Konteyner Gemilerinde Konteynerlerden Daha Fazlası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konteyner gemileri özellikle konteyner elleçlemek üzere optimize edilmiş olsalar bile, bir konteynere sığabilecek yüklerin sınırlarının çok ötesinde, dökme yük olarak adlandırılan yükleri taşımak için yine de iyi fırsatlar vardır. En azından Göteborg Limanı ile Asya ve Kuzey Amerika’daki limanlar arasında her hafta doğrudan hat hizmeti sunan en büyük konteyner gemilerinde.

“Giderek daha fazla insanın bu imkanı keşfettiğini görüyoruz. Müşteri tabanımızı genişletebildiğimizi ve böylece onların da liner ağımızdan faydalanmalarını ve bir konteyner gemisine neredeyse her şeyi yükleyip boşaltmanın mükemmel bir şekilde mümkün olduğunu görmelerini sağlayabildiğimizi görmek güzel,” diyor MSC İsveç nakliye şirketinin dökme yük segmentinden sorumlu Marco Cicola.

Konteyner gemilerini kullanma fırsatları sayısızdır. Geminin boyutuna bağlı olarak kargo 40 metreye kadar uzunlukta ve 12 metreye kadar genişlikte olabilir. Her hafta doğrudan Göteborg ile Asya arasında sefer yapan en büyük gemiler 60 metreye yakın genişliğe sahip ve yaklaşık 40 metre uzunluğunda dökme yük yükleyebiliyor. APM Terminals Gothenburg’un kara tarafındaki vinçler 100 tona kadar olan yükleri taşıyabilmektedir. Bu da transformatörler, inşaat makineleri, çelik endüstrisi için büyük girdiler gibi büyük ve ağır dökme yüklerin sadece mümkün değil, aynı zamanda konteyner gemileriyle Göteborg
Limanı’na ve limandan sevk edilen dökme yüklerin gerçek örnekleri olduğu anlamına gelmektedir.

Göteborg Limanı’nda ve liman sahası içindeki çeşitli terminallerde, dökme yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması için pek çok olanak bulunmaktadır. En yaygın yaklaşım, malların limanın RO/RO terminallerinde gemilere yüklenmesi veya gemilerden indirilmesidir, ancak Göteborg Liman İdaresi
Kıdemli İş Geliştirme Müdürü Richard Mellgren’in açıkladığı gibi bu tek seçenek değildir:

“Dökme yüklerin konteyner gemileriyle taşınması giderek yaygınlaşıyor ve bu konteyner nakliye hatları için iyi bir tamamlayıcı. Proje kargo müşterileri için bu, özellikle Asya ve Kuzey Amerika’ya doğrudan çağrılar söz konusu olduğunda, limanda genel olarak daha geniş bir seçenek yelpazesine erişebilecekleri
anlamına geliyor. Proje kargonun uzmanlık gerektiren yapısı nedeniyle, her bir dökme yük ve gabari dışı
sevkiyat duruma göre değerlendirilmekte, çözümler müşterilerin benzersiz gereksinimlerine göre uyarlanmakta ve yüklerini dünyanın herhangi bir yerine teslim etmek için küresel hizmet ağımız kullanılmaktadır.”
Marco Cicola sözlerini şöyle tamamlıyor: “Müşteriler sürdürülebilirlik konusuna daha fazla odaklanmaya başladıkça, proje yükleri için bile denizde taşımacılık çözümleri giderek daha ilgi çekici hale geliyor. Taşımacılığı karadan denize kaydırmak müşteriler için karbon ayak izlerini azaltmanın iyi bir yoludur ve aynı zamanda uygun maliyetli olabilir, bu nedenle bunu mümkün kılan yeni çözümlere giderek daha açık hale geliyorlar.”

Gerçekler: MSC ile Göteborg Limanı’nda Breakbulk:
Kalkışlar: 1/w Asya’ya ve Asya’dan + 1/w Kuzey Amerika’ya ve Kuzey Amerika’dan + 1/w Antwerp’e ve Antwerp’ten.
Asya’da doğrudan hizmet verilen destinasyonlar: Singapur, Şanghay, Dalian, Xingang, Busan, Ningbo. Kuzey Amerika’daki varış noktaları: New York, Philadelphia, Norfolk, Jacksonville.
Diğer destinasyonlar: Antwerp’te aktarma ile dünya çapında.
Yük boyutları: Maksimum 40 x 12 metre.
Yük ağırlığı: 100 tona kadar.

Konteyner Gemilerinde Konteynerlerden Daha Fazlası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın