Traksiyoner Akü’de Büyük Oyuncu Oluyoruz!

featured
SAMSUNG CSC
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ersin Karaca: Okurlarımız için kendinizi tanıtır mısınız?

Barbaros Kılıç: Hoş geldiniz, öncelikle bu fırsatı bizlere verdiğiniz için, nezdinizde, İstif Material Handling ailesine teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Evliyim, iki kız çocuğu babasıyım. İstanbul Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezunum. Yaklaşık on beş yıldır da bu sektör içerisinde, sektörün önde gelen firmalarında ve önemli pozisyonlarda çalışmalar yürüttüm, yürütmeye de devam ediyorum. Yaklaşık iki yıldır da, Esan Akü çatısı altında, Endüstriyel Akü Grubu Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapmaktayım. Akü şarj teknolojileri, forklift iş makinaları satış ve kiralama operasyonları, daha sonrasında da akü satış ve servis yönetimleri derken, sektörün hemen hemen tüm alanlarında görevler aldım. Şu anda da Endüstriyel Akülerle ilgili güncel çalışmalarımı devam ettirmekteyim.

Ersin Karaca: Esan Akü’deki görevinizle ilgili okuyucularımıza biraz daha geniş bilgi verebilir misiniz?

Barbaros Kılıç: Endüstriyel Akü Grubunun Türkiye Satış Müdürlüğünü yürütmekteyim. Bu görev itibarı ile Esan Akü’nün, şuan için Avrupa’da ürettirmekte olduğu Traksiyoner Akülerinin, yurt içindeki tüm müşteri gruplarına yapılmakta olan satış organizasyon süreçlerini yönetiyorum.

Baktığımız zaman Esan Akü’nün akü üretim sektöründe kırk üç yıllık köklü ve önemli bir aktör olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin şu an dördüncü büyük akü üreticisi konumundayız.
Esan Akü, yaklaşık iki buçuk yıl öncesinde almış olduğu stratejik bir kara ile, endüstriyel akü alanında da yerli üretim yapma süreçlerini başlattı. Bu kararla birlikte, Endüstriyel Akülerle ilgili aksiyon süreçlerini başlatımış olan Esan Akü, yerli üretim süreci başlayana kadar da, forklift ve istifleme sektörü için gerekli olan traksiyoner akülerin tedarikleri için, akülerini Avrupada üretim yaptırmaya başlayarak, zaman kaybetmeden, kendisini sektöre alıştırmaya ve tanıtmaya başlamış oldu.
Hemen hemen iki yıl öncesinde, bende Esan Akü ailesine katılarak, bu önemli projenin bir parçası olma fırsatını yakaladım. Kısa süre içerisinde de, bu büyük çatı altında, ekip olarak birlikte çok önemli çalışmalara imza atmaya başlamış olduk. Türkiye’nin önde gelen tüm distribütör firmalarından nihai üreticilerine kadar ürünlerimizi ulaştırma imkanları yakaladık. Ayrıca, Avrupa’da ürettirmekte olduğumuz akülerimizi, Esan Akü markasıyla Dünyanın bir çok farklı ülkerline de göndermeye başladık. Yerli üretim sürecimizin başlaması ile birlikte, Endüstreyel Akülerdeki ihracat satışlarımız da yurt içi satışlarımızda olduğu gibi katlanarak artıyor olacaktır.

Buradaki esas amaç yaklaşık bir yada bir buçuk yıl içerisinde başlayacak olan yerli üretimimizle birlikte, Esan Akü’yü hem yurt içinde hem de uluslararası arenada, en az Avrupa standartlarındaki kaliteye sahip ve son teknoloji üretim ürünleri olacak şekilde, fark yaratacak traksiyoner akülerimiz ile temsil etmektir.

Ersin Karaca: Birazda bizlere Türkiye geneli bayi ağı organizasyonlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Barbaros Kılıç: Esan Akü, hali hazırda traksiyoner akü yatırımına başlamadan önce, Starter Aküleri için, Türkiye çapında 200’ün üzerinde bayi ve servis ağına sahip bir firma olarak hizmet vermeye devam ediyordu.

Yaklaşık iki buçuk yıllık süreçte hızlı bir şekilde yürüttüğümüz traksiyoner akü, pazarlama çalışmalarımız ile birlikte, Endüstriyel Akü alanında da Türkiye’nin en önemli bölgelerinde, ana bayi, bayi ve servis noktalarımızı organize etmiş bulunuyoruz. Bugün, Antalya, Denizli, Adana, Antep, Kayseri, İstanbul Anadolu yakası, Avrupa yakası, Bursa, İzmir, Mersin, Samsun, Trabzon gibi önemli ve kritik noktalarda oluşturmuş olduğumuz güçlü Satış ve SSH alt yapı ağı ile 2020 ve 2021 yıllarında çok önemli ve başarılı satış rakamlarına, hızlı ve güvenilir servis hizmetlerine imza atmış bulunuyoruz.

Bu başarı da, güçlü Satış ve SSH organizasyonumuzu oluşturan çözüm ortaklarımızın, çok önemli katkıları olduğunu ve sizlerin aracılığı ile kendilerine teşekkürlerimizi iletmeyi bir borç bildiğimizi özellikle belirtmek istiyorum.

Ersin Karaca: Bu konuyu biraz daha açabilir miyiz?

Barbaros Kılıç: Röportajımızın başında da bahsetmeye çalıştığım üzere, profesyonel olarak son 15 yıldır, tamamen İstifleme sektöründe çalışmalar yürütüyorum. Akü şarj teknolojileriyle başlayan çalışma sürecim, kısa sürede STFA Holding’ in Makine grubu tarafından fark edildi. O dönem STFA Makine grubunda forklift ve depo için ekipman kiralama temsilciliği ile başlayan görevim sonrasında, aynı firma ve sektör içerisinde yöneticiliğe kadar ulaşmış oldu. Daha sonrasıda ise burdaki çalışmalarım beni Türkiye’de uluslararası bir akü markasının satış ve servis organizasyonunu yönetmeye kadar taşıdı.

Esan Akü de çalışmaya başlayıncaya kadar geçen dokuz yıllık süreçte de bu görevimi sürdürdüm. Burada beni en çok cezbeden de, Esan Akü’nün yerli üretim hedefiyle yola çıkmış olmasıydı. Yaklaşık iki yıldır bu çatı altında geçirdiğim süre de, bana, ne kadar doğru bir karar verdiğimi gösteriyor. Tabi bu mutlulukta, yaptığımız tüm çalışmalara başarı olarak yansıyor.

Ersin Karaca: Peki sektör olarak takipçilerinizi, bayilerinizi ve müşteri adaylarınızı ne gibi yenilikler bekliyor?

Barbaros Kılıç: Sektörümüzün iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da bulunuyor ve biz bunları çok iyi biliyoruz. Özellikle çözüm ortaklarımız olan bayilerimizin, fiyat politikalarını korumak için çok fazla özen gösteriyoruz. Bu noktada bayilere verilen fiyat opsiyonlarını çok objektif bir şekilde belirliyoruz. Bayilerimiz üzerinden bir satış yapacağımız zaman yada direk olarak bir son kullanıcıya satış yapacağımız zaman fiyat çakışmaları yaşanmaması adına tüm önlemlerimizi alıyoruz.

Bayilerimizin hakediş haklarını koruyarak satış hizmeti yürütmeye olduça özen gösteriyoruz, çünkü onların en hassas olduğu noktanın bu şeffaflık ve dürüst yaklaşım olduğunu iyi biliyoruz. Bu anlamda, projemize ilk başladığımız günden beri çok ciddi bir hassasiyet gösteriyoruz ve çalıştığımız tüm paydaşlarımız da bu konudaki titiz yaklaşımımızdan çok memnunlar.

Yerli üretim sürecimizle birlikte, Avrupa standartlarında ve kalitesinde üreteceğimiz akülerimizle, bayilerimizin fiyat anlamında rekabet edebilecekleri daha uygun şartlar da yaratmaya başladığımızda, çözüm ortaklarımızın memnuniyet oranlarını çok daha yukarılara taşıyor olacağımızıda dile getirmek isterim.

Ersin Karaca: Sektörde rekabet koşullarını yöntebilmek adına ne gibi faaliyetleriniz bulunuyor?

Barbaros Kılıç: Sektörümüzde, uzun yıllardır, endsütriyel akü grupları alanında hizmet vermekte olan çok değerli rakiplerimiz söz konusu.

Sektörde Uluslararası markalarla da, yerli markalarla da yoğun bir rekabet halindeyiz.Tabii ki maliyetler ve globalde yaşanan hammadde krizleri doğal olarak güncel anlamdaki rekabetinizi etkiliyor. Bu zorlaşan pazar şartlarında tüm dengeleri koruyup kollamanız gerekiyor.

Avrupa’da ve Dünya ölçeğinde yaşanan bu hammadde ve maliyet dalgalanmalarından kaynaklı olarak yerel bazda rekabet etme zorlukları yaşayabiliyoruz. Ancak burada altını çizmekte fayda gördüğüm ve bize avantaj yaratan husus şudur ki; bizim en önemli ayrıcalıklarımızdan biri de, Esan Akü olarak, sektörümüzde çok fazla yapılamayan stoklama gücümüzdür.

Sürekli ve güçlü bir şekilde yapmakta olduğumuz stok yatırımımız, müşterilerimize çok hızlı sevkiyat yapmamızı sağlayan, en temel ve özel avantajlarımızdan biri. Doğal olarak maliyetlerimiz artmış olsa da, sunduğumuz seri teslimat fırsatları sayesinde, müşterilerimiz tarafından özel tercih sebebi olmaktayız.

Sizlere bahsetmiş olduğum çalışma prensiplerimiz ve stratejilerimizle 2021 yılında Türkiye’nin önde gelen, en önemli projelerinde çok ciddi pazarlar elde ettik. Önemli fabrikalar, yüksek memnuniyet oranı ile akülerimizi kullanmaya başladılar. Açıkçası bundan da büyük mutluluk duymaktayız.

Ersin Karaca: Verdiğiniz bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederiz. Okurlarımıza iletmek istediğiniz son bir mesajınız?

Barbaros Kılıç: Her zaman olduğu gibi İstif Material Handling Dergisi, Esan Akü ailesine büyük teveccüh gösteriyor.
Bu vesile ile bizleri ziyaret ettiğiniz ve bizlere yeniden zaman ayırdığınız için sizlere tekrardan teşekkürlerimizi iletmek isterim.
Sektör paydaşlarımıza kaliteli rekabetin hakim olacağı, başarı, sağlık ve huzurun bol olduğu yeni bir yıl diliyorum. Değerli rakiplerimizle, her zaman rekabette olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz…

Traksiyoner Akü’de Büyük Oyuncu Oluyoruz!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın