Ders Almıyoruz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OECD tarafından hazırlanan “Hükümetlere Bakış – 2017” başlıklı hükümetlerin ve devletlerin risk yönetimi ve iletişimi konulu raporda felaketlerin yılda ortalama sayıları bakıldığında ABD’nin ilk sırada olduğu görülüyor. ABD’yi Meksika, Japonya ve Türkiye takip ediyor.

Ülkemizin bir deprem gerçeği bulunurken birçok vilayetimizde can ve mal kaybına neden olan depremlerden halen ders almadığımız açık seçik ortada.

Yöneticiler lafazanlık yapmayı bir kenara bırakarak şu müteahhitlik denen mesleği enine boyuna bir masaya yatırmalı. Demirden, çimentodan çalarak insan hayatını hiçe sayan bazı sahtekar müteahhitlere ve onlardan bir imza karşılığı rüşvet alan kontrolörlere en ağır cezayı vermelidirler.

Her depremde bu tür yazılar gazete ve televizyonda yorumcular tarafından işlenir durur ama yine de değişen bir şey maalesef olmuyor.

Benim Depremlerim

Ülkemizde küçük, büyük depremler oldu ama ben burada bizzat yaşadığım depremlerden kısaca bahsedeceğim.

Gediz Depremi, 28 Mart 1970, saat 23:05. Deprem 7.2 büyüklüğünde olmuş ve 1086 vatandaşımızı kaybetmiştik. Askerlikten terhisime 4 ay kalmışken Kütahya’dan Gediz’e kurtarma birliği ile gitmiş ve bu acıyı ben de yaşamıştım.

Adana Ceyhan Depremi, 27 Haziran 1998, saat 16:55. Deprem 6.2 büyüklüğünde olmuştu ve 145 vatandaşımızı toprağa verdik.

Kocaeli Gölcük Depremi, 17 Ağustos 1999, saat 03:02. Deprem 7.4 büyüklüğünde olmuştu ve bu depremde 18.373 yurttaşımızı kaybettik. Selamiçeşme’deki evimden kaçarken yaralanmıştım.

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan Depremi, 06 Şubat 2023, saat 04:17. Depremler 7.7 ve 7.6 şiddetinde oldu, 10 vilayetimiz etkilendi ve 35 bin civarında vatandaşımızı kaybettik. Bu sayının daha artacağı bildiriliyor.

İçimizdeki birçok hırsız, yağmacı, fırsatçı, hain insanların bulunduğunu tüm depremlerde gördük ve şaşırmadık.

Malzemeden çalan ey sahtekar müteahhit! Yıkılan ve insanların canına mal olan inşaatının yanında bulunan inşaat niye çökmedi? Keşke biraz, az çalsaydım diye düşündün mü hiç?

21 TL’ye aldığım 500 cl bir koli suyu 40 TL’ye satan haysiyet yoksunu büfeci! Bir ekmeği 30 TL’ye satan insafsız bakkal efendi! Vicdanınız, merhametiniz, insanlığınız fay hattında kaldı da ölmediyseniz Allah bunun hesabını sizden mutlaka soracaktır.

Tüm kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu kış gününde arabaların içinde, çadırlarda yaşamak zorunda kalanların Allah yar ve yardımcısı olsun.

Ders Almıyoruz!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın