Forkliftlerin Doğru Kullanımı İçin Dört İpucu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Forklift kullanımında ekipmanın nasıl düzgün kullanılacağını bilmek çok önemli. Çünkü forkliftlerin kurulumu ve işlevselliği makineden makineye değişebilir. Bu yazıda, performansı ve verimliliği artırmak için birtakım iyi uygulamaları sizin için derledik.

Kullanmayı planladığınız makinenin inceliklerini anlamak, gün boyunca üretken olmanızı sağlarken, makineyi yanlış kullanma veya yaralanma riskini de en aza indirir. Performansınızı ve verimliliğinizi artırmak için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.

1. Sertifikalı eğitimi tamamlayın

Forkliftlerin her sınıfı farklı şekilde çalışır. Örneğin, elektrikli palet ve istifleyicinin kurulumu ve işlevselliği, içten yanmalı (IC) pnömatik lastikli forkliftten önemli ölçüde farklıdır. Bu nedenle, iş sahası veya depo için gereken forkliftin kullanımını öğrenmek için gerekli eğitim ve sertifikasyonu tamamlamak önemlidir. Aslında, Amerika Birleşik Devletleri’nde İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (OSHA), araç denetimi ve bakımı için eğitimle ilgili kurallara sahiptir.

Birçok durumda, bayiler müşterilere yeni makineyi kullanma konusunda eğitim, sertifikasyon ve pratik yapma fırsatları sunacaktır. Bu şekilde operatörler, çeşitli malzeme taşıma ihtiyaçları için kullanmayı planladıkları ekipmanla tanışabilirler.

2. Forkliftinizi her gün kontrol edin

Operatörler, makineyi fiziksel olarak değerlendirerek etrafında dolaşıp günlük bir inceleme yapmalıdır. Bu günlük rutin, sıvı sızıntıları, lastik diş aşınması ve genel makine durumu gibi öğeleri belirlemeye yardımcı olabilir. Bunlar, makineyi çalıştırmadan ve işe başlamadan önce dikkate alınması gereken önemli noktalardan bazılarıdır.

Vardiyanızın başında forkliftinizi değerlendirerek, ileride karşılaşabileceğiniz daha büyük sorunların olasılığını azaltabilirsiniz. Ayrıca rutin bakım programlarına uymak ve fren sıvısı, motor, hidrolik ve şanzıman yağı seviyeleri gibi yağ seviyelerini ve çatalların genel durumunu kontrol etmek de önemlidir.

Güçlü malzemelerden dövülmüş olmalarına ve tasarım açısından dayanıklı olmalarına rağmen çatallar, normal günlük kullanımdan aşınabilir. Çatalların yükü taşıyabilecek durumda olduğundan ve aşınmamış, bükülmemiş veya kıvrılmamış olduğundan emin olun.
Son olarak, her zaman emniyet kemerinizi kullanın ve çatalları test ederek sorunsuz çalıştıklarından emin olun.

3. Forklift kapasitesini anlayın ve fiziksel alanı değerlendirin

Forkliftinizin kapasite sınırlarını anlamak çok önemlidir. Makinenin belirlenen kaldırma spesifikasyonlarına titizlikle uymak ve forklifti net artık kapasite derecesinin ötesinde aşırı yüklememek, olası sorunları en aza indirecektir. Ayrıca, operatörler her zaman çevrelerine ve etraflarındaki koşullara dikkat etmelidir.

Bir depoda su veya diğer sıvıların zemine sızdığı bir yerde mi çalışıyorsunuz? Dışarıda mı çalışıyorsunuz ve engebeli bir arazide mi faaliyet gösteriyorsunuz? Bir rampadan aşağıya mı inmeniz veya enkazın içinden mi geçmeniz gerekiyor?

Yoğun trafik alanlarından kaçınmak, düzensiz yüzeylere dikkat etmek ve çevrenize uygun bir seyahat hızı kullanmak, dikkate alınması gereken güvenlik hususlarıdır.

4. Uyarıları dinleyin ve güvenlik teknolojisini benimseyin

Yenilikçi teknolojiyi operatörlerin iş ahlakıyla birleştirmek, şantiyede harika sonuçlar doğurur. Telematik, operatörlerin verimli ve üretken kalmasında önemli bir rol oynayabilir. Örneğin, operatörler motorlar, frenler, aşırı ısınma veya sıvı seviyeleri hakkında uyarılar veren servis göstergelerine her zaman özel dikkat göstermelidir – tıpkı kişisel aracınızda olduğu gibi.
Günümüzün en son forklift modelleri, kritik bilgileri paylaşabilir ve operatörler makinenin kendilerine ne söylediğine dikkat etmelidir.

Özetlemek gerekirse

Forklift eğitimi ve sertifikasyonunu tamamlamak, makinenizi değerlendirmek, forklift yük kapasite sınırlarını ve çalışma koşullarını anlamak ve ekipman uyarılarına uymak, güvenliği ön planda tutmanın uygulanabilir yollarıdır.
Sürekli iyileştirmeye odaklanan bir işyeri oluşturarak, verimliliği ve üretkenliği önemseyen ve operatörlerin daha fazlasını başarmasına olanak tanıyan bir kültür oluşturabilirsiniz. █

Forkliftlerin Doğru Kullanımı İçin Dört İpucu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın