Yeni Hallere Forklift Planı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yetkililerin, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı hal yasası çalışmasında sona geldi. Çalışma ile İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlere kurulması planlanan yeni hallerde, yüklerin daha çok forkliftlerle yüklenip indirilmesi planlanıyor.

Meclis’te hal yasasının bu yıl hayata geçirilmesi için son çalışmalar yapılırken, çalışmaya eklenmesi planlanan bazı maddeler üzerinde AK Parti’li milletvekilleri ve bakanlık arasındaki görüşme trafiği hızlandı. Edinilen bilgiye göre, düzenleme ile yaş sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa ve üreticinin gelir kaybına yönelik bazı adımlar atılacak. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerdeki fiyat artışlarının önlenmesine yönelik kurulması planlanan yeni hallerde, hamalların yanı sıra taşıma aracı olan forkliftlerin yoğun olarak kullanılması önerisinin masada olduğu öğrenildi. Bugüne kadar yapılan toplantılarda sebze ve meyvelerin daha çok forkliftler tarafından yüklenip indirilmesinin maaliyet açısından daha avantajlı olduğu önerisinin sunulduğu belirtildi.

Fiyat Artışına Etken

Hal toplantılarında sunulan öneriye gerekçe olarak ise, sebze meyvedeki nakliye ve mazot giderinin gösterildiği öğrenildi. Hamalların indirme ve bindirmede yüksek işçilik ücretlerinin son zamanlarda gündemde olduğu dile getirilirken, taşıma sırasında sebze, meyvede çürüme, bozulma, döküntü ve fire oranının çok yüksek olduğu belirtildi. Kurmaylar, bu örneklerin hallerde meyve sebze fiyatlarının daha artmasında etken olduğu savundu. Buna karşı Forklift ile taşıma ve soğutuculu frikolu araç gibi örneklerin masada olduğunu dile getirdi. Soğutuculu frikolu araç için de bazı desteklerin verilmesi bekleniyor.

Hal Sayısı Artmalı

Kurmaylar ayrıca saha çalışmasının yapılmasının ardından belirlenen illerde hal sayısının arttırılması gerektiğini de savundu. Kurmaylar, “Esnafların kendi içinde birbirine ürün satmasını önlemek gerekiyor. Fiyatlar el değiştirerek artıyor. En temel sorunlardan birisi tüm gıda ürünlerinin son tüketiciler tarafından peşin alınmasına rağmen ciddi vadelerin söz konusu olması. Vadeye sınırlama getirilmesi gerekiyor. Özellikle ihtiyaç olduğu saptanan illerde hallerin büyük olması, Tırların rahat girmesi ve forkliftçi araçlarla indirme bindirmenin yapılması hamaliye fiyatlarında etkili olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Çalışma ile kayıt sistemi ve giriş-çıkışlarla, üretici birlikleriyle alakalı problemlerle ilgili de adımların atılması bekleniyor. Üretici örgütlerinin bu kapsamda güçlendirilmesi ve ürünlere doğrudan taşınabilme kabiliyetinin kazandırılması planlanıyor. Üretici örgütlerinin haldeki diğer tüccarların sahip olduğu hak ve avantajlardan yararlanabilmesi amaçlanıyor.

Yeni Hallere Forklift Planı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın