Solion Battery, İtalyan Zivan Şarj Cihazları Mümessili Oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstif Material Handling dergisi olarak Sakarya dönüşü Kocaeli’de bulunan Anko Enerji A.Ş. firmasını ziyaret ettik. Solion Batterymarkası ile ilgili sektörün muhtelif yerlerinde duyduğumuz güzel ve olumlu konuları yerinde duymak ve akü sayımızla ilgili katkılar almak adına firmanın Genel Müdürü Eyüp Parlak Bey ile görüştük. Ziyarete gittiğimizde bizi bir sürprizin beklediğini gördük.
İtalya Poviglio’dan Zivan Chargers firmasının yetkilisi Marco Saccani ile tanışma fırsatımız oldu. İstif Material Handling dergisi 105. sayımızı da Marco Bey ile İtalya’ya yolcu ettik. Anko Enerji A.Ş.’yi daha yakından tanımak istiyorsanız buyurun sayfamıza misafir olun.

 

Merhaba Eyüp Bey sizi ve firmanızı tanıtır mısınız?
2013 yılında endüstriyel ve ticari uygulamalara özel lityum akü üretimi yapmak amacıyla faaliyete başlamış bulunmaktayız. Merkez ofisimiz Kocaeli’de, üretim tesisimiz ise Antalya’da yer almakta olup beyaz ve mavi yaka olarak toplam 32 kişilik kadromuz ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Başlıca faaliyet konularımız istif makineleri, endüstri 4.0 uygulamaları ve mikro mobilite araçlarıdır. OEM üreticiler başta olmak üzere, gelişmeye başlayan değişim pazarında oldukça güçlü bir konumdayız.

Neden akü sektörünü tercih ettiniz? Bu sektöre giriş hikayenizi anlatır mısınız?
Kurucu ortağım Barış Açıkgöz ve ben, Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyuz ve üniversite hayatımızdan sonra enerji üretim ve depolamanın bu yüzyılın ihtiyacı olduğuna inandık. Uzun süren araştırmalarımızın ardından kararımızı “Lityum Akü Enerji Depolama” olarak verdik. Sektördeki ihtiyaçları tespit edip, Avrupalı partnerlerimizden Know-How satın alarak istif sektörü için lityum akü üretimine başladık. Süreç içerisinde kendi patentli yapılarımızı ve sektörü domine eden bazı ürünlerimizi geliştirdik. Üretime başladığımız ilk yıllar, müşterilerimize lityum akünün ne olduğunu, nasıl faydalar sağladığı ve neden satın almaları gerektiğini anlatma için çok çaba sarf ettik. Lakin yakın tarihte artık müşterilerimizden gelen lityum akü talepleri, pazardaki en eski ve dinamik üretici firma olmamız sebebiyle satışlarımızı oldukça arttırdı. Bugün, oldukça hızlanan üretim faaliyetleri, artan işçilik, operasyon maliyetleri, ilk yatırım bedeli yüksek olmasına rağmen lityum akülere olan talep daha da arttırmaktadır.

Şu an bünyenizde ürettiğiniz bir akü markanız var mı?
Endüstriyel ve ticari uygulamalar için Türkiye’nin ilk yerli ve milli lityum aküsü olan Solion Battery markası ile Anko Enerji A.Ş. olarak üretim ve satış gerçekleştirmekteyiz.

Bayiliğini yaptığınız bir marka var mı?
Solion Battery olarak, İtalyan üretici Zivan şarj cihazlarının Türkiye mümessilliğini yapmaktayız.

Ülkemizin akü sektörünün temel sorunları ve çözümleri nelerdir?
Hayatımızın her alanında hissettiğimiz maliyet baskısı kendisini maalesef akü sektöründe de göstermektedir.

Yıllar içerisinde yaşanan uygunsuz / kalitesiz ürün sıkıntısı traksiyoner akü pazarında azalmaya başlamış olsa da yeni bir pazar olan lityum akü pazarında bu sıkıntı günden güne artmaktadır.
Uzak Doğu’dan ithal edilen kalitesi, içeriği, güvenilirliği belli olmayan ithal mallar ve merdiven altı üreticiler yüzünden lityum akü sektörü şimdiden zarar görmeye başlamıştır.
Solion Battery, Sanayi Bakanlığı’na bağlı lityum akü üreticisi olarak kayıtlı olup ve ürünler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Apak Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde üretilmektedir.
Çözüm için gerekli kamu kuruluşlarının denetimleri arttırması, müşterilerimizin üreticisi / ithalatçısı güvenilir olmayan firmaları iyi bir şekilde sorgulayarak satın alma kararı vermesi haricinde maalesef yapılacak bir aksiyon bulunmamaktadır.

Türkiye’de lityum akü sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizin artan sanayileşme ve üretim kapasitesi, hizmet sektöründeki gelişmeler ve enerji maliyetlerindeki kontrol edilemeyen fiyatlamalar lityum akü sektöründe günden güne büyüyen bir ihtiyaç ortaya çıkarmaktadır.

Ülkemizde lityum akü yatırımları için ne düşünüyorsunuz? Ülke ihtiyacını karşılamak için yeterli midir?
Özellikle yerli araç projemiz TOGG ile bilinirliği artan lityum akü sektöründe, devletimizin özel sektöre verdiği destekler sayesinde lityum akü hammadde ve hücre üretim yatırımlarını görmeye başladık. Şu an için bu yatırımlar yetersiz olsa da başlanmış olmasını önemli bir başlangıç olarak görmekteyiz.
Coğrafi konumundan dolayı birçok lokasyona ulaşma rahatlığına sahip olan ülkemiz, zaman ile artan bu teknolojik yatırımlar ile daha da ileriye yol alacaktır.

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?
Şu an misafirimiz olan ZİVAN SRL Akdeniz bölge satış müdür Marco Saccani’dir. HF şarj teknolojisinin mucidi ve patent sahibi olan Zivan, dünyanın en önemli endüstriyel şarj cihazı üreticilerindendir. HF şarj cihazlarının faydası standart trafolu şarj cihazlarına göre %20 daha verimli olması ve tüm akü türlerinde ekonomik ömrü oldukça uzatmasıdır.
Zivan Chargers Türkiye Satış mümessilliğini Solion Battery’e vermiştir.

Solion Battery, İtalyan Zivan Şarj Cihazları Mümessili Oldu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın