STILL, Daha Fazla iGo Neo İnovasyonunu Ortaya Koyuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamburg merkezli intralojistik çözümleri sağlayıcısı olan STILL GmbH, seri olarak üretilen intralojistik forkliftleri, operatörleri için bağımsız asistanlara dönüştüren iGo neo teknolojisini 2016 yılında piyasaya süren ilk üretici oldu. Bu teknoloji, insan ve makine arasında mükemmel bir etkileşim sağlamaktadır. Şimdi ise STILL, OPX iGo neo yatay sipariş toplayıcı için depoda daha fazla otonomi ve dolayısıyla ek güvenlik ve maliyet etkinliği sağlayan bir dizi yeniliği piyasaya sürüyor.

OPX iGo neo yatay sipariş toplayıcı, sipariş toplama sırasında her adımda operatörü otonom olarak takip eden bir araçtır. Operatörüne ve çevreye göre tepki vermektedir. Bu nedenle piyasada benzeri olmayan düzeyde ergonomik bir sipariş toplama operasyonu sağlar. Yenilikçi teknolojisi, sipariş toplayıcının operatöre göre her zaman ideal şekilde konumlandırılmasını ve operatörün gereksiz yere yürümek zorunda kalmamasını sağlayarak verimliliğin artmasına neden olmaktadır.

Güvenlik, özellikle otonom araçlar için STILL’in gündeminde de üst sıralarda yer almaktadır. Örneğin OPX iGo neo, benzersiz bir güvenlik konseptine sahiptir. Yatay sipariş seçici, yalnızca insanları değil, aynı zamanda dinamik ve statik nesneleri de tanır ve duruma göre tepki verir. Kritik olmayan engelleri bağımsız olarak algılar ve önler ve kritik engellerin önünde yavaşça durur.

 

Manuel çalıştırmada çarpışmadan kaçınma

Bu yılın Kasım ayından bu yana, STILL Easy Protect çarpışma koruma sistemi manuel kullanımda bile ek güvenlik sağlamaktadır. Yardım sistemi tüm OPX iGo neo modelleri için mevcuttur: iGo neo ürün müdürü Thede Baumann bu sistemi “Operatör manuel çalıştırma sırasında bir çarpışma rotasındaysa, forklift bunu algılar ve engelin mesafesine bağlı olarak otomatik olarak fren yapar” sözleriyle açıklıyor.

Bu yardım sistemini geliştirirken, temel hedeflerden biri, sürüş kısıtlamalarını mümkün olduğunca düşük tutmaktı. KION mobil otomasyonun akıllı otonom yazılım geliştirme başkanı Volker Viereck, “Bunu başarmak için operatör tarafından talep edilen sürüş manevrasının sürekli olarak değerlendirildiğini ve müdahalenin yalnızca operatör açıkça bir çarpışma rotasındaysa gerçekleştiğini” söylüyor. Yani araç bir engele ne kadar yaklaşırsa, çarpışmayı önlemek için belirtilen hızın o kadar fazla düşmektedir.

Robotik geliştirme müdürü, “Ancak, operatör direksiyon açısını ayarlayarak engele tepki verir ve böylece engelden kaçınırsa, araç otomatik olarak operatörün istediği sürüş hızına tekrar hızlanır.” şeklinde devam ediyor.

Ayrıca Easy Protect sistemi operatörün bir engeli geçmek istediği mesafeyi değerlendirmektedir. Bu da, bu mesafeye bağlı olarak aracın olası bir hızının düşmesine yol açar.

Baumann, “Easy Protect’in, otomobillerdeki şeritten ayrılma uyarı sistemiyle karşılaştırılabilir olduğunu” söylüyor. Bununla birlikte, otomotiv endüstrisindeki en büyük fark, operatörün yardım sistemi tarafından çok gizli bir şekilde desteklenmesidir. Özetle, araç tarafından yapılan düzeltmeler minimal ve çok nazik olsa da santimetre mertebesinde doğrudur.

STILL’in halihazırda piyasada bulunan forkliftlere de sonradan takılabilen yeni yardım sisteminin müdahale seviyesi operatör tarafından seçilebilir ve gerekirse ayarlanabilir. Bunun için erken müdahale, standart müdahale ve geç müdahale olmak üzere üç mod mevcuttur.

Viereck, “Bu yardım sistemiyle, iGo neo özellikle güçlü yanlarını gösterebildiğini, zira buna yönelik sensör teknolojisi zaten araçta mevcut” olduğu ekliyor. Yeni özellik herhangi bir donanım yükseltmesi gerektirmemekte ve bir araç yazılımı güncellemesi yoluyla mevcut tüm müşterilere sunulabilmektedir. Bu özellikler, STILL’in OPX iGo neo’nun teslim edildikten sonra bile yeni optimizasyonlardan ve hatta yeni özelliklerden faydalanmasına izin verme stratejisinin altını çizmektedir. İstenildiği takdirde robotik araç sürekli olarak güncel tutulabilmektedir.

3D çarpışma koruması

STILL’in OPX iGo neo’suna gelecek yıldan itibaren eklenecek olan 3D çarpışma koruması, hem manuel hem de otonom operasyonda forkliftlerin önündeki engelleri güvenilir bir şekilde algılaması için bir 3D kamera kullanmaktadır. Viereck bu sistemi “Kamera yaya koruma sisteminin üzerine yerleştirildi” sözleriyle açıklarken şöyle devam ediyor: “Bu, görüş alanının aracın önünün tüm yüksekliğini kapsadığı anlamına geliyor ve bu da müşterilerimizden gelen açık bir talepti.”

Arttırılmış güvenliğe ek olarak, 3D çarpışma koruması, örneğin birkaç makaslı forklift kullanıldığında daha yüksek çalışma verimliliği sağlamaktadır. Şimdiye kadar pratikte daha büyük güvenlik mesafeleri gerekliydi zira öndeki aracın yükseltilmiş çatalları sensörler tarafından algılanamıyordu.

Baumann, “Bu kısıtlama Easy Protect 3D tarafından çözüldüğü için araçların daha da yakınına gidebildiğini” söylüyor. Bu da yürüme mesafelerini azaltır ve üretkenliği artırmaktadır. STILL’in şimdiye kadar piyasada benzeri olmayan bu yardım sistemi, mevcut sipariş toplayıcılar için de uyarlanabilir bir çözümdür.

Yeni endüstriyel palet versiyonu

Günümüz itibariyle, STILL’in OPX iGo neo yatay sipariş toplayıcısının yeni bir araç versiyonu da mevcuttur. Endüstriyel palet versiyonu, otonom yardım modunda 1.000 mm genişliğe kadarki taşıma birimlerinin taşınmasını sağlamaktadır. Daha önce bu, yalnızca 800 mm palet genişliği için mümkündü.

Bu seçenek, OPX iGo neo için uygulama yelpazesini daha da artırmaktadır. Yalnızca endüstriyel paletler için değil, aynı zamanda 1.000 mm’ye kadar genişliğe sahip özel taşıma birimleri için de perspektifleri genişletmektedir. Entegre yaya koruma sistemi, genişleyen aracı ve buna göre yük genişliğini korur. Ayrıca akıllı araç kendi boyutlarını bilir ve buna göre çalışır. İstenilen mesafelerin uyarlanması gerekli değildir zira bu işlem neo’nun kendisi tarafından yapılır. STILL’in yeni endüstriyel palet versiyonu tüm modeller için mevcuttur.

Viereck bunu “Her ülkenin otonom araçların kullanımı için farklı gereksinimleri olduğundan, bir dizi sistem geliştirmesi yapıldı” sözleriyle açıkladı. Farklı bölgelerin yasal gereksinimlerine uyum sağlamak için bu sistem genişletmesi sayesinde, OPX iGo neo artık EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) genelinde ve ayrıca ABD, Avustralya veya Yeni Zelanda gibi diğer bölgelerde sunulabilir durumdadır. STILL yatay sipariş toplayıcının başarısı bu nedenle ana Avrupa ile sınırlı kalmayıp, forklift artık dünya çapında talep görmektedir.

STILL, Daha Fazla iGo Neo İnovasyonunu Ortaya Koyuyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın