TürkTraktör, İhracatını 11 Bine Çıkardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TürkTraktör, 2021 yılının ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre üretimini 35 binin, ihracatını da 11 bin adedin üzerine çıkardı. TürkTraktör, 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde üretimini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60’tan fazla artırırken, ihracatta ise 11 bin adedi geçti.

TürkTraktör Ticari Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde tarımsal üretimin daha da önemli hale geldiğini söyledi.

TürkTraktör’ün de 1954’ten beri en yeni teknolojilerle donatılmış traktörleri ürettiğini belirten Canbeyli, çiftçilerin bir aplikasyon üzerinde tarımsal faaliyetlerine destek olabilecek uygulamaları geliştirdiklerini ifade etti. İç piyasa satışlarında da yüzde 80’lerin üzerinde bir artış gerçekleştirdik.

“Türk mühendislerin geliştirdiği traktörleri ABD’ye
ihraç ediyoruz”

Canbeyli, Türkiye’nin, traktör ve ekipman ihracatında geçen yılın aynı dönemine kıyasla ocak-eylül döneminde yüzde 25’in üzerinde artış kaydettiği bilgisini verdi.

Bu başarıyı artırarak sürdürmek istediklerini belirten Canbeyli, şunları kaydetti: “TürkTraktör olarak Türkiye’nin traktör ihracatının yüzde 90’ını biz gerçekleştiriyoruz. Bizim ihracatımız 9’uncu ay sonu itibarıyla 11 bin adedi geçti. Yıl sonu itibarıyla bu rakamın 15 bin adedin üzerine çıkacağını şimdiden görüyoruz. Türkiye’nin toplam traktör ihracatı ise 17-18 bin seviyesinde görülüyor. Biz ihracatta aslında hedeflerimize paralel gidiyoruz. Yıla başlarken de bu rakamları öngörüyorduk. Amacımız bu rakamları daha üst seviyeye çıkarmak. Dünya pazarında da bir büyüme söz konusu. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerine ciddi büyüme var. Bu pazarlar çok zor. Talepleri yüksek olan çiftçiler. İhracatın yüzde 80’inden fazlası bu iki bölgeye gerçekleştiriliyor.”

Ahmet Canbeyli, Türkiye’den bu alanda 130 ülkeye ihracat yapıldığını ifade etti. Dünyadaki en büyük pazarlardan birinin ABD olduğunu söyleyen Canbeyli, “Kullanılan teknoloji de en yüksek teknolojilerden. Ankara fabrikamızda üretilen, Türk mühendislerin geliştirdiği traktörleri ABD’ye ihraç ediyoruz. Avrupa’ya ise bir üst emisyon motorlara sahip traktörleri gönderiyoruz.” dedi.

TürkTraktör, İhracatını 11 Bine Çıkardı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın