ARTA Tekstil Tüm Fabrika Elektriğini Güneş Enerjisinden Elde Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevreye ve doğaya saygılı, sürdürülebilir üretim anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdüren ARTA Tekstil, geçtiğimiz yıl yatırımını gerçekleştirdiği Güneş Enerji Santrali’nin yüzde 80’lik kısmını tamamladı. Tekirdağ Ergene’deki fabrikasının elektrik ihtiyacını yenilenebilir güneş enerjisi üzerinden karşılamaya başlayan şirket, santralin tamamını Nisan 2024’te kullanmaya başlayacak.

Temiz ve sağlıklı bir çevrenin gelecek nesillere aktarılabilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması için tüm üretim süreçlerinde kapsamlı bir çevre yönetimi uygulayan ARTA Tekstil, geçtiğimiz yıl Yozgat’ın Yerköy ilçesinde 110 bin metrekare alan üzerine konuşlandırdığı Güneş Enerji Santrali projesinin yüzde 80’lik kısmını tamamladı. Yenilenebilir enerji sistemine yaklaşık 9 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren şirket, Tekirdağ Ergene’de yer alan fabrikasının elektrik ihtiyacını santral üzerinden karşılamaya başladı. GES yatırımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ARTA Tekstil Kurucu Ortağı Arif Nalbant, “ARTA Tekstil olarak üretime başladığımız ilk günden bu yana çevreye duyarlı bir anlayışla hareket ediyoruz. Şu an yüzde 80’ini tamamladığımız Güneş Enerji Santrali yatırımımız da bunun önemli bir örneği. Karbon ayak izimizi azaltarak yaşanılabilir dünya hayaline katkıda bulunmak istiyoruz. 10 MW gücündeki santralimizin geriye kalan yüzde 20’lik kısmı Nisan 2024’te tamamlanacak ve tüm enerjimizi buradan elde edeceğiz” dedi.

110 bin m2 ’lik alanda 10 MW gücünde elektrik üretecek

Sürdürülebilir bir dünya için yatırımlarına devam eden ARTA Tekstil fabrikasının elektrik tüketiminin tamamını sıfır karbon salınımı ile yenilenebilir güneş enerji santrali üzerinden karşılayacak. Sürdürülebilirlikle ilgili Arif Nalbant, “Bugün itibarıyla artık enerjimizi güneşten alıyoruz. Bizim için sürdürülebilirlik vazgeçilmez bir değer. Geçtiğimiz 3 sene içerisinde yaptığımız yatırımlarla ısıl enerjimizin de yüzde 50’sini biyoenerji ile sağlıyoruz. Yakıt olarak yenilenebilir biyokütle yani orman atığı, fındık kabuğu vb. ürünleri kullanıyoruz. Bu konuda yapabileceğimizin maksimumunu gerçekleştirme gayreti içerisindeyiz. Mesela boyahanemizde kullandığımız buharın tamamını biyoenerji ile üretilmekte ancak diğer makinelerimiz zorunlu olarak doğalgaz kullanmakta. Kömür kullanımını ise yıllar önce tamamen fabrikamızdan uzaklaştırdık” dedi.

Sürdürülebilirlik projeleri devam edecek

Düşük karbon salınımlı, yenilenebilir, çevreye saygılı yöntemlerle enerji üretmeyi amaçladıklarının altını çizen Arif Nalbant, “Birçok üretim hattımızda ısı pompası kullanarak enerji tüketimimizi hem azaltmak hem de daha temiz olan sürdürülebilir güneş enerjisinde kaydırmak için çeşitli projelerimiz var. ARTA Tekstil olarak gezegenimizin en kısıtlı kaynaklarımızdan biri olan suyun kullanımı konusunda çok hassasız. Tekstil sektörü ister istemez çok su kullanmaktadır. İşletmemizde ise sürekli gündemde olan konu su tasarruf projeleri. Sektör ortalamasına göre düşük olan su tüketimimizi daha da azaltmak için proses iyileştirmeleri yapıyoruz. Her zaman daha da iyileştirme alanı olduğuna inanıyoruz. Atık sularımızın tamamı işletmemizdeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtmadan geçiriyoruz. Kullandığımız boya ve kimyasalların tamamı uluslararası saygınlığa sahip ZERO DISCHARGE OF HAZARDEUS CHEMICALS (ZDHC) sertifikalı ve sürekli denetleniyor” dedi.

Sistemleri daha da iyi hale getirmenin mümkün olduğuna değinen Arif Nalbant, “Temiz enerji kullanmak kadar, enerji tasarrufu da önemli. İşletmemizde, üretimin tüm aşamalarında enerji verimliliği projeleri yapılarak uygulamaya alıyoruz. Otomatik sistemler ve yazılımlara yaptığımız yatırımlar ile atık baca gazı ısı geri kazanımı ve atık su ısı geri kazanımı sağlıyoruz. Ayrıca tüm proseslerde otomatik kontrol ve dozajlama sistemleri kurarak, enerji kullanımında operatör hatalarını önleme imkanı bulduk. Bu sistemleri sürekli takip ederek daha da iyileştirmeye çalışıyoruz” diye ekledi.

ARTA Tekstil Tüm Fabrika Elektriğini Güneş Enerjisinden Elde Ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın