Depolama Projeleri için Ön Lisanslar Verilmeye Başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EPDK Başkanı 12 RES ve GES projesi için ön lisans verilmesine karar verildiğini, toplam başvurunun 4.400 adede yaklaştığını açıkladı.

Mustafa Yılmaz Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada ilk olarak 12 rüzgâr ve güneş enerjisi santrali için toplamda 744 MW kurulu güce denk proje için ön lisans verilmesine karar verildiğini söyledi. Yılmaz bu rakamın gelecek haftalarda artacağını da sözlerine ekledi.
EPDK Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre 19 Kasım 2022 tarihinde başlayan süreçte kuruma toplamda 221.000 MW kurulu güce denk gelecek şekilde 4.369 başvuru yapıldı.
Başvuruların 113.500 MW’lık bölümü rüzgâr enerjisi, 107.500 MW’lık bölümü ise güneş enerjisi projeleri için yapıldı.
Mustafa Yılmaz şunları kaydetti;
Kurulumuz 12 adet ve toplamda 744 megavat kurulu gücündeki depolamalı RES ve GES için önlisans verilmesine karar verdi. Sektörümüz ve milletimiz için hayırlı olsun. Bu rakam yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırımın sahaya yansıması demek. Henüz işin başındayız ve bu rakam önümüzdeki haftalarda katlanarak artacak. Bu düzenlememizin hayata geçmesinde bize destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Bu yatırımlarla birlikte rüzgar türbini ve güneş paneli üretiminin yanı sıra batarya teknolojilerinin gelişiminde de büyük bir ivme yakalayacağız. Sahaya yansıyan yatırımların istihdama da çok önemli katkısını göreceğiz. Yerli batarya teknolojilerinin gelişimi elektrikli araç sektörünün gelişimini de etkileyecek. Kısaca hem milletimiz hem sektörümüz kazanacak.

Depolama Projeleri için Ön Lisanslar Verilmeye Başlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın