Önder Lift Asya Ve Amerika Pazarında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Transpalet ve Platform üretiminde ilk firmalarımızdan Önder Lift artık yurt dışı pazarlarda da adından sıkça söz ettiriyor. Platform günlerinde yeni ürünlerini sergileyen firmadan Samet Adıgüzel ile sektördeki gelişmeleri, platform günlerini ve Önder Lift üzerine konuştuk.

Merhaba Samet Bey. Bize Önder Lift’in kuruluş hikayesinden ve firmadaki görevlerinizden bahsedebilir misiniz?

Önder Lift firması 1977 yılında Bekir Adıgüzel tarafından küçük bir atölyede kurulup üretim serüvenine başlamıştır. O günlerin kısıtlı imkanları ile transpalet ve garaj vinci üretimini gerçekleştirmiştir. Önder Lift, Bekir Adıgüzel’in önderliğinde günümüzde 40.000 m2 alanda 3 ayrı fabrikasında üretimini gerçekleştirmektedir. Gelinen noktada Önder Lift 58 ülkeye sürekli ihracat gerçekleştiren, sektörün Avrupa’daki en büyük firmaları arasında yer almaktadır. Ben de 2000’li yılların başından itibaren firmanın ihracat ve finans ayağını üstlenmekteyim. Gerçekleştirdiğim pazarlama çalışmaları ile ihracat tarafında aktif rol alarak her geçen gün bu kapasitemizi arttırmaktayız.

Önder Lift bünyesinde hangi markalar yer alıyor? Üreticisi veya temsilcisi olduğunuz markaların hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Tüm firmalarımızı 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz yeni yapılanma ile Önder Grup çatısı altında topladık. Şu anda ana üretici firmamız Önder Grup A.Ş, satış sonrası hizmetler için kullandığımız Önder Lift, ihracat firmamız olarak hizmet veren OndLift firmamız mevcuttur. Buna ek olarak da 2020 yılında Almanya’da kurulumunu gerçekleştirdiğimiz OndLift Germany GMBH firmamız mevcuttur. Avrupa yapılanmamızı daha da aktif olarak gerçekleştirebilmek için, Almanya’daki şirketimizi kullanmaktayız.

İsder, İmder, Platformder gibi sektörel dernekler sizin için ne ifade ediyor? Söz konusu sektörel derneklerin sektörün gelişime ne ölçüde katkı sunduklarını düşünüyorsunuz? Bu konuda sektör takipçilerine bir öneriniz var mı?

Sektörel derneklerin önemi tartışılmaz. Tüm sektör paydaşlarının bir arada olması, sektörün talep ve isteklerinin bir dernek tarafından dile getirilmesi ve ilgili mercilere ulaşması konusunda görevi çok önemlidir.

Platform sektörü için bir değerlendirmeniz var mı? Sektörün geleceği için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Platform sektörü salgın dönemindeki durulmanın ardından tekrardan hızlı bir yükseliş ivmesi içine girmiştir. Sektör bu sene tüm firmalar için beklentilerin üzerine çıkmış durumdadır. Önümüzdeki yıl bu artışın devam etmesini öngörmekteyiz.

Önder Lift’in genel olarak sektörel fuarlara katılım sağladığını gözlemlemekteyiz. 2023 fuarları için planlamanız var mı?

Önder Lift olarak sektörel fuarlara katılım gerçekleştirmekteyiz. Diğer üretim konumuz olan makaslı yük platformu ve yük asansörleri için 2023 Mart ayında Asansör İstanbul fuarına katılım sağlayacağız. Akabinde Ekim ayında Almanya Augsburg’da Interlift fuarına katılım sağlayacağız.

Dünya’da ve Türkiye’de sektörel fuarcılıkla ilgili görüş ve değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Fuarlar sektör için çok önemli. Tüm talep sahibi kişilerin ve sektör üretici ve tedarikçilerinin bir arada olmasını sağlamaktadır. Dünyada da bu konu aynı şekildedir.

Platform Günleri için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Sektörel bir fuar olması amacıyla, gayet başarılı geçen bir etkinlik idi. Tüm sektörün ana tedarikçi ve üretici firmalarının birlikte gerçekleştirdiği yararlı bir etkinlik oldu.

Önder Lift’in projelerinden bahsedebilir misiniz?

Önder Lift üretim kapasitesini ve ihracat noktalarını her sene arttırmaya devam etmektedir. Üretim kapasitesi için makine yatırımı devam etmekte. 2023’ün ilk yarısında tüm makinalarımızı kurup aktif olarak üretime katkı vermesini planlamaktayız. Buna ek olarak, 58 ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatımızı, Asya ve Amerika pazarında daha aktif olarak arttırmaya çalışmaktayız.

Eklemek istediğiniz, sektör takipçilerine söylemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Platform derneği gibi derneklerin düzenlemiş olduğu bu şekilde önemli etkinliklere tüm sektör takipçilerinin katılımını bekliyoruz. Sektörün gelişimi, yeni teknoloji ve yeniliklerin takibi için yüz yüze tanışmanın, ürünleri görmenin böyle etkinliklerde çok önemli
olduğunu düşünüyorum.

Önder Lift Asya Ve Amerika Pazarında

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın