Tekirdağ Limanı tam kapasite ile çalışamıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekirdağ Limanı tam kapasite ile çalışamıyor. Denizcilik İşletmeleri ve Ceynak tarafından ortaklaşa işletilen limanın tam kapasite çalışması için özelleştirilmesinin şart olduğu kaydediliyor.

Denizcilik İşletmeleri ve Ceynak tarafından ortaklaşa işletilen limanın tam kapasite çalışması için özelleştirilmesinin şart olduğu kaydediliyor. Yıllık Tekirdağ ekonomisini milyonlarca dolarlık zarara uğratan limanın kurtuluşu için gözler 2019’da yapılacak özelleştirmeye dikildi.

Limanı Akkök Grup işletiyordu

Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne bağlı Tekirdağ Limanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 1997 yılında Akkök Grup’a kiralandı. Bölgede küçük bir iskele olarak hizmet veren Tekirdağ Limanı Akkök Grubu’na geçtikten sonra 65 milyon dolarlık yatırımla Trakya’nın ana limanı oldu.

65 milyon dolarlık yatırım yapıldı

Akport, Tekirdağ-Muratlı arasındaki demiryolu hattının Ağustos 2010’da faaliyete geçmesini ve buna bağlı olarak Vagon Ro-Ro gemisinin yanaşacağı yeni demiryolu ve rampa yatırımının tamamlanmasını takiben, Tekirdağ-Derince ve Tekirdağ-Bandırma arasında çalışacak olan ‘demiryolu tren ferisi’ne de hizmet verir hale geldi. Akkök Grubu, Akport Limanı’nın daha verimli çalışması için, denizi doldurarak yıllık 300 bin TEU kapasiteli bir alan oluşturdu. Ancak Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, yeni dolgu alanı için yeni kira istemesi üzerine Akkök Grubu ile Maliye Bürokrasi arasında yeni sorunlar oluştu.

Şirket cezalardan bıktı, Limanı kapattı

Akkök Grubu Özelleştirilen Tekirdağ Limanı için, sözleşme gereği gelirinin yüzde 30’unu Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne vermesini göstererek, yeni kirayı istemine karşı çıktı. Bunun üzerine Milli Emlak Genel Müdürlüğü, limana yanaşan gemilerin kat irtifakı olmayan kaçak bir limana yanaştığı belirterek, her yanaşan gemi için ceza kesilmesini istedi. Akport Limanı’na yanaşan her gemi için ceza ödeyen Akkök Grubu, bu cezaların 4 milyon 500 bin TL’ye yükselmesi ve limanın işletilme özelliğini kaybetmesi üzerine Yönetim Kurulu toplantısı sonucu, Tekirdağ Akport Limanı’nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) geri iade edilmesi kararı aldı.

Bunun üzerine Denizcilik İşletmeleri limanı 2012 yılında 4 ay süreliğine işletme ihalesine çıktı. Kocaman Denizcilik tarafından liman 4 ay süreyle işletilmeye başlandı. 2013 yılında limanın işletme ihalesini ise Ceynak Grubu aldı. 2013 yılından beri limanı Ceynak Grubu işletiyor. Yine bu şirketin alt taşeronluk görevini de Kocaman Denizcilik Şirketi yürütüyor.

Liman tam kapasite çalışamıyor

3 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip limanda çift başlı bir yönetim olduğu için limanın tam kapasite çalışamadığı kaydedildi. Bürokratik engeller nedeniyle limanın yılda 1.5 milyon ton kapasite ile çalıştığı belirtildi. 90 milyon TL’lik iş yapması amaçlanan limanın taşıma acentelerinin bürokratik iş yoğunluğundan başka limanlara yönelmesi nedeniyle yılda 45 milyon TL’lik iş yaptığı öğrenildi.

Firmalar Tekirdağ’ı tercih etmiyor

Özellikle ithal ürünlerin getirildiği limana buğday, gübre, keten tohumu, ayçiçeği, mısır, canlı hayvan, cam, rüzgar gülü gibi ürünler gemilerle geliyor. Liman Marmara Bölgesi’nde rüzgar gülü getirilen tek liman konumunda. Limanda 39 şirket, 27 personelde Denizcilik İşletmeleri’nin personeli çalışıyor. Bürokratik iş yükü nedeniyle taşıma firmalarının tercih etmediği liman, yarı kapasite çalıştığı için bölge ticareti milyon dolarlık zarara uğruyor.

Umutlar 2019’daki özelleştirmede

Limanın Tekirdağ ekonomisine kazandırılması için gözler Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin 2019’da yapması planlanan özelleştirme ihalesine dikildi. Çift başlılığı ortadan kaldıracak özelleştirme ile  limanın eski günlerine dönmesi bekleniyor. Yine limanın Tekirdağ ekonomisine katkı sağlaması için Tekirdağlı bir konsorsiyum tarafından ihalenin alınmasının şehir ekonomisini canlandıracağı kaydedildi. 2019 yılındaki özelleştirmeye Barbaros’taki Türkiye’nin en büyük konteynır limanını işleten Asyaport, limanı TDİ ile birlikte şuan işleten Ceynak, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Tekirdağ Taşıyıcılar Kooperatifi’nin talip olduğu aktarıldı.

Deniz Haber Ajansı / Kaynak:Habertrak/Ferhat Akgün

Tekirdağ Limanı tam kapasite ile çalışamıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın