Yiğit Akü, 6 Yıldır İhracat Lideri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en büyük akü markalarından olan Yiğit Akü’nün endüstriyel akü satış operasyonlarını yöneten sektörün duayen isimlerinden Mustafa AVCI ile akü sektörüne ve Yiğit Akü’ye dair konuştuk.

Yiğit Akü’nün forklift ve depolama ekipmanlarına yönelik sunduğu ürün ve çözümler nelerdir?
Forklift ve depolama ekipmanlarında ağırlıklı olarak traksiyoner aküler, derin deşarja dayanıklı motive power serisi aküler ve lityum aküler kullanılmaktadır. Bu üç tip akü de bizim üretim ve satış gamımızda bulunmaktadır.

Üretim yaptığınız fabrikadan bahseder misiniz?
Yiğit Akü A.Ş, Ankara Sincan OSB’de 3 ayrı üretim yapan fabrika ve bir de tüm lojistik ve depolama faaliyetlerinde kullandığımız lojistik depomuzla faaliyette bulunmaktayız. Ayrıca son 6 yıldır üst üste en fazla akü ihracatı yapan firması olmaktayız.
1 no’lu fabrikamız, endüstriyel akülerin üretildiği ve satışının yapıldığı bir fabrikamızdır. Bu fabrikada ürettiğimiz ve sattığımız ürün tipleri şöyledir.
• Solar aküler,
• Elektrikli forklift ve transpalet aküleri,
• Elektrikli bisiklet aküleri,
• Temizlik makinası aküleri,
• Askeri tank ve obüslerin aküleri,
• Askeri zırhlı araç ve personel taşıyıcı araçların aküleri,
• Askeri füze ateşleme sistemi aküleri,
• Askeri jeneratör aküleri,
• Motosiklet aküleri,
• Engelli araç aküleri,
• Telekom baz istasyonu aküleri,
• Marin aküler,
• AGV otomatik yönlendirmeli araç aküleri,
• Kaldırma platformu aküleri,
• UPS güç kaynağı aküleri,
• Yangın alarm sistemi aküleri,
• Acil aydınlatma sistemleri aküleri,
• Büyük güç isteyen OpzS ve OpzV aküler.
2 no’lu fabrikamızda ise otomotiv sanayide kullanılan starter akülerin üretimi ve satışı yapılmaktadır. Dünyanın sayılı otomotiv firmalarına ve özellikle traktör ve jeneratör üretimi yapan firmalara çözüm ortağı olmaktayız.
3 no’lu fabrikamız ise plastik enjeksiyon makinalarında akü kutu ve kapaklarının üretimi ile lityum akü üretimi yapılmaktadır. Lityum akülerimizin yazılımları, tasarımları tamamen firmamıza aittir.

İstifleme ve depolama sektöründe kullanılan makineler özelinde en çok tercih edilen ürünleriniz nelerdir? Bu ürünlerin tercih noktasında neler söylersiniz?
İstifleme ve depolama sektöründe en fazla tercih edilen akü tipi kurşun-asit traksiyoner aküdür. Kurşun-asit aküler her durumda var olacaktır. Zira ucuzdur, satış ve servis ağı oldukça fazladır, geri dönüştürmede maliyet avantajı vardır. Garantisi 3 yıl olup, kullanım ömürleri düzgün bakımla 6-8 yıla kadar çıkmaktadır. Arıza tespiti çok kolay ve hızlıdır. Logo gibi, hücrelerden arızalı olanlar hızlıca çıkarılıp yenisi ile kolayca değiştirilir. Traksiyoner akülerin hurda bedeli de vardır ve müşterilerimize yeni akü aldıklarında eski aküsünü geri vermesi durumunda ciddi fiyat düşüşü de sağlamaktayız.

Ürünleri sunarken pazar araştırmasını nasıl yapıyorsunuz? Ürünlere olan ihtiyacı nasıl belirliyorsunuz?
Pazar araştırmasında en büyük kaynağımız müşterilerimizdir. Sık ziyaretler yaparak, hem kendi ürünlerimiz hem de rakip ürünler hakkında önemli bilgiler alıyoruz. Bu bilgileri gelişimimizde veri olarak kullanıyoruz. Ayrıca pazarın yakın gelecekte nereye evrileceğini, hangi tip ürünlerin popüler olacağını görüyoruz. Önce bu aküleri ithal getirip satıyor, sonra pazarın büyüklüğüne göre ürünü yerlileştirip fabrikamızda üretimini yapıyoruz.

İstifleme ve depolama ürünlerine yönelik yılda kaç adet ürün üretiyorsunuz?
Bizim üretim gamımızda oldukça fazla çeşit ürün bulunmaktadır. Net olarak şunu söyleyebilirim ki ülkemizin en fazla tip endüstriyel akü satan firmasıyız. Ancak ürünlerin fiziki büyüklükleri ve birim fiyatları arasındaki farklar oldukça fazladır. Birim fiyatı 200 TL’den 200.000 TL’ye kadar farklı tiplerde akülerimiz mevcut. Bunun için net bir adet söylemek yanıltıcı olur. Ama yüz binlerce adetten bahsettiğimizi bilmeniz yeterlidir.

Çalışma alanınızı düşünürsek bu hizmet modelinde önemli noktalar nelerdir?
Bana göre Yiğit Akü markası güveni temsil ediyor. Yiğit Akü, müşterisini yarı yolda bırakmayan, olası hatalarını hızlıca düzeltmeye çabalayan, en iyi olmak için mücadele eden bir ekibin markası. Neden endüstriyel aküde biz daha fazla tercih ediliyoruz? Müşterinin ilk teklif isteğinden başlayarak, müşterinin doğru aküyü satın almasında onlara rehberlik ediyoruz. Sadece akü seçimi de değil, ihtiyacı olan enerjiye göre uygun kapasiteli ürünü belirliyoruz. Akü ile uyumlu redresör seçimini de birlikte belirliyoruz. Satış sonrası olası sorunlarını da çözümsüz bırakmıyoruz. Bazı durumlarda akünün kullanıldığı yerleri ziyaret edip onlara ücretsiz check-up’lar yapıp, ayrıca akü kullanım eğitimleri veriyoruz. Hizmet kalitemizi sürekli artırmaya çabalıyoruz.
Tüm bu çalışmalar, müşterilerimizin bize olan güvenini artırıyor. Müşteri memnuniyeti de bizim tercih edilmemizi sağlıyor.

Yiğit Akü’nün ürünlerine sahip olan kullanıcılar için sağlanan teknik servis hizmetlerinizden bahseder misiniz?
Yurt içinde çok geniş bir teknik servisi ağımız bulunmaktadır. Sanayileşmiş büyük illerimizde (İstanbul – Ankara – Konya – İzmir – Eskişehir) direkt kendi teknik servis personellerimiz ve araçlarımızla, diğer illerde ise mesleki bilgisine güvendiğimiz özel firmalarla çalışıyoruz. Her teknik servisimizde olası bir akü arızasında, müşterilerimizin üretimleri durmasın ve işleri aksamasın diye çok giden ürün tiplerinden servis aküleri bulundurmaktayız. Teknik servislerin yeterlilikleri de merkezi Ankara fabrikamızda bulunan Ana Teknik Servis birimimiz tarafından kontrol edilmekte ve eğitimleri süreklilik esasına göre verilmektedir.

Satış ve bayi kanallarınız oldukça geniş bir alanda yaygınlık gösteriyor. Bu kapsamda Türkiye’de kaç adet hizmet noktanız bulunuyor?
Ülkemizde endüstriyel akülerle ilgili olarak 26 ayrı istasyonda teknik servis hizmeti vermekteyiz.

Yurt dışında hangi ülke veya bölgelere ürün ve hizmet sunuyorsunuz?
2022 yılında toplam endüstriyel ciromuzun az bir miktarını ihracattan sağladık. 35 ülkede, 80 firmaya ihracat yaptık. Ağırlıklı olarak yurt içi pazara ürün verdik. Her yıl yaptığımız kapasite artışı yatırımlarıyla 2023 yılından itibaren hedefimiz ihracat oranını ilk etapta %25’e, 3 yılın sonunda da %50’ye çıkarmaktır. Bu yıldan itibaren endüstriyel akülerde de ihracat şampiyonu olacağımızı düşünüyorum.

Güncel üretim trendleri ve pil teknolojileri hakkında neler söylersiniz? Yiğit Akü, bu anlamda pazarda hangi konumda bulunuyor?
Günümüzde kullanım yerlerine göre lityum bazlı aküler sık karşılaştığımız diğer bir enerji depolama ürünüdür. Yiğit Akü olarak biz ürününün arkasında duran ve kaliteli ürün ve hizmet anlayışına sahip olan bir firmayız. Bu nedenle lityum akü pazarında oldukça önemli projelere imza atıyoruz. Yiğit Akü A.Ş kurumsal kimliği, ürün ve hizmet kalitesi anlayışı ile kesinlikle var olmaya, lider olmaya en büyük adaydır.
Yakın gelecekte ise hidrojen yakıt pilleri ile sık karşılaşacağımızı düşünüyorum.

2023 yılının ilk 3 aylık dönemindeyiz. Bu yıl hedeflerinizi gerçekleştirmek bakımından planlarınız içinde mi ilerliyor?
Kesinlikle. İlk 3 ayda hedefimizi tutturduk diyebilirim. Bundan sonraki süreçte büyüme sadece bizim isteğimizle değil, piyasa şartlarına bağlı olarak da şekillenecektir. Firmalar ve insanlar planlarını buna göre yapmalı veya revize etmelidir.
Yıllarca aküyü, aracı çalıştırmak için marşlama özelliği olan bir ürün olarak gördük. Ancak günümüz dünyasında akü, enerjinin depolandığı ve ihtiyaç durumunda depolanmış enerjinin kullanıma sunulduğu bir ürün haline gelmiştir. Bu gözle değerlendirdiğimizde akünün kullanılmadığı yer yoktur diyebiliriz. Fosil yakıtlı araçların yerine, elektrikli araçlar daha fazla tercih sebebidir. Bu durumda endüstriyel akü talebini artırmıştır.
Yiğit Akü A.Ş. bu anlamda her zaman ülkesinin ve insanlarının yanında vardır ve var olmaya devam edecektir.

Yiğit Akü, 6 Yıldır İhracat Lideri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın