TİM, Depremzedeler İçin 4 İlde İlk Etapta 1000 Konteyner ve Prefabrik Konut İnşa Edecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 4 ilde ilk etapta 1000 konteyner ve prefabrik konut yapacağını açıkladı.

Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’da inşa edilecek 21-30 metrekarelik konteyner ve prefabrik konutların yaşam üniteleri de tim tarafından karşılanacak. İlk etapta yaklaşık 5 bin depremzedenin barınacağı TİM Konteyner ve Prefabrik Konut Projesi’nde evlerin teslimine mart ayının sonunda başlanacak.
Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli depremlerin hemen ardından yardım seferberliği başlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), afetzedelerin geçici barınma sorununun çözümü için de kolları sıvadı. TİM, depremde en büyük yıkımın yaşandığı merkezlerden Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’da toplam 1.000 konteyner ve prefabrik konut inşa edecek. TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa GÜLTEPE, Türkiye’nin daha önce benzeri görülmeyen büyüklükte bir deprem afetiyle karşı karşıya bulunduğunun altını çizdiği açıklamasında, yaşanan depremlerin ardından tüm Türkiye’nin eşine az rastlanan bir dayanışma örneği sergilediğini vurguladı. “İhracat ailesi olarak biz de daha ilk gün depremzedelerin imdadına yetişmekiçin harekete geçtik. 61 ihracatçı birliğimizle TİM’in öncülüğünde ve AFAD’ın koordinasyonunda bölge için yardım seferberliği başlattık.” diyerek devam eden Gültepe, “İlk aşamada battaniye, kıyafet, ayakkabı, gıda malzemesi, bebek maması başta olmak üzere acil ihtiyaç malzemelerinin sevkiyatı-nı yaptık. Devamında da AFAD’ın güncellediği ihtiyaç listeleri doğrultusunda yardım malzemelerinin sevkiyatına devam ediyoruz. Bugüne kadar afet bölgelerimize yüzlerce TIR dolusu yardım malzemesi gönderdik. Zorlu kış koşullarında depremzedelerin geçici barınma ihtiyacının karşılanması büyük önem taşıyor. İhracat ailesi olarak bu konuda da sorumluluk üstleniyor ve TİM Konteyner ve Prefabrik Konut Projesi’ni hayata geçiriyoruz.” dedi. Depremin en çok yıkıma neden olduğu Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’da ilk etapta 1.000 konteyner ve prefabrik konut inşa edeceklerini söyleyen Gültepe, 21 metrekarelik konteyner ile 30 metrekare büyüklüğündeki prefabrik konutların elektrik, temiz su ve atıksu altyapıları hazır halde teslim edileceğinin altını çizdi. 5.000 depremzedenin barınacağı konutların yaşam ünitelerini de TİM olarak karşılayacaklarını ifade eden Gültepe, “Zorlu kış koşullarında depremzede için barınmanın hayati önemde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle çok hızlı hareket edeceğiz. Mart ayının üçüncü haftasından itibaren konutların teslimine başlamayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Barınma Sorununun ÇözümünNormalleşme İçinde Büyük Önem Taşıyor
Mustafa GÜLTEPE, geçici barınma sorununa çözüm sağlanmasının bölgede normalleşme için de hayati önem taşıdığını vurgularken, normalleşme adımları ne kadar hızlı atılabilirse sosyal travmaların da o kadar çabuk hafifletilebileceğine dikkat çekti ve sözlerini şöyle tamamladı: “Depremzedelerin normal hayata adaptasyonu için gayret göstermek zorundayız. Fabrika ve işletmeleri aktif hale getirip, yurttaşlarımızın kendi bölgelerinde yeniden çalışma hayatına dönmelerini sağlamalıyız. Bu hem bölgemiz hem de Türkiye için son derece önemli. İnsanımızın hayatını kolaylaştırmak için konteyner ve prefabrik konutları organize sanayi bölgelerinin yanına konumlandırmayı planlıyoruz. İhracat ailesi olarak biz bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de üzerimize düşeni fazlasıyla yapmanın gayreti içinde olacağız. Yüreğimiz depremzedelerimizle birlikte çarpmaya devam edecek.”

TİM, Depremzedeler İçin 4 İlde İlk Etapta 1000 Konteyner ve Prefabrik Konut İnşa Edecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın