İşletme sahiplerinin forkliftlerle ilgili olarak dikkat etmesi gereken 8 güvenlik maddesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Forklift operasyonlarını yöneten herkes için en önemli öncelik, güvenliği sağlamak olmalıdır. Peki günlük operasyonlar açısından bu nasıl görünmektedir? Yoğun tesisler, denetlenecek çok şey olduğu anlamına gelmekle birlikte, özellikle forklift operatörü kökenli değilseniz nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir.

Yöneticilerin kötü uygulamaları fark etmesi ve bir kazaya yol açmadan önce düzeltmesi çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken en yaygın örneklerden bazıları şunlardır:

Yetersiz gözlem
Ciddi iş kazalarının ve ölümlerin ana nedenlerinden biri hareket halindeki bir aracın çarpmasıdır. Operatörlerin, yayaların veya engellerin farkında olduklarından emin olmak için, kamyonlarını veya yüklerini hareket ettirmeden önce, her defasında, çok doğrultuda gözlemlerini doğru bir şekilde yapıp yapmadıklarını kontrol edin.

Güvenli olmayan yük taşımacılığı
Güvenli olmayan yükler, eşit olmayan ağırlık dağılımı ve aşırı yükleme, ciddi sonuçlarla birlikte yük kaybına ve devrilmeye yol açabilecek sözde ‘kestirme’ örnekleridir. Yöneticiler, bunlara dikkat etmenin yanı sıra, operatörlerin bir yükü taşırken her seferinde tek bir manevrayı tamamlamasını sağlamalıdır (yani dön ve kaldır yerine önce dön sonra kaldır).

Yetersiz yaya ayrımı
Yayalar ve forkliftler, özellikle fiziksel olarak ayrılamayacakları alanlarda, birbirlerine her zaman güvenli bir mesafede durmalıdır. İster iş arkadaşları ister ziyaretçi sürücüler olsun, yayaların yükleme/boşaltma konusunda yardım etmesine izin verilmemeli ve bu kişiler asla bir yükü sabitlemeye çalışmamalıdır.
Sağlam, güçlendirilmiş Güvenli Çalışma Sistemlerinin devreye sokulması güvenli çalışma mesafelerinin korunmasına yardımcı olacaktır. Bu sistemleri, forkliftlerin çalıştığı alanlara nadiren de olsa erişmesi gerekebilecek herkese iletin. Buna personel, yükleniciler, ziyaretçiler ve teslimat sürücüleri dahildir.

Bir forklifti kullanırken zayıf görüş
Yüksek yükler, operatörlerin çevrelerini görmelerini engelleyebilir ve diğer araçlarla, yayalarla veya raflarla çarpışma riskini artırır. Operatörlerin çevredeki risklere karşı tetikte kalabilmeleri için net bir görüşle seyahat ettiğinden emin olun. Görüşleri yük tarafından engelleniyorsa ve geriye doğru gidemiyorlarsa, onlara rehberlik etmesi için bir işaretçi kullanmaları gerekir.

Emniyet kemeri takmama
“Hareket sabitleyici sistemler, mevcut oldukları yerlerde kullanılmalıdır.” Forklift operatörleri emniyet kemeri takmamayı tercih edebilir, ancak gerçek şu ki, eğer takarlarsa bir kazanın sonuçlarını önemli ölçüde azaltabilirler. Forklift dengesiz hale gelir ve devrilirse, emniyet kemeri operatörün kabinden fırlamasını veya kabin dışına çıkarak forkliftin altında kalmasını engellemektedir. Şirket politikalarına emniyet kemerlerinin eklenmesi, bunların sahada kullanılmasını zorunlu kılmakta olup, yöneticiler bunu düzenli izleme, tazeleme eğitimi, yerinde tabelalar ve benzeri yollarla pekiştirmelidir.

Ekipmanın yanlış kullanımı veya yanlış ekipman kullanımı
Yöneticiler, operatörlerin uygun olmayan ekipman kullandığı örneğin, amaca yönelik iş platformu ataşmanları veya MEWP’ler yerine geçici kafesler kullanarak iş arkadaşlarının kaldırılması gibi durumlara dikkat etmelidir. Doğru ekipmanın tasarlanmadıkları amaçlar için, örneğin forkliftlerin yükleri kaldırmak yerine itmek için kullanılması da tehlikelidir. Operatörlerin görev için doğru ekipmana erişimi olduğundan ve bu ekipmanı kullanmak, kendilerini ve meslektaşlarını korumak için uygun şekilde eğitildiklerinden emin olun.

Yüksek yükler, operatörlerin çevrelerini
görmelerini engelleyebilir

Hız
Zaman açısından zorlayıcı teslim tarihleri ve yüksek talep, bazı operatörlerin zamandan tasarruf etmek amacıyla güvenlikten ödün vermelerine neden olabilir. Ancak, devrilme, çarpışma veya yük kaybı riskini artırdığıdann ötürü acele etmenin maliyeti yüksektir. Operatörlerin sahadaki hız sınırlarının farkında olup olmadıklarını ve operasyonel baskılardan bağımsız olarak her zaman bunlara bağlı kalmaları gerektiğini anladıklarını kontrol edin.

Yanlış iniş
Forklift operatörleri, her gün yapılmasından dolayı inme/binme sırasında kayıtsız kalabilir ve kabinden atlamak onlar için cazip gelebilir. Ancak bu, kayma ve düşme riskini artırmanın yanında kabin ile aralarına ek mesafe ekleyerek onları potansiyel olarak başka bir aracın yoluna sokmaktadır. Forklifte girmenin/çıkmanın en güvenli yolu için üç temas noktası kuralına bir göz atın.

Bunlar, ekibinizi ve işinizi korumaya yardımcı olmak için yöneticilerinizin hedeflemesi gereken risklere sadece birkaç örnektir. Forklift kullanımını denetleyenler, operasyonları düzenli olarak izleyerek ve uygun denetim için zaman ayırarak, güvenli olmayan uygulamalara karşı koruma sağlayabilir ve her türlü kötü alışkanlığı proaktif olarak günden güne düzeltebilir.

Yöneticilerinizin ve amirlerinizin ek rehberliğe ihtiyacı varsa, sorumluluklarını yerine getirmek ve sorunları maliyetli kazalara yol açmadan önce çözmek için ihtiyaç duydukları becerileri sağlayacak uzman eğitim kursları mevcuttur.

 

İşletme sahiplerinin forkliftlerle ilgili olarak dikkat etmesi gereken 8 güvenlik maddesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın