KION Grubu, AMR Teknolojisi Sayesinde Lojistiği Modernleştiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Radial Europe, artan taleplere ayak uydurabilmek için KION yan kuruluşu Dematic’in uçtan uca çözümüne güveniyor. Projenin 299 Otonom Mobil Robot içeren ölçeği Radial Europe’un robotik teknolojileri sayesinde daha fazla güvenlik, verimlilik ve ölçeklenebilirlik elde etmesini sağlıyor.

Yüksek rekabet, yüksek müşteri beklentileri ve büyük lojistik zorluklar: E-ticaret sektörü son derece dinamik olduğu kadar zorlu bir sektör. Çok kanallı perakendeci Radial Europe, artan taleplere ayak uydurabilmek için artık KION yan kuruluşu Dematic’in uçtan uca çözümüne güveniyor. Projenin 299 Otonom Mobil Robot (AMR) içeren ölçeği bir dönüm noktasına işaret ediyor ve Radial Europe’un gelişmiş yapay zeka ve robotik teknolojilerinin entegrasyonu yoluyla daha fazla güvenlik, verimlilik ve ölçeklenebilirlik elde etmesini sağlıyor.

Bir topluluk, üyelerinin uyumlu etkileşimiyle karakterize edilir. Bu hem orkestralar hem de depolar için geçerlidir: topluluk ne kadar büyük olursa koreografi de o kadar karmaşık olur. Dematic NV Genel Müdürü (ve EMEA Kıdemli Direktörü) Francis De Backer, başarının anahtarının tutarlı bir genel konseptte yattığını vurguluyor. 45 toplama ve paketleme istasyonuna yayılmış 299 AMR, benzeri görülmemiş bir otomasyon artışı sağlayarak Hollanda çok kanallı dev Radial Europe’un lojistik merkezinde otomasyonda devrim yaratıyor.

AMR’lerin dahil edilmesi

Radial Europe’un Groningen’deki lojistik merkezi, dört futbol sahası büyüklüğünde, 26.000 metrekarelik etkileyici bir alanı kapsıyor. Francis De Backer şöyle açıklıyor: “Radyal Avrupa’nın son yıllardaki muazzam büyümesi göz önüne alındığında, depo süreçlerini optimize etme ihtiyacı vardı. Amaç, yılda birkaç milyon paketin elleçlenmesinde verimliliği artırmaktı.”
Dematic, her zamanki gibi konveyör bantlara ve paletlere güvenmek yerine bu proje için farklı bir yaklaşımı tercih etti. Öncelikle kapsamlı veri analizleri yapıldı. Groningen’de kullanılan teknolojinin otonom mobil robotlara dayalı olacağı kısa sürede anlaşıldı. Francis De Backer: “Müşterilerimize özel olarak palet taşımacılığı için tasarlanmış AMR sistemleri sağlıyorduk. Ancak bu kez, benzeri görülmemiş bir ölçekte, AMR’ye dayalı, maldan kişiye bir sistemin tanıtılması söz konusu.” 299 AMR, 200’e kadar insan çalışanla yan yana çalıştıkları entegre bir operasyonun parçası. De Backer sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu bizim için yeni bir alandı. Zorluk, AMR tabanlı bir sipariş karşılama sisteminin tasarım ve uygulamasında uygulanmasını tam olarak anlamaktı.” Soruna adım adım yaklaşıldı.

AMR’lerle karma çalışma

Birkaç ay süren planlama sürecinin ardından uygulamaya geçildi. İlk adım, nakliye robotlarının KION’un stratejik ortağı Quicktron tarafından teslim edilmesiydi. Groningen’de 45 toplama ve paketleme istasyonu ve on aktarma istasyonu kuruldu. Ayrıca 600’den fazla palet depolama alanı ve 65.000 civarında konteyner kapasiteli raf sistemi oluşturuldu. De Backer, “AMR’ler karmaşık yapıda üç ana görevi yerine getiriyorlar” diye açıklıyor: “Öncelikle paletleri deponun girişinden varış bölgesine taşıyorlar. Daha sonra aktarma istasyonlarına ve sipariş toplayıcılara taşınıyorlar.” AMR’ler daha sonra toplayıcılar tarafından doldurulan kapları raf depolama alanı ile toplama istasyonları arasında taşıma görevini üstleniyor.

AMR’li Hibrit Sistemler

Francis De Backer, Radial Europe’daki gibi AMR tabanlı üründen kişiye sistemlere gelecekte daha fazla talep olacağını söylüyor; ona göre pazar gereksinimleri açıkça bu yönde eğilim gösteriyor ve avantajları da açık: geleneksel konveyörler ve konveyör bant sistemleri, daha uygun maliyetlidir ve uygulanması daha kolaydır. Peki bu, konveyör ve mekik sistemlerinin sonu anlamına mı geliyor? “Hiç de değil” diye vurguluyor De Backer: “Konveyör ve mekik sistemleri çok daha yüksek bir üretim hacmini kaldırabilir. Gelecek, her iki sistemin kombinasyonunda, yani hibrit çözümlerde yatıyor.”
Ancak bir şey açık: En iyi etkileşim ancak müşterinin de memnun olması durumunda başarı olarak değerlendirilebilir. Radial Europe Genel Müdür Yardımcısı Dries De Love: “Çözüm verimliliği artırıyor, bu da müşterilerimiz için daha iyi hizmetlere ve daha düşük maliyetlere yol açıyor. Ayrıca, çalışanlarımız için ergonomik iyileştirmeler ve güvenlik yararları görüyoruz.”

KION Grubu, AMR Teknolojisi Sayesinde Lojistiği Modernleştiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın