‘Zoomlion Ürünleri Maliyet Avantajı Sağlıyor’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Platform günlerinde boy gösteren markalardan biride Zoomlion’du. Alanında dünyanın önemli oyuncularından biri olan markanın temsilcilerinden Melek Çiloğlu ve Ertuğrul Zengin’le sektördeki gelişmeleri ve Platform Günleri izlenimleri üzerine sizler için bir söyleşi gerçekleştirdik.

Merhaba Melek Hanım, Ertuğrul Bey. Bize Zoomlion’un kuruluş hikayesinden ve firmadaki görevlerinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben Melek Çiloğlu. Geçtiğimiz Eylül ayında Zoomlion ailesine katıldım. Kıdemli pazarlama uzmanı olarak görev alıyorum, şirketimizin pazarlama iletişimi faaliyetlerini yönetiyorum.

Merhaba Ben Ertuğrul Zengin. 8 yıldır platform sektöründe çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Nisan ayı itibariyle Zoomlion ailesine kıdemli satış ve pazarlama uzmanı olarak katıldım.

Zoomlion International 1992 yılında Çin’in Changsha şehrinde kuruldu. Şu anda 10 ana kategoriye, 56 ürün hattına ve yaklaşık 600 lider ürüne sahip olan küresel bir kuruluş haline gelmiştir. Çin’de 14, yurt dışında İtalya, Almanya, Brezilya ve Belarus’ta bulunan endüstri parklarında yüksek teknolojili inşaat ekipmanları üretmektedir. Sahip olduğu geniş ürün gamıyla inşaat projelerine tam çözüm ortağı olmaktadır.

2008 yılından bu yana Zoomlion ürünleri Türkiye pazarındadır. 2018 yılında Çin merkez ofisine ve Dubai Ortadoğu Bölgesi’ne bağlı olarak Zoomlion Türkiye şirketi kurulmuştur.

Zoomlion, Türkiye bünyesinde hangi ürünlerle yer alıyor?

Türkiye pazarında beton pompası, kule vinç, mobil vinç, kafes bomlu paletli vinç, teleskopik paletli vinç, arazi tipi paletli vinç, hafriyat makinaları; ağırlıklı olarak 6 ton’dan 50’tona kadar ekskavatör modelleri, inşaat asansörleri, mobil personel kaldırma ekipmanları olarak eklemli bom lift, teleskopik bom lift ve makaslı lift modellerimiz, fore kazık makineleri ve forkliftlerimiz ile hizmet vermekteyiz. Önümüzdeki yıl zirai ürün gruplarımız da satışa sunulacaktır.

Platform sektörü için bir değerlendirmeniz var mı? Sektörün geleceği için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

ABD ve Avrupa’ya göre kıyasladığımızda, Türkiye’de nüfusa göre platform adedi olması gerekenin çok altındadır. Avrupa’daki ilk 10 ülkenin 100.000 kişiye düşen platform adedi ortalaması 64’tür. Ülkemizin bu adede ulaşabilmesi için 50.000’in üzerinde platform bulunması gerekiyor. Halihazırdaki platform adedimiz ise 17.000’dir. Bu, potansiyelimizin yaklaşık %32’si civarında olduğumuzu gösteriyor.

Covid-19 salgınının önemli ölçüde etkisini azaltması ve bekleyen birçok projenin yeniden hayata geçirilmesiyle taleplerde tekrar artış olduğunu görüyoruz. Bunun yanında ekonomik koşulların ve döviz kurundaki dalgalanmaların, alım gücündeki etkisini görmeye devam ediyoruz. Ancak yine de 2022 yılını satış hacmi bakımından beklentimizin üzerinde tamamlıyoruz.

Zoomlion ailesi olarak özellikle Avrupa pazarındaki katı yakıtlı platformlardan akülüye dönüşümü yakından izliyoruz, Platform sektöründeki bu iyileştirmeye öncülük ederek yeni nesil arazi tipi 4×4 akülü eklemli ve teleskopik platformlarımızla destek oluyoruz.

2023 yılı itibariyle de Türkiye pazarında bu ürünlerimizi ve lityum akülü makaslı platformlarımızı görmeye başlayacaksınız.

Özellikle lityum akülü modellerimiz işletmecisine kısa ve uzun vadede ciddi kazanç sağlıyor. Kiralamacı firmaların maliyetlerine baktığınız zaman en başta akü maliyetleri göze çarpıyor. Geleneksel kurşun-asitli sulu aküler ve jel akülerin ortalama ömürleri 2-3 yıl arasında kalıyor fakat Zoomlion kendi geliştirmiş olduğu lityum aküsüne 5 yıl garanti verebiliyor ve 10 yıl kullanım ömrü sunuyor. Bu çok ciddi bir avantaj… Zoomlion ailesi olarak iş ortaklarımızın maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak bizleri de mutlu ediyor.

Platform Günleri için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Tüm sektör paydaşlarını bir araya getiren ve tamamen platform sektörüne özgü bu tip etkinliklerin oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Başta Platformder ve Hybrid İletişim olmak üzere katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.

Zoomlion olarak Platform pazarına Ağustos itibariyle girdik, 3-4 aylık kısa sürede ciddi bir satış ivmesi yakaladık. Platform Günleri etkinliği ile ürünlerimizi tüm sektöre sunma fırsatı yakalamış olduk. Bu tip etkinlikleri Zoomlion ailesi olarak destekliyoruz ve ileriki dönemlerde sayısının artacağını umuyoruz.

Zoomlion’un genel olarak sektörel fuarlara katılım sağladığını gözlemlemekteyiz. 2023 fuarları için planlamanız var mı? Sektörel fuarcılıkla ilgili görüş ve değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Fuar etkinliklerini ürün ve hizmetlerimizi tanıtmak, müşterilerimizle yüz yüze görüşmek, bir araya gelmek için güzel bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Mart ayında Antalya’da Komatek Fuarı’na katıldık, standımızda birçok ziyaretçimizi ağırladık ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Ekim ayında Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük iş makinaları fuarı olan Bauma’ya, Zoomlion Global ekibi ile birlikte katıldık. Kasım ayında da bildiğiniz üzere İstanbul’da düzenlenen Paltform Günleri’nde yer aldık. Önümüzdeki yıl Beton Fuarı ve Mermer Fuarı’na sektördeki iddialı ürünlerimiz ile katılmayı planlamaktayız.

Zoomlion’un projelerinden bahsedebilir misiniz?

Zoomlion Türkiye olarak geçtiğimiz Eylül ayında Tuzla’da 19.800 m2 üzerine kurulu yeni merkezimiz, Genel Müdürlük, antrepo, showroom, satış, satış sonrası hizmetler, yedek parça tedariği, teknik destek ve eğitim merkezi faaliyetleri gösteren yeni genel merkezimizi açtık. Çok yakın zamanda İzmir bölge müdürlüğümüzün de açılışını yapacağız. İlerleyen dönemde Ankara, Adana, Samsun ve Diyarbakır şehirlerinde de satış ve satış sonrası hizmetlerimizi veren bölge ofislerimizi açmayı planlamaktayız.

Eklemek istediğiniz, sektör takipçilerine söylemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Zoomlion’un “Dijitalleşme, Yerelleşme ve Uçtan Uca” stratejisi kapsamında, ortaklarımızla birlikte müşterilerimize zamanında, verimli ve kaliteli ürün ve hizmetleri sağlayabilmek, müşterilerimizin en sadık ve güvenilir ortağı olabilmek için çalışmalarımıza özveriyle devam ediyoruz.

‘Zoomlion Ürünleri Maliyet Avantajı Sağlıyor’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın