MSC Yemen’i Bypass Etti, Körfez Yükünü Karadan Taşıyacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MSC, Yemen’i rota dışı bıraktı. Şirket, yükleri, orta ölçekli gemilerle Suudi Arabistan’ın King Abdullah Limanı’na, oradan da TIR’larla Körfez ülkelerine ulaştırıyor. Deneme seferinde Mersin’den alınan yük 10 günde Kuveyt’e ulaştı.

Kızıldeniz’de Husilerin ticari gemilere yönelik saldırılarının küresel tedarik zincirinde yarattığı kriz büyürken, dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden olan MSC, saldırıların düzenlendiği Yemen’i bypass ederek Türk ürünlerini Arap Körfezi ülkelerine ulaştırmak için yeni bir hizmet başlattı. Bu kapsamda şirket, Tekirdağ, Derince ve Mersin limanlarından alınan yükleri, Süveyş’i geçecek orta ölçekli gemilerle Suudi Arabistan’ın King Abdullah Limanı’na, oradan da TIR’larla Kuveyt, Katar, Umman, Bahreyn ve BAE gibi diğer Körfez ülkelerine teslim ediyor. İlk deneme seferinde Mersin’den alınan Türk peynirleri, soğutuculu konteynerler ile 5 gün denizde ve 5 gün karada olmak üzere toplam 10 günde Kuveyt’e taşındı.

MSC, Türk müşterilerinin mağduriyetini gidermek için harekete geçti

Kızıldeniz’de İran destekli Husiler, aralık başından bu yana Süveyş Kanalı’ndan geçen gemilere saldırı düzenliyor. Küresel deniz taşımacılığını domine eden Maersk, MSC, Hapag Lloyd gibi dev armatörlerin Asya ile Avrupa arasındaki taşımalarda Süveyş Kanalı yerine rotalarını Ümit Burnu’na çevirmesiyle konteyner navlunu yükselişe geçerken, transit sürelerin yüzde 40’a yakın uzamasıyla tedarik zincirinde de kırılmalar başlamıştı. Globalde bazı fabrikalar üretime ara vermek zorunda kalırken, kriz Türkiye’nin dış ticaretine sekte vurdu. Hammadde ithalatında sıkıntıların artması iç piyasada fiyatları yükseltirken, bazı ihracat siparişleri de yurt dışındaki alıcısı tarafından askıya alınmaya başlamıştı. Krizden en fazla etkilenen ise Körfez ülkelerine mal satan ihracatçı olmuştu. MSC, Türk müşterilerinin mağduriyetini gidermek için harekete geçti.

Otomotiv ve beyaz eşyadan da talep geldi

MSC Türkiye Genel Müdürü Barış Dilek, Kızıldeniz krizinin Türkiye’nin dış ticaretinde en fazla Körfez ülkelerine yapılan ihracatı etkilediğini hatırlatarak, “Uzakdoğu ülkelerinden ağırlıklı olarak ithalat yapılıyor. Ancak ihracatta Körfez ülkeleri önemli bir paya sahip ve bu pay giderek artıyor. İlk olarak gıda ürünlerini taşıdık. Deneme seferimiz başarıyla geçti. Otomotiv yan sanayi ve beyaz eşyanın yanı sıra, tekstil, orman ürünleri ve inşaat sektörlerinden de talepler gelmeye başladı” dedi. Şu anda 5 bin TEU’luk üç adet gemiyle Körfez ülkelerine taşıma yaptıklarını belirten Dilek, talebin artması durumunda gemi boyutlarını büyütebileceklerini söyledi. Öte yandan, MSC’nin, büyük gemilerle yapılan Med Hindistan servisi de Ümit Burnu üzerinden hizmet vermeye devam ediyor. Husilerin Yemen’de gemilere yönelik saldırılarından önce limanına göre değişmekle birlikte 12 ila 22 gün arası transit sürelerde taşınan yükler, değişen rota nedeniyle 15 ila 45 güne kadar uzamıştı.

“Navlun makul seviyelerde”

Barış Dilek, karayolu bağlantılı yeni servisle transit süreleri Ümit Burnu alternatifine göre kısalttıkları gibi, navlunun da makul seviyelerde olduğunu ifade etti. Dilek, “Bu yeni Kızıldeniz servisimizi kullanan müşterilerimiz, sunduğumuz fiyatları ‘ödemeye değer’ buluyor ve hacimler de artıyor” diye konuştu.

Konteyner navlunu yüzde 25 daha arttı

Drewry’nin Dünya Bileşik Konteyner Endeksi, saldırıların başladığı 21 Aralık’tan bu yana hızlı yükselişe geçmişti. 21-15 Ocak tarihleri arasında yüzde 120’nin üzerinde artan endekste, aynı tarihte Şangay-Cenova hattında ise navlundaki yükseliş yüzde 300’e yaklaşmıştı. Drewry’nin Dünya Konteyner Endeksi, bu hafta da yüzde 25 artarak 3.777 dolara yükselirken, Şangay-Cenova hattında ise bu rakam 6.282 puanı aştı.

Yerli armatör de alternatif hazırlığında

Yerli armatörler de Kızıldeniz krizini aşmaya yönelik alternatif çözümlere hazırlanıyor. Türkiye’nin önde gelen armatörlük şirketlerinden Medkon’un Genel Müdürü Mahmut Işık, konuyla ilgili EKONOMİ’ye açıklamalarda bulundu. Bir diğer yerli armatörlük şirketi Turkon ile Körfez ülkelerine yönelik ortak servis kurma hazırlığında olduklarını belirten Işık, “Detayları netleştirmeye çalışıyoruz. İki adet 1.100 TEU gemiyle ‘joint venture’ servis düşünüyoruz. Rotanın ise Mersin-İskenderun-Cidde-Aqaba olmasını planladık” dedi. █
Aysel Yücel, ekonomi.com

MSC Yemen’i Bypass Etti, Körfez Yükünü Karadan Taşıyacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın