Elektrikli Forklitflere Geçmenin Nedenleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dizel forkliftler için emisyon standartları çok daha katı hale gelmek üzere. Yeni seviye Euro V (Tier 5 olarak da bilinir) artık Türkiye piyasasında yerini almaya başladı.

Satılan tüm yeni LPG ve dizel forkliftler, 5. kademe motor uyumluluğuna uymak zorunda olmaya başlayacak. Euro V motorlar, %40 oranında daha fazla emisyon azaltımı anlamına geliyor.

Son yıllarda elektrikli forkliftlerde de birçok gelişmeye yol açtı. Forkliftler Yalnızca dış mekan kullanımına dayanacak şekilde imal edilmediler; akü ve şarj teknolojisi önemli ölçüde değişti. Bu gelişmeler, elektrikli forklift satışlarında çarpıcı bir artışa yol açtı.
Dünya genelinde elektrikli forklift teslimatları %70 civarında daha fazla şirketler tarafından fark edilmeye başlandı.

Elektrikli forklift pazarındaki bu büyümeyi yönlendiren iki temel husus var: maliyetler ve çevresel kaygılar. Elektrikli forkliftlerin yatırım maliyetleri içten yanmalı benzerlerine göre daha yüksek iken, yakıt ve bakım maliyetlerindeki düşüş forkliftin kullanım ömrü üzerindeki farkı fazlasıyla kapatıyor. Ancak karar verme sürecini etkileyen ve daha fazla kullanıcının elektrikli forkliftlere geçmesine neden olan başka faktörler de var.

Maliyetler, Bir elektrikli forklift ve beraberindeki aküler ve şarj cihazları, önceden daha yüksek bir sermaye yatırımıyla sonuçlanır, ancak bu ilk maliyetler zamanla fazlasıyla telafi edilir. Elektrikli bir forklift ısı üretmez, çok daha az hareketli parçaya sahiptir (kayış, fan, pompa, filtre, yağ vb. yoktur).

Bazı tahminler, elektrikli forkliftlerin bakım maliyetlerinin içten yanmalı muadillerine göre %40 daha az olduğunu gösteriyor.
Bakım maliyetlerine ek olarak, elektrikli forkliftler için enerji maliyetleri, LPG, dizel veya gazla çalışan forkliftlere göre çok daha düşük maliyetlidir.

Sağlık ve Güvenlik: Elektrikli forkliftler, tesislerde zararlı karbon monoksit ve karbondioksiti ortadan kaldırarak çalışanlarınızın soluduğu havayı büyük ölçüde iyileştirir. CO2 birikiminin etkileri mide bulantısı, baş ağrısı, yönelim bozukluğu ve bazı durumlarda hastaneye yatış ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Bu, pencerelerin ve rıhtım kapılarının genellikle açılmadığı soğuk aylarda birleşir.

Elektrikli forklift kullanmak, çalışanlarınız için güvenli olmayan bir çalışma ortamı yaratma korkusu olmadan istediğiniz zaman kapıları ve pencereleri kapalı tutmanıza olanak tanır.
Sadece 10 yıl önce, elektrikli çalışanlar, özellikle açık havada, içten yanmalı forkliftlerle nadiren rekabet edebiliyordu. Artık durum böyle değil. Elektrikli forklift ve şarj teknolojisi büyük ölçüde ilerlemiştir: hızlı şarj sistemi, fırsat şarjı, sızdırmaz aküler ve motorlar ve akü şarjını tamamen ortadan kaldıran lityum demir fosfat akü teknolojisi. Akü kapasitesi ve enerji verimliliği de elektrikli forkliftlerin önceki yıllara göre çok daha yüksek kapasitelerde üretilmesine olanak sağlamıştır. Bu gelişmeler, elektrikli forklift operasyonunun manzarasını değiştirdi. Artık elektrikli forkliftin IC forkliftlerle rekabet edemediği çok az operasyon var.

Elektrikli Forklitflere Geçmenin Nedenleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın