“Lojistik Yatırımlarında Rampalar İhmal Edilmemeli”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Endüstriyel yükleme sistemleri alanında “metalden hayaller çelikten fikirler” sloganıyla yola çıkan Saurus Yükleme Sistemleri’nin Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tavaş’la Saurus’un hikayesini, yeni projelerini, istif ve lojistik sektörünü konuştuk.

Merhaba. Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Saurus Yükleme Sistemleri’nin kuruluş hikayesinden ve sektör deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Mustafa Tavaş; şirketimizin ihracat ve lojistik süreçlerini takip etmekteyim. Şirketimizi, farklı kabiliyet ve deneyimlere sahip ve aynı zamanda birbirini tamamlayan güçlü bir ekiple 2017 yılanda kurduk. Bu pratiğe dönüşen başlangıç, teorik süreçleri olan, doğru analizlerin doğru bir zamanlamanın sonucudur. Endüstriyel yükleme sistemleri sektöründeki kalite sorunlarına karşı bir tepki olarak kurulmuş bir şirketiz. Deneyimlerimiz göstermiştir ki üretim yapıp satışını sağlamak değil, şirketlere lojistik süreçlerinde çözüm ortağı olmak asıl ihtiyaçtır. Biz bu ihtiyacı gidermeye çalışıyoruz.

Forklift sektörünü değerlendirir misiniz? Yakın gelecekte ne gibi öngörüleriniz var?

Üretim, tedarik, depolama, nakliye ve dağıtım işlemlerinde temel yardımcı ekipmanlar amaca uygun forklift ve rampalardır. Sektörümüz iş ve işçi güvenliğine verilen önemin artmasıyla doğru orantılı olarak büyümektedir. Bunu en önemli göstergesi de en büyük pazarımızın Avrupa Birliği ülkeleri olmasıdır. Günümüzde dünyanın en büyük firmaları lojistik süreçlerine hâkim firmalardır. Ulaştırma (nakliye), depolama, malzeme taşıma pazarı sayesinde dünya küçülmektedir. İşte böyle bir ortamda yükleme sistemleri pazarı da ihmal edilemez çözüm ortağıdır.

Saurus Yükleme Sistemleri’nin projelerinden bahsedebilir misiniz?

Saurus Yükleme Sistemleri dinamik bir şirkettir. Endüstriyel yükleme sistemleri alanında “metalden hayaller çelikten fikirler” sloganıyla yola çıkmak bunun göstergesidir. Mobil yükleme rampaları, makaslı platformlar, menteşeli ve teleskopik rampalar, sabit rampalar, araç kilitleme sistemleri vb. ürünlerin üretimlerini yapmaktayız. Bu modellerimizi sürekli geliştirerek ideale ulaşmaya çalışmaktayız. Sektörel deneyimlerimizi ar-ge kabiliyetimizle birleştirerek, az bakım gerektiren pratik ve kaliteli ürünleri de ürün gamımıza kazandırmaktayız. Bu sayede ürünleri takip edilen lider konumdayız.

Yeni yatırımlarınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Saurus, yedi yaşında profesyonel olmaya çalışan ve amatör ruhunu hiç kaybetmeyen genç bir firmadır. Kendine özgü renkleri ve tasarımlarıyla dünyadaki tüm rakiplerinden ayrışmaktadır. Saurus’un 2024 yılını 4 ana başlık altında toplandığını söyleyebiliriz.
Doğru ve kaliteli ürün hedefimiz markalaşma sürecimiz için en büyük yatırımımız olmuştur. Müşterilerimizden aldığımız dönütler ve yaptığımız araştırmalarla bunu görmekteyiz. Markamızı konumlandırırken şirketimizin kişiliğini de yansıttığımızın farkındayız.
Şirket, bina, makine, lojistik iş geliştirme ve personel yatırımlarımız sağlam ve emin adımlarla devam etmektedir. Hiç kesintiye uğramadı. Büyüme ve gelişme dengeli bir süreçle devam etmektedir.
Pazarlama reklam ve tanıtım gibi faaliyetlerimizi iş bölümüne dayalı profesyonel bir disiplinle sürdürmekteyiz. Gerekli personel yatırımlarımız devam etmektedir. Uluslararası pazarda kendinden söz ettiren, bilinirlik düzeyi yüksek bir şirketiz. Doğru argümanlarla müşterilerimizin algı alanına girmeye çalışmaktayız.
Şirketimiz ar-ge çalışmaları ve müşteri talepleri sayesinde ürün çeşitliliğinde çok ileri seviyelere ulaştı. 2024 yılının yeni ürünler hazırlama ve yeni markalar oluşturmak için verimli bir yıl olacağını öngörmekteyiz.

Dünya ve Türkiye rampa sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rampa sektörünün gelişimi tüm dünyada bazı parametrelerle birlikte ele alınmalıdır. İnsana verilen değer düzeyi, iş ve işçi güvenliğine verilen önem, personel maliyetlerinin yüksekliği, lojistik ağ kuruluş merkezleri vb. unsurlar doğrudan etkendir. Talep yoğunluğu bu bağlı olarak satış yoğunluğunun en yüksek olduğu dünyadaki lokasyonların ortak özelliğini de vermiş oluyoruz. Çünkü rampalar bazı maliyetlerden oldukça yüksek düzeyde tasarruf sağlamaktadır. Mesela, bir rampa kullanımı yaklaşık %80 oranda zamandan tasarruf sağlamaktadır. İş ve işçi güvenliği sağlandığı için iş kazaları önemli ölçüde azalmaktadır. Rampa sayesinde lojistik süreci için daha az personel ihtiyacı doğmaktadır. Şirketler için işlevsel ve çok büyük tasarruf kaynağı olmaktadır. Ülkelerde ekonomi geliştikçe yaşam kalitesi arttıkça rampa pazarı da büyümektedir. Bu süreç Türkiye için de aynıdır. Yani zamanla ülkemizde de pazar büyümektedir. Bizim en önemli hedefimiz, kalitemiz sayesinde ithalata gerek duyulmayan ve ihracatta ise en büyük paya sahip şirket olmaktır. Bugüne kadarki faaliyetlerimiz ve göstergelerimiz bu doğrultudadır.

Saurus’un bünyesinde hangi markalar yer alıyor?

Saurus markamızla 2017 yılında faaliyetlerimize başlamıştık. İlerleyen süreçte Piriramp ve Az Machinery markalarını da gücümüze katarak pazarda hakimiyet kurmaya çalışmaktayız. Şirketimizi ‘Saurus’ adıyla kurduk. Bunu tercih etmemizin birkaç gerekçesi var. Dinozor türlerinden esinlendik. Saurus dinozor (dinosaurus) demek. Dinozor kadar büyük ve güçlü makinalar. Mobil tip rampalarımızın dinozora olan benzerliği de etkili oldu. Logomuzu da dinozor sırtından esinlenerek tasarladık. Aynı zamanda Saurus Latincede ‘hazine’ anlamına da gelmektedir. ‘Piri Ramp’ markamızı da daha ekonomik ürünler sunabilmek için oluşturduk. ‘Az Machinery’ markamız ise 2023 yılında Fransa’daki bir şirketle kurduğumuz ortaklıkla oluştu. A’dan Z’ye makinalar. Marka tescilini aldık. Başta Fransa olmak üzere tüm dünyada bu marka ile de satış yapmaktayız.

İsder, İmder, Platformder gibi sektörel dernekler sizin için ne ifade ediyor? Söz konusu sektörel derneklerin sektörün gelişimine ölçüde katkı sunduklarını düşünüyorsunuz?

İstif makinaları sektörünün tek temsilcisi İsder, depolama, istifleme ve endüstriyel ekipmanlar sektörünün lokomotifi olduğuna göre ortak faaliyet alanına sahibiz. Gücümüze güç katacaktır. İş ve İnşaat Makine ve Ekipmanları sektörünün yüzde 95’inden fazlasını temsil eden İmder üyeleri için önemli bir çözüm ortağı olduğumuzu düşünüyoruz. Personel Yükseltici Platform İşletmeci, İmalatçı ve Distribütörleri Derneği olan Platformder, üyeleriyle iş birliği içinde projelerde iyi bir tedarikçi olabiliriz.

Endüstriyel yükleme sistemleri sektörü için bir değerlendirmeniz var mı? Sektörün geleceği için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Rampa sektörü de diyebileceğimiz bu çalışma alanın gelişim hızı çoğu endüstriyel sektörden daha hızlı olmaktadır. Dünyada hali hazırdaki endüstriyel yükleme sistemleri şirketleri bu büyüme hızından ne oranda etkilenecek? Bunu biz de merak ediyoruz. Ancak biz durumun farkındayız. Rampalar teknolojik gelişmelerle birlikte katma değeri yüksek ürünlere evrilmektedir. Biz de Saurus olarak doğru hamleler için hazırız.

2024 fuarları için planlamanız var mı?

Uygun koşullarda her fuarda olmak isteriz. Birkaç deneyimimiz oldu. Ekibimiz bu konuda istekli ve hazırlıklarımıza devam ediyoruz. 2024 yılında da lojistik fuarlarında bizi takip edebilirler.
Dünyada ve Türkiye’de sektörel fuarcılıkla ilgili görüş ve değerlendirmenizi alabilir miyiz?
Fuarlar şirketler için podyuma çıkmak gibidir. Kendini kanıtlama sahası. Ticaret her ne kadar dijital platformlara evrilse de fuarlar vazgeçilmezdir. Somut ürünler ve karşılıklı heyecanlar barındırmaktadır. Ülkemiz fuarlar konusunda çok başarılı.

Ankara bölgesi dışında hizmet verdiğiniz bölge veya bölgeler var mı?

Şirketimiz Ankara’da üretimlerine devam etmektedir. Yoğun olarak çalıştığımız lokasyonlar Avrupa Birliği ülkeleridir. Yaklaşık doğrudan 70 ülkeye ihracat yaptık. Yurt dışı temsilcilerimiz vasıtasıyla nerdeyse dünyanın her yerinde ürünlerimiz bulunmaktadır. 2023 yılında üretimlerimizin %95’inin ihracatını sağladık. Türkiye pazarında da önemli bir paya sahip olmak istiyoruz. Bu nedenle taleplere daha hızlı yanıt vermek için Türkiye de farklı lokasyonlarda ürünlerimizin depolandığı alanlar oluşturduk.

Eklemek istediğiniz, sektör takipçilerine söylemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Lojistik sektörü içinde forkliftler, istif makinaları ve platformlar rampalarla birlikte düşünülmelidir. Lojistik yatırımlarında rampalar ihmal edilmemelidir. Projelerin bitiş sürecinde yapılacak entegre çalışmaları daha maliyetli ve düşük düzeyde verim sağlamaktadır. Teşekkür ederiz.

Ülkelerde ekonomi geliştikçe yaşam kalitesi arttıkça rampa pazarı da büyümektedir. Bu süreç Türkiye için de aynıdır. Bizim en önemli hedefimiz, kalitemiz sayesinde ithalata gerek duyulmayan ve ihracatta ise en büyük paya sahip şirket olmaktır. Bugüne kadarki faaliyetlerimiz ve göstergelerimiz bu doğrultudadır.

“Lojistik Yatırımlarında Rampalar İhmal Edilmemeli”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın