“Yaparlar, Transpalet’te Hedef Yükseltti.”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstif Material Handling olarak bu sayımızda Yaparlar İnşaat ve Tarım Aletleri A.Ş. Genel Müdürü Cüneyt Durmaz’ı konuk ettik. Taşıma ekipmanlarından el arabalarına, tekerleklerden bahçe ekipmanlarına kadar geniş bir ürün yelpazesi sunan YAPARLAR’ı Durmaz’a sorduk. Yerli üretim transpaletleri ile çok kısa bir zamanda haklı bir pazar payı yakalayan YAPARLAR, 77 yıllık üreticilik deneyimini transpalet pazarına da taşıyarak büyük başarılara imza atacağa benziyor.

Merhaba Cüneyt Bey. Bize YAPARLAR A.Ş.’nin kuruluş hikayesinden ve firmadaki görevlerinizden bahsedebilir misiniz?

1947’de Mehmet Lütfi Yapar tarafından Bursa’da kurulmuştur. 1956 yılında Eyüp Sultan Topçular’a taşınarak İstanbul serüveni başlamıştır. YAPARLAR, kuruluşundan itibaren kalite, güven ve istikrarı kurum değerleri olarak benimsemiş ve bu değerlerden taviz vermeden bugünlere ulaşmıştır. İnşaat ve tarım el aletleri sektöründe ülkemizin lider firması olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 2019’dan bu yana istif makinaları ve taşıma ekipmanları sektöründe ürün yelpazesini genişletmek üzere faaliyetlerini yoğunlaştıran YAPARLAR, 2021 yılından itibaren seri imalat olarak yerli transpalet üretmektedir.

2013 yılında göreve başladığım YAPARLAR A.Ş.’de Genel Müdür olarak vazife yapmaktayım. Yönetim merkezi İstanbul olmak üzere, İstanbul ve Malatya fabrikalarımızdan tüm üretim ve lojistik süreçlerini yöneterek, gerek yurt içi gerekse yurt dışı yetkili bayilerimize hizmet vermekteyiz.

YAPARLAR bünyesinde hangi markalar yer alıyor? Üreticisi veya temsilcisi olduğunuz markaları sizden dinleyebilir miyiz?

YAPARLAR olarak üretici kimliğimiz ile YAPAR, YPR, YKS ve FÜZE markaları altında ürettiğimiz fonksiyonel kürekler, tırmıklar, ahşap saplar, el arabaları, el arabası tekerlekleri, inşaat ekipmanları ve muhtelif el aletleri ile bayilerimize ve kullanıcılarımıza geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Sahip olduğumuz ürün çeşitliliği ile inşaat, yapı, tarım, ziraat, bahçecilik sektörlerinin profesyonel ve hobi kullanıcılarına hitap etmekteyiz. Mevcut markalarımıza ilaveten 2023 yılı Mart ayında, Ankara’da 1955 yılında kurulan Türkiye’nin kürek üreticilerinden YENAL markasını satın alarak yatay büyüme stratejisi ile Türkiye’nin en büyük lider firması konumumuzu pekiştirmiş olduk. 2021 yılında ilk olarak özel bir marka ile yurt içi satışına başladığımız transpaletleri, 2022 yılından itibaren yurt dışına, 2023 yılından itibaren de kendi markalarımız YAPAR PRO ve YAPAR FLEX olarak yurt içi bayilerimize sunmanın gururunu yaşamaktayız.

Kendi bünyemizdeki markaların dışında herhangi bir markanın temsilciliğini yapmamakla birlikte, ülkemizde kullanılan tüm transpaletler yurt dışından ithal edilirken, Türkiye’de ilk seri üretimi gerçekleştirerek, bayilerimizin hizmetine sunmuş olduk.

Üretim kapasitenizden bahseder misiniz? Üretim tesisiniz ve oluşturduğunuz istihdam hakkında bilgi verir misiniz?

YAPARLAR olarak halihazırda İstanbul Gaziosmanpaşa ve Malatya 2. OSB’deki fabrikalarımızda üretim yapmaktayız. Mevcut üretim kapasitemizi arttırmak aynı zamanda lojistik merkezi olarak dağıtım kanallarımızı güçlendirmek için Yalova Makine İhtisas OSB’de planladığımız ve ruhsat aşamasında olan yeni fabrikamız ile toplamda 22 bin m2’si kapalı olmak üzere 25 bin m2 alanda üretim yapar konumda olacağız.

İnsan kaynakları, firmamızın önem verdiği ve vazgeçilmez değerler içerisinde olup, turn over oranımız çok düşüktür. Birçok çalışanımız ile çeyrek asrı aşan birlikteliğimiz entelektüel sermayemizin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Hangi ülkelere ulaşıyorsunuz? Hedef pazarlarınız var mı?

YAPARLAR ihracat tecrübesi çok eskilere dayanan bir firma. İlk ihracatını 1965 yılında ABD ve İran’a yapmıştır. Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Asya ve Afrika’da birçok ülkeye şimdiye kadar çeşitli ürünler ihraç ettik. 2022 yılında YAPAR Transpalet ihracına başladıktan sonra, transpalet çeşitlerimizin ihracattan almış olduğu pay yükselerek toplam ihracatımızın %62 oranına ulaşmıştır. Almanya, İtalya, Romanya, Portekiz ve Belçika başta olmak üzere 19 ülkeye transpalet ihracatı yapmaktayız. Tüm ürün gruplarımız ile 35 ülkeye ihracat yapmaktayız. Halihazırda aktif pazarlarımız Avrupa ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri sayılabilir. Sahra altı Afrika ile Amerika pazarı hedef ihraç pazarlarımız içindedir.

İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kurum olarak değer verdiğimiz konuların başında Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları geliyor. Yeni veya geliştirdiğimiz her bir ürünün beğenilmesi, kullanıcıya rahatlık ve kolaylık sunması önceliklerimiz arasındadır. 2023 yılında ürün gamımıza 72 yeni ürün çeşidi ilave ederek yetkili bayilerimizin hizmetine sunmuş olduk. Kaliteden ödün vermeden geliştirmiş olduğumuz 16 çeşit transpalet ile toplam 45.000 adet üzeri yapmış olduğumuz satıştan sadece 6 adet ürün ile alakalı geri dönüş alınması bizim için özellikle kalite ve kullanıcı onayı açısından çok önem arz etmektedir.

Kurum olarak hangi ürün grubunda öne çıkıyorsunuz? Piyasada hangi ürünlerde iddialısınız?

Nalbur ve hırdavat sektöründe YAPARLAR olarak YAPAR, YPR, YKS ve YENAL marka konumlandırmaları altında ürettiğimiz kürek, el arabaları, koli taşıma arabaları, el arabası tekerlek ürünlerimizde, kalite ve memnuniyet iddiasıyla tüm ürün ve markalarımızda lider konumumuzu devam ettirmeyi hedeflemekteyiz. Yeni transpalet ürün gruplarımız ile ülkemizde ve yurt dışında firma hassasiyetlerimizden taviz vermeden pazar payımızı büyütmek, beğenilen ve aranan marka olmak için çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

Türkiye genelinde kaç bayiniz var? Bayilere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz?

Türkiye genelinde 120+, yurt dışında ise 50+ yetkili bayimiz bulunmaktadır. Mevcut bayilerimiz Türkiye’nin nalbur ve hırdavat alanında satış ve dağıtım yapan öncü firmalar olup, 50 yılı aşkın süredir çalışmakta olduğumuz bayilerimiz mevcuttur.

Bu uzun soluklu birlikteliklerin devam etmesinin temelinde, karşılıklı güven, hakların korunması, ürün ve hizmet memnuniyeti belirtilebilir. Lojistik ve tedarik noktasındaki hassasiyetimiz, sağlamış olduğumuz satış koşullarındaki avantaj ile ürünün kalitesi ve garantisi, nihai tüketicinin ürünümüzü talep etmesi de bayilerimize satış kolaylığı sağlamakta ve neticesinde yetkili bayilerimiz ile bağımız daha da güçlü hale gelmektedir.

YAPARLAR olarak yatırımlarımıza ara vermeden Yalova fabrikamızı inşa etmeyi ve üretim kapasitemizi arttırarak ürün gamını genişletmeyi özellikle taşıma gruplarında ilerlemeyi ve transpalet üretimine ilaveten elektrikli taşıma gruplarında da üretim yaparak büyümeyi hedeflemekteyiz.

Yapar İstif Makineleri’nin genel olarak sektörel fuarlara katılım sağladığını gözlemlemekteyiz. 2024 fuarları için planlamanız var mı?

Geçmiş yıllarda yurt içi ve yurt dışı sektörel fuarlara katılma geleneğimizi bu yıl da devam ettirmekteyiz. Bu yıl yurt dışında; 3-6 Mart 2024 tarihleri arasında Almanya Köln’de gerçekleşen Eisenwaren Fuarı’nda tüm ürün gruplarımızı sergiledik. Dünya genelinde en önemli fuarlardan olan Eisenwaren Fuarı tanıtım, bilgilendirme ve yeni satış noktalarına ulaşmada gayet verimli geçti. Yurt içindeyse; 9-12 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan Avrasya Uluslararası Hırdavat Fuarı’na bu sene tekrar katılacağız.

Yaparlar olarak hedefleriniz ve projelerinden bahsedebilir misiniz?

Türkiye gelişmekte olan bir ülke, özellikle pandemi ile ülkemizin öneminin arttığını gözlemlemekteyiz. Ülkemizin Avrupa, Asya ve Afrika pazarlarının merkezi konumda olmasını fırsata çevirerek gerek sanayimizi gerekse firmalarımızı büyütme fırsatını yakalamaya başladık.

YAPARLAR olarak yatırımlarımıza ara vermeden Yalova fabrikamızı inşa etmeyi ve üretim kapasitemizi arttırarak ürün gamını genişletmeyi özellikle taşıma gruplarında ilerlemeyi ve transpalet üretimine ilaveten elektrikli taşıma gruplarında da üretim yaparak büyümeyi hedeflemekteyiz. █

1947 yılında Mehmet Lütfi Yapar tarafından kurulan YAPARLAR A.Ş. inşaat ve tarım sektörleri için imal ettiği kaliteli ürünlerle ülkemizde ve ihracat yaptığı ülkelerde aranan marka haline gelmiştir. YAPARLAR, müşteri ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda ürettiği fonksiyonel kürekler, tırmıklar, ahşap saplar, el arabaları ve el aletleri ile müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.
2015 yılında ikinci fabrikasını Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nde açarak Üretim ve Lojistik noktasında daha güçlü hale gelmiştir. 2020 yılında istif makineleri grubundan transpalet üretimini seri imalat olarak gerçekleştirerek, Türkiye’de ilk seri imalat yerli transpalet üreten sanayi kuruluşu olmuştur.
YAPARLAR 2023 yılında tarım, inşaat ve bahçecilik alanlarında 1955 yılından beri üretim yapan YENAL ve YNL markalarını bünyesine katarak sektörde liderlik konumunu pekiştirmiştir.
Tasarım ve imalat aşamalarında son teknoloji makine ve teçhizatları kullanarak uluslararası standartlarda üretim gerçekleştiren YAPARLAR, alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek ürünlerini piyasa şartlarına göre sürekli geliştirmekte ve ürün gamını yeni ürünlerle zenginleştirmektedir. Kalite, güven ve istikrarı kurum değerleri olarak benimseyen YAPARLAR, uluslararası pazardaki gücünü her geçen gün daha da artırmaktadır.

“Yaparlar, Transpalet’te Hedef Yükseltti.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın