“Traksiyoner Akü Pazarında Uzun Süredir Sektör Lideriyiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnci GS Yuasa’nın İcra Direktörü Kadir Kaymakçı ile İnci GS Yuasa’nın hikâyesini, şirketin traksiyoner akü yatırımlarını, istif makinaları sektörünün mevcut durumunu ve geleceğini, Türkiye’de traksiyoner akü sektörünü ve merak edilen birçok konuyu konuştuk.

Sizi ve İnci GS Yuasa’daki görevinizi öğrenebilir miyiz?

1973 yılında Amasya’nın Merzifon ilçesinde doğdum. Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Yönetici Geliştirme Programı olarak düzenlenen Micro MBA Programı’nı tamamladım.

Kariyerime, 1996 yılında Üretim Kontrol Birim Sorumlusu olarak başladım. 2000 yılından bu yana, İnci GS Yuasa’da sırasıyla Sistem Geliştirme Şefi, Sistem Geliştirme Müdür Yardımcılığı, Üretim Planlama ve Satın Alma Müdürlüğü, Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevlerini üstlendim. 2013 yılında Tedarik Zinciri ile OEM ve Endüstriyel Akü Satış ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ardından 2019 yılında Yönetim Hizmetleri’nden sorumlu Genel Müdür pozisyonlarında görev aldım. 2022 yılından bu yana da İnci GS Yuasa’da İcra Direktörü olarak çalışmaya devam ediyorum.

Firmanızı tanıtır mısınız?

Türkiye’de otomotiv tedarik sanayinin köklü firması İnci Holding ile dünya akü devi Japon GS Yuasa olarak, Manisa’daki üç fabrikamız ve 1.000’in üzerinde çalışanımız ile Türkiye’de sektörümüzün öncü akü üreticisi konumundayız. Tüm süreçlerimizde mükemmelliği ilke edinen bir şirket olarak, tüketici odaklı yaklaşımımız ve geliştirdiğimiz yeni teknolojilerle 6 kıtada 80’in üzerinde ülkede ürün ve hizmetlerimizi tüketicilere ulaştırmaktayız.

İnci Akü, Yuasa, EAS, Hugel, Blizzaro, GS ve İnci markalarıyla üretim yapmakta ve yurt içinde 110 ana bayimiz, 150 enerji uzmanımız, 260 yetkilendirilmiş servisimiz ve 4 bin 400 perakende satış noktamız ile faaliyet göstermekteyiz. İnci GS Yuasa olarak, yenilikçi bakış açımız ve teknolojik ürünlerimizle sektöre ve paydaşlarımıza değer katarak, sürdürülebilir çevre yaklaşımımız ve ‘en güvenilir enerji depolama şirketi olma’ vizyonuyla çalışıyoruz.

“Pandemi’nin ardından yaşanan büyüme ve bekleyen talep, traksiyoner akü sektörünün büyümesine imkan sağladı. 2023’e kadar da oldukça hızlı artan bir talep yaşandı. 2023 ise, büyümenin daha stabil hale geldiği bir yıl oldu.”

Türkiye’de traksiyoner akü sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de traksiyoner akü sektörü, pandemi sonrasında önemli bir büyüme gösterdi. Pandeminin ardından yaşanan büyüme ve bekleyen talep, traksiyoner akü sektörünün büyümesine imkan sağladı. 2023’e kadar da oldukça hızlı artan bir talep yaşandı. 2023 ise, büyümenin daha stabil hale geldiği bir yıl oldu. 2023 yıl sonu verileri açıklandığında, traksiyoner akü pazarının bir önceki yıl ile yaklaşık olarak aynı rakamlarda kapanmasını öngörmekteyiz.

Yurtiçi traksiyoner akü pazarında İnci GS Yuasa olarak, yüzde 60’ın üzerinde bir pazar payıyla, yıllardır sektördeki öncü konumumuzu koruyoruz. İnovatif akü teknolojisindeki liderliğimizi bu kanalda da sürdürüyoruz. Traksiyoner akülerimizle uzun ömür, güvenli kullanım, kısa sürede şarj imkanı ve daha düşük enerji maliyeti sunarak başta elektrik enerjisiyle çalışan forkliftler olmak üzere birçok istif makinasını en uygun çözümlerle buluşturuyoruz.

İnci Traksiyoner Aküler DIN ve BS standartlarına da uygun şekilde yüksek kalitede hizmet sunabiliyor. (DIN ve BS standartları akülerin uyumluluğunu belirleyen uluslararası standartlardır.) Tüm bunlarla birlikte, traksiyoner aküler için satış sonrası servis ve hizmetlerin de öneminin en başından beri farkındayız.

Türkiye genelinde ihtiyaca özel satış sonrası çözümler üreterek müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıdığımızın en önemli kanıtı, İnci GS Yuasa’nın yıllardır yurtiçi pazarda en çok talep edilen marka olmasıdır. Servis ağımız ve hizmet portföyümüz sürekli olarak genişlerken, alanında uzman servis çalışanlarımız ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılayabiliyoruz.

İnci GS Yuasa’nın traksiyoner aküler konusundaki güncel yatırımları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yaygın bayi ağımız ve üstün ürün kalitemiz sayesinde endüstriyel akü pazarında uzun süredir İnci markamızla sektör lideri olarak yolumuza devam ediyoruz. Traksiyoner akü üretim hatlarımıza yaptığımız yeni yatırımlarla, üretim kapasitemizi geçtiğimiz yıllarda yüzde 40 oranında artırdık.

İnci GS Yuasa olarak çözüm odaklı projeler geliştiren bir yaklaşımla müşterilerimiz, çalışma arkadaşlarımız, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz ve çevremiz için en güvenilen enerji depolama şirketi olmayı hedefleyerek çıktığımız bu yolculukta Türkiye’de ürettiğimiz ürünleri dünyaya ihraç etmeye devam ediyoruz.

Dünyanın enerji uzmanı ve sektörün öncü akü markası olarak, pazardaki beklentiyi hem ürettiğimiz traksiyoner akülerle hem de satış sonrası sunduğumuz geniş kapsamlı servis desteğiyle yıllardır karşılamaya devam ediyoruz. Özellikle, DIN ve BS standartlarındaki İNCİ traksiyoner aküler uzun ömür, güvenli kullanım, kısa sürede şarj imkanıyla daha düşük enerji maliyeti sunarken elektrik enerjisiyle çalışan araçları en uygun çözümle buluşturarak şirketlere verimli bir kullanım vaat ediyoruz.

Müşterilerimizin talep ettiği tüm amper aralıklarında ürettiğimiz traksiyoner aküler, şarj cihazları, BMS sistemleri, şarj odaları ve bakım programları temini ile müşterilere tüm paket çözümler sunuyoruz. Türkiye’nin her noktasına ihtiyaca özel satış sonrası çözümler üreterek müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyor.

İNCİ GS YUASA’nın ülke dışında yatırımları var mı?

Öncelikle, GS Yuasa’nın bugün itibarıyla global pazarda kurşun asit akü üretiminde dünya ikincisi ve motosiklet akülerinde dünya birincisi olduğunun altını çizmek isterim. Bugün, GS Yuasa’nın 14 farklı ülkede üretim tesisleri bulunuyor ve bunlardan bir tanesi de Türkiye’de yer alıyor. Ayrıca, 1998 yılından bu yana uzay araçlarında kullanılmak üzere lityum iyon akü üretimi gerçekleştiriyor. Endüstriyel uygulamalar için ayrı tesisleri, otomotiv uygulamaları için ise Honda ve Mitsubishi ile elektrikli araçlarda kullanılmak üzere lityum iyon akü üretim tesisleri bulunuyor.

Tüm bunların dışında, bu yıl Honda ile lityum akü üzerine ortak bir AR-GE firması kuruldu. Dolayısıyla ortağımız, geleceğin teknolojilerini geliştirme konusunda köklü bir geçmişe sahip olup, global çapta da yaptığı yatırımlarla üretim ağını genişletmeye devam ediyor.

İnci GS Yuasa olarak, biz de bu teknoloji know how’ını ve mühendislik bilgi birikimimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bir yandan da ürün ve çözümlerimizi dünyaya ihraç ederek, 6 kıtada 80’in üzerinde ülkede ürünlerimizle yer alıyoruz.

“Hem dünyada hem de ülkemizdeki traksiyoner aküler, özellikle üretimde ve depo içerisinde kullanılan forkliftler için vazgeçilmez bir konumda. İnci GS Yuasa olarak, biz de bu gidişata paralel bir şekilde üretim kapasitemizi düzenli artırıyoruz ve makine parkımızı yenileyerek, yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

İstif makinaları sektörünün şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda yeni yatırımlarınız olacak mı?

İstif makinaları sektörünü değerlendirdiğimizde Türkiye’de forklift, transpalet, konveyör ve benzeri iş makinelerine olan talebin hızla arttığını görüyoruz. Taşıma kaldırma ekipmanlarında kullanılan aküler, dizel ve elektrikli olarak ikiye ayrılıyor. Geçmişte yakıt kullanan forkliftler bir hayli fazla iken bugün elektrikli forkliftler çok daha fazla talep görüyor. Hem dünyada hem de ülkemizdeki teknolojik yatırımların hız kazanması, bazı teknik gereksinimlerin hızlı cevap bulması nedeniyle traksiyoner aküler, özellikle üretimde ve depo içerisinde kullanılan forkliftler için vazgeçilmez ve çok önemli bir konumda. İnci GS Yuasa olarak, biz de bu gidişata paralel bir şekilde üretim kapasitemizi düzenli artırıyoruz ve makine parkımızı yenileyerek, yatırımlarımıza devam ediyoruz.

2024 yılında yurt içi yurt dışı hangi fuarlara katılmayı planlıyorsunuz?

Teknoloji ve inovasyonu işimizin merkezine alıyor ve bu alanda hem bilgi alışverişinde bulunmak hem de ürünlerimizi dünya pazarında tanıtmak için fuarlara katılmayı önemsiyoruz. Bu kapsamda, bu yıl Mart ayı içerisinde gerçekleşecek olan, Avrupa’nın en büyük intralojistik fuarı Uluslararası İntralojistik Çözümler ve Süreç Yönetimi Fuarı LogiMAT’da yerimizi alacağız.

Okurlarımıza bir mesajınız var mı?

İnci GS Yuasa’nın sahip olduğu küresel çapta teknoloji ve deneyimleri endüstriyel aküler için de aktarıyoruz. Global çapta alanında uzman forklift üreticileriyle birlikte çalışıyor, Japon ortağımızın bilgi birikimi ve üretimde kullandığımız son teknolojiyle yolumuza emin adımlarla ilerliyoruz. İnovasyona verdiğimiz değer ve uzman Japon teknolojisini yanımıza alarak traksiyoner aküde hem yurtiçi hem de Türkiye’den yapılan ihracatta sektör lideri olarak yolculuğumuzu sürdürüyoruz.

“Traksiyoner Akü Pazarında Uzun Süredir Sektör Lideriyiz”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın