Sodyum-iyon Bataryalar Lityum-iyonu Döver Mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Lityum bataryaların sınırlı arzı ve yüksek maliyetleri karşısında alternatif arayışları ve ar-ge çalışmaları sürüyor. Sodyum-iyon piller günümüzde en gelişmiş teknolojilerden biridir ve yakın gelecekte birçok pil uygulamasında uygulanabilir bir seçenek haline gelme potansiyeline sahiptir.
Sodyum-iyon pillerin ilk ticari başarısı, bu segmentte önemli bir büyüme potansiyeli olduğunu
göstermektedir. Bununla birlikte, yeni pil teknolojisinin başarılı bir şekilde ticarileştirilmesi için yıllar süren
mühendislik çalışmaları gerekmektedir ve hızlanan taleple birlikte, orta vadeli gelecekte pil kıtlığı riski devam etmektedir.
Dünyanın en büyük lityum batarya üreticilerinden biri olan CATL, binek elektrikli araçlarda kullanılmak üzere ticari  ölçekte sodyum-iyon (Na-iyon) batarya üretimine başlıyor. Bu durum, bazı batarya uygulamalarında lityum-iyonun (Li-iyon) yerini alan sodyum-iyon kimyasının pazarda erken benimsenme ve büyüme potansiyeline işaret ediyor olabilir.
Dünya kütlesinin %3’ünü oluşturan ve en bol bulunan beşinci element olan sodyumun (Na) doğal bolluğu
lityumdan (Li) oldukça yüksektir ve bu da pil üretimindeki potansiyel önemine işaret etmektedir. Yerkabuğundaki sodyum konsantrasyonu lityumdan yaklaşık 1180 kat, denizlerdeki konsantrasyonu ise şaşırtıcı bir şekilde 60.000 kat daha fazladır.
– Sodyum karbonatın metrik ton başına maliyeti yaklaşık 290 dolardır.
– Lityum karbonat (%99,5 pil sınıfı) ise metrik ton başına yaklaşık 35.000 $ gibi önemli ölçüde daha yüksek bir fiyata sahip. (Temmuz 2022 ortasından bu yana keskin bir düşüşten sonra bile) Lityum-iyon hücrelere benzer şekilde, sodyum-iyon pil hücrelerinde pozitif ve negatif elektrotlar, bir ayırıcı ve bir elektrolit bulunur. Her iki pil tipi de “sallanan sandalye” prensibine dayanır: şarj ve deşarj işlemleri sırasında pozitif iyonlar Şekil 1’de gösterildiği gibi pilin iki elektrodu arasında ileri geri hareket eder.Sektörümüz açısından durum

– Ekipman kullanım oranları, günde ortalama 18 çalışma saati ve kısa molalar nedeniyle yüksektir.
– Şarj cihazları genelde operasyon tesisinin içinde bulunur ve aküler planlanmış ve rastgele molalar sırasında sık sık ve hızlı bir şekilde şarj edilebildiğinden “menzil kaygısı” yoktur.
– Zorlu bir endüstriyel ortam, ekipmanın aşırı sıcaklıklara, titreşime ve neme dayanmasını gerektirir.

Bu özel gereksinimler göz önüne alındığında, sektörümüz binek elektrikli araçlara kıyasla daha düşük özgül batarya enerjisi (Wh/kg) ancak daha yüksek özgül güç (W/kg) gerektirir. Sodyum-iyon teknolojileri daha yüksek güç ve dayanıklılık sağlama zorluğunun üstesinden gelebilirse, sektörümüzde gerçekten de parlak bir geleceğe sahip olabilirler. Ve bir elektrikli arabadan farklı olarak, ekstra akü ağırlığı çok önemsenmeyecektir hatta yüke karşı bir denge olarak yerine göre avantaj bile olabilir.
IEA’nın Küresel Elektrikli Araç Görünümü 2023 raporuna göre, şu anda faaliyette olan, planlanan veya yapım aşamasında olan yaklaşık 30 sodyum iyon pil üretim tesisinin toplam kapasitesi 100 GWh’in üzerinde ve bunların neredeyse tamamı Çin’de bulunuyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 2022 yılında ABD’nin toplam lityum-iyon pil üretim kapasitesinin 110 GWh olduğu tahmin edilmektedir. Bu konuda hali hazırda çalışma yapan bazı önemli şirketler; CATL, BYD, Tiamat, Faradion, Natron Energy.
Önümüzdeki birkaç yıl içinde, bu yeni teknolojinin geniş çapta ticarileştirilip ticarileştirilemeyeceğini veya
diğer birçok pil kimyasıyla birlikte niş bir ürün olarak kalıp kalmayacağını göreceğiz.

Sodyum-iyon Bataryalar Lityum-iyonu Döver Mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın