma esnasında kullanılan materyallerde milli servet olma özelliği taşıyor. Bu nedenle malları korurken israf yapmamak adına yan malzemeleri de israf etmemek önemli. Sıfır paletler almak yerine kullanılmış paletleri değerlendirmek mühim. Bu noktada kullanılmış palet tedariğinin de kolaylaşması ve ucuzlaması önemli bir katkı sağlayacaktır. Mala zarar vermeyecek ölçüde az yan malzeme kullanmakta tasarruf adına en doğrusu olacaktır.

Kazasız belasız sevkiyatlar diliyorum.

 

 

 

 

 

Sektörün “Temel Taşı”ma Aracı: Paletler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın