KION’dan, E-Ticaret Sevkiyatlarına Yeni Yaklaşımlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KION Grubu, hem e-ticaret çözümlerinde hem de teslimat için doğru paketleme yöntemlerinde hayati bir rol oynuyor ve kâğıt endüstrisinin gereksinimleri konusunda uzmanlığını gösteriyor.

Her sonbaharda, Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi alışveriş etkinlikleri mağazaları ve çevrimiçi perakendecileri daha da hızlandırır. Çevrimiçi satın almaların artmasıyla birlikte şirketlerin siparişlerinin müşterilere hızlı ve tek parça halinde ulaşmasını sağlaması gerekiyor. Bunun için de hem özelleştirilmiş e-ticaret çözümlerine hem de her teslimat için doğru paketlemeye ihtiyaçları var. KION Grubu, her iki alanda da hayati bir rol oynuyor ve kâğıt endüstrisinin gereksinimleri konusunda uzmanlığını gösteriyor.

Çevrimiçi perakendedeki patlama, evlerimize ve ofislerimize giderek artan miktarda paket gelmesine neden oldu. Kasım ayının başlarında, teslimat hizmeti sağlayıcılarından, en son rekor kıran teslimat rakamlarını açıklayan düzenli raporlar duymaya başladık. Geçen yılın bu zamanlarında yalnızca Deutsche Post DHL, Almanya’da 1,6 milyardan fazla paket teslim etmişti ve bu, Noel alışveriş telaşı bile başlamadan önceydi. Bekarlar Günü, Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi büyük alışveriş etkinlikleri, Noel yaklaşırken satışların artmasına yardımcı oluyor. Statista’ya göre Noel dönemi de dahil olmak üzere 2020 yılında Almanya’da milyarlarca paket gönderildi. Bu rakam Almanya’yı dünya sıralamasında beşinci sıraya koyuyor. 2020’de yalnızca İngiltere, Japonya, ABD ve Çin daha fazla paket gönderdi.

Karton Hammadde Döngüsünü Sonlandırmak İçin Mükemmel Seçim

Milyarlarca teslimat, milyarlarca öğenin özenle seçilmiş ambalajı anlamına gelir. Her şeyden önce, bu ambalajın ürünleri hasardan koruması gerekir. Ancak kanunda belirtilen başka gereklilikler de vardır. Örneğin, 3 Temmuz 2021’de Alman Çevre Ajansı, Alman Ambalaj Yasası’nda, çevrimiçi perakendecilerin geri dönüştürülebilir ambalaj kullanmasını ve ambalajlarının Alman geri dönüşüm sistemi aracılığıyla işlenebileceğini kanıtlamasını gerektiren bir değişiklik yaptı. Bu yeni mevzuata uymakta hiçbir zorluk yaşamayan malzemelerden biri de oluklu mukavvadır. Oluklu mukavvadan yapılan teslimat ambalajlarının neredeyse yüzde 100’ü yeni kâğıt ürünlerine dönüştürülerek ham madde döngüsü tamamlanıyor. Oluklu mukavva üreticileri, üretim ve malzeme taşıma süreçleri için son derece sağlam forkliftlere ve güvenilir intralojistiğe büyük ölçüde güveniyor. Dolayısıyla KION markalarının kâğıt endüstrisinde bu kadar yaygın olarak kullanılmasına ve takdir edilmesine şaşmamak gerek.

Kâğıt Endüstrisini Harekete Geçirmek

Böyle bir şirket, Polonya’nın önde gelen oluklu mukavva üreticisi Werner Kenkel’dir . Poznań ve Wrocław arasındaki Krzycko Wielkie’deki devasa üretim tesisi 130 metre uzunluğa sahiptir ve kâğıt hamurunu günün 24 saati işlemektedir. Burada, her gün 345 kilometrelik en yüksek kalitede oluklu mukavva üretmek için kâğıt katmanlarını yuvarlıyor, oluklu hale getiriyor ve birleştiriyor; daha sonra bunu sahada ambalaja dönüştürüyor. Ham maddenin 3.500 kilograma kadar rulolar halinde tesliminden, her gün sahadan ayrılan 80 ila 130 aracın yüklenmesine kadar, süreç boyunca malzeme elleçleme operasyonlarının sorunsuz bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Bu nedenle Werner Kenkel, KION’un yan kuruluşu Linde Material Handling’in 60 forkliftlik filosunu kullanıyor.

Kuzey Almanya’nın Lüneburg kasabasında Lünewell şirketi her yıl 150 milyon metrekareden fazla oluklu mukavva üretiyor. O da KION ailesinden bir forklift filosuna güveniyor; bu durumda forkliftler STILL GmbH tarafından tedarik ediliyor. Her gün teslimat araçları, her biri 2,5 m uzunluğunda ve 3,8 tona kadar ağırlığa sahip yaklaşık 72 rulo kâğıtla yüklü olarak üretim salonuna geliyor. Lünewell, bu hantal ruloların manevra yapmasına yardımcı olmak için, akülerin aşırı ısınmasını önlemek üzere özel olarak tasarlanmış ve ruloları sıkıştırmak için özel ataşmanlarla donatılmış iki STILL RX 60-80 elektrikli forklift kullanıyor. Lünewell, malzeme akışlarını optimize etmeye yardımcı olmak için toplamda 30 adet STILL elektrikli endüstriyel forkliftten oluşan bir filo kullanıyor.

Oluklu mukavvaya olan talep arttıkça onu üreten firmalar da artıyor. Tillmann Wellpappe şirketi buna harika bir örnek: Onlarca yıldır intralojistik ortağı olarak KION’un yan kuruluşu Dematic’i kullanıyorlar. Aslında şirketin kuzeybatı Almanya’daki Sundern-Stockum’daki palet deposu, Dematic’in selefi Mannesmann Demag Fördertechnik tarafından 1990 yılında kuruldu. Yıllar geçtikçe şirket büyüdü. 2018 yılında Dematic’ten şirketin orijinal deposundaki depolama ve geri alma sistemini güncellemesi istendi ve aynı zamanda ikinci bir otomatik depo için planlar üzerinde çalışmaya başladı. Yeni depo, 4.300 ekstra palet depolama konumu ve katlanır kutulardan jumbo kutulara kadar her türlü ambalajın müşterilere gönderilmesini daha da hızlı hale getiren tam otomatik bir sistemle 2021’de faaliyete geçti.

Mondi Grubunda Takım Çalışması

Mondi Grubu, sürdürülebilir tasarım konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir ambalaj ve kâğıt işletmesidir. Operasyonlarını sürdürmek için iki KION markası olan Linde Material Handling ve STILL GmbH’nin forkliftlerine güveniyor. Grup, e-ticaret sektörü de dahil olmak üzere gıdadan kozmetiğe kadar birçok farklı sektör için ambalaj üretiyor. Şirket mümkün olduğu kadar az plastik kullanmaya kararlı olduğundan, kâğıt tüm ürün tasarımlarının merkezinde yer alıyor.

Sonuç olarak, tonlarca ağırlığa sahip kâğıt hamuru rulolarının her gün üretim tesislerinin etrafında manevra yapması gerekiyor. Şirket, Heilbronn yakınlarındaki Bad Rappenau’daki güney Almanya üretim tesisinde, 16 metre yüksekliğindeki raf sisteminde paletleri depolamak ve almak için bir forklift filosu ve Linde Material Handling’e ait iki dar koridor forklifti kullanıyor. Avusturya şubesi Mondi Neusiedler GmbH de Ulmerfeld-Hausmening ve Kematen an der Ybbs’deki iki tesisinde 85 STILL endüstriyel forklift kullanıyor. Bu STILL forkliftleri, Mondi’nin ofisi ve yazıcı kağıdı için üç vardiyalı üretim operasyonunun haftanın yedi günü, günde yirmi dört saat sorunsuz çalışmasını sağlıyor.

Moda Perakendecileri için Akıllı Malzeme Taşıma

Moda endüstrisi, depolamadan sevkiyata kadar sorunsuz süreçlerin son derece önemli olduğu bir başka alandır. Toll Group gibi üçüncü taraf lojistik sağlayıcıları genellikle burada yer almaktadır. Bu Avustralyalı nakliye ve lojistik şirketi, Avustralya’daki birçok büyük giyim şirketi için çalışıyor. Toll, 2017 yılında süreçlerini optimize etmek istediğinde, Sidney’in batısındaki dağıtım merkezini çeşitli Dematic sistemlerini uygulayarak tamamen otomatikleştirmeyi tercih etti. O tarihten bu yana şirket, Dematic çözümünü kullanarak 32.000 m2’lik dağıtım merkezinden günde 170.000’e kadar ürünü teslim alabiliyor. Bu, Dematic Multishuttle sistemi, 24 RapidPick toplama istasyonu ve on adet otomatik yönlendirmeli araçla elde ediliyor. Tam otomatik sistemin bir diğer parçası ise kutuların içeriklerine göre en uygun boyuta küçültüldüğü istasyondur. Bu sadece ambalajdan tasarruf etmek ve israfı azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda kolileri toplayan forkliftlerde yüzde 30’luk ilave nakliye hacmi için yer açıyor. Birleşik çözüm, piyasaya sürülmesinden bu yana, lojistik uzmanının büyük giyim perakendecileri için sipariş işlemlerini önemli ölçüde hızlandırmasının yanı sıra süreçleri daha uygun maliyetli ve daha sürdürülebilir hale getirmesine olanak tanıdı. Bu, Avustralya’da hızlı teslimat ve memnun müşteriler ve elbette mutlu moda perakendecileri anlamına gelir.

 

KION’dan, E-Ticaret Sevkiyatlarına Yeni Yaklaşımlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın